1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sınıf öğretmenleri branş dersinde ek ders alabilecek mi?

Uzaktan eğitim sürecinde sınıfında branş öğretmenleri tarafından okutulan derslerle ilgili olarak sınıf öğretmenlerinin ek ders kaybı yaşamamaları için; sınıf öğretmeninin, branş öğretmeninin canlı ders yaptığı saatlerde okulda bulunmaları gerekmektedir.
18 Nisan 2021 01:05
+Aa- Yazdır
Sınıf öğretmenleri branş dersinde ek ders alabilecek mi?

MEB uzaktan eğitime geçilen 15 Nisan 20121 itibariyle ek ders kaybı yaşamamaları için sınıf öğretmenlerine yönelik açıklama yapmamıştır. Konuyu değerlendirecek olursak;

Daha öncede uzaktan eğitime geçiş sürecinde yaşanan soruna ilişkin olarak bir sendika tarafından yapılan başvuruya MEB cevap verilmiş ve cevapta; . Bu çerçevede, haftada en az bir gün okulda bulunacak olan sınıf öğretmenlerinin, bu günlerde derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği süre kadar okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları halinde, verilen bu görevlerin ek ders görevinden sayılmasının mümkün olabileceği değerlendirilmektedir." denilmiştir.

Konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda şu düzenleme yer almaktadır: "Madde 18-İlkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları halinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır."

Ayrıca MEB 2007/19 sayılı Ek Ders konulu Genelgede;

"12- Kararın 18'inci maddesinde, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin ne şekilde görevlendirilecekleri düzenlenmiştir.

Sınıf öğretmenlerinin bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlanabilmeleri için derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde mutlaka okulda bulunmaları ve okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları gerekmektedir.

Bu görevler, okulun bağlı olduğu öğretim dairelerince yürürlüğe konulan yönetmeliklerde öğretmenler için öngörülen görevler sınırlılığında olacak ve öğretmenlere bunların dışında herhangi bir görev verilmeyecektir. Öğretmene bu kapsamda verilebilecek herhangi bir görevin bulunmadığı durumlarda ilgili öğretmenin bu saatlerde okulda bulunması, bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılması için yeterli olacaktır."

Açıklaması vardır.

Buradan hareketle uzaktan eğitim sürecinde sınıfında branş (İngilizce- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmenleri tarafından okutulan derslerle ilgili olarak sınıf öğretmenlerinin ek ders kaybı yaşamamaları için; sınıf öğretmeninin, branş öğretmeninin canlı ders yaptığı saatlerde okulda bulunmaları gerekmektedir.

Okulda bulunan öğretmene okul müdürü tarafından görev verilmesi halinde görevi yapmaları, verilmemesi halinde ise okulda bulunmaları karşılığında ek ders ücretleri kesilmeyecektir.

Çünkü MEB'in konuya ilişkin yaklaşımı sınıf öğretmeninin branş dersi saatinde okulda bulunması halinde ek ders ödenmesi/ek dersinin kesilmemesi noktasındadır.

Ya da MEB'in konuya ilişkin pandemiyi de göz önüne alarak değerlendirme, düzenleme ve bilgilendirme yapması gerekir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:23 - Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılacağı müjdesi Van'da bayram sevincini ikiye katladı11:20 - Sivas'ta KKKA şüphesiyle tedavi gören kişi hayatını kaybetti11:20 - Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı11:18 - Şanlıurfa'da iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı11:16 - Küresel piyasalar enflasyon endişesiyle negatif seyrediyor11:15 - Çekici kiralayıp, park halindeki araçları çalan zanlı tutuklandı
11:15 - Yargıtay, eşinin cinsel içerikli görüşmelerini ortaya çıkaran kadına tazminat yolunu açtı11:00 - MEB 8 bin 439 personele ödül verdi10:59 - Thodex kurucusu F. Fatih Özer'in yakalanması an meselesi10:57 - 22 yıl sonra duymaya başlayan Rabia, şimdi de konuşmak için can atıyor10:32 - İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak10:28 - Profesör 'bayram temizliği gürültüsü' nedeniyle dövülerek hastanelik edildi
10:15 - Öğretmen ve okul çalışanı 499 bin kişinin aşı olma imkanı sağlandı10:05 - İdari izinli memurlar ve diğer kamu personeli Pazartesi günü mesaiye gidecek mi?10:05 - Sivas'ta tek kulaklı doğan buzağı görenleri şaşırtıyor09:57 - Salgın döneminde çocuklar için D vitamini önerisi09:56 - İzmir'de hafif ticari aracın çarptığı polis aracındaki iki trafik polisi yaralandı
09:55 - Kısıtlamada pes dedirten pişkinlik: Param çok savurmak istedim
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam