1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İflasa giden şirketler yaşatılacak

AK Parti, iflas kapsamındaki işletmelerin ticari ve ekonomik bütünlüğünün bozulmaması için, işletmelerin bir bütün olarak satılacağına yönelik taslak hazırlıyor.
18 Nisan 2021 06:57
+Aa- Yazdır
İflasa giden şirketler yaşatılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında ilgili kurumların temsilcileri ile hukukçu milletvekillerinin katıldığı toplantıda, İcra ve İflas Kanunu'nda yapılacak değişiklikler masaya yatırıldı. İş dünyasından gelen talepler doğrultusunda hazırlanan taslakla, yürürlükteki mevzuatta tespit edilen bazı problemlerin çözümü amaçlanıyor.

Bu doğrultuda ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da topluca elden çıkarıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve haklar ile işletmeler, bir bütün olarak satılacak. Satışta, işletmenin devamlılığı ve ekonomiye olan katkısı gözetilecek. Bir bütün olarak satış gerçekleşmezse ayrı ayrı olacak. Tasfiye sürecinin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülüp tamamlanabilmesi amacıyla, iflas idare memurlarından birinin mali müşavir, birinin hukukçu olması mecburiyeti getiriliyor.

İflas idare memurları listesine kayıt için de, Adalet Bakanlığı tarafından izin verilen kurumlardan alınacak eğitimin tamamlanması gerekecek. Bir memur, eş zamanlı olarak beşten fazla dosyada görev alamayacak.

KONKORDATO DURUMU

Konkordato sürecinde borçluya ait rehinli malın kıymeti düşecekse ya da muhafazası masraflı olacaksa satışına izin verilebilecek. Böylece alacaklının borcunun ödenmesi sağlanıyor.

Konkordatonun başarıya ulaşabilmesi için, borçlunun taraf olduğu ve işletmesinin faaliyetinin devamı için önem arz eden sözleşmeler devam edecek. Borçluya aşırı külfet getiren sözleşmeler ise mahkemenin izniyle borçlu lehine feshedilebilecek.

Konkordato sürecinin iflasla sonuçlanması durumunda, mahkeme, tasfiyenin basit usule göre yapılmasına karar verebilecek. Bu durumda tasfiye daha hızlı ve etkin yapılabilecek.

Yücel Kayaoğlu

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
08:36 - Sanal marketler rekor kırıyor08:33 - 'Yeni varyant zengin ülkelere yayılır'08:31 - Almanya'da PKK operasyonu08:29 - 'Siyaset-Mafya' ilişkisi için araştırma, Eski Bakan için soruşturma komisyonu08:27 - İçişleri Bakanlığı'ndan 'şampiyonluk kutlama' genelgesi08:15 - Yatak odasından gelen sesler üzerine bıçakla saldırdı
08:05 - İstanbul'da drift meydan savaşı: 3 yaralı07:50 - İsrail bakanlık binasını vurdu07:40 - WhatsApp'a dava açabiliriz07:25 - Meclis 'sosyal medya'yı dinleyecek07:24 - Her yıl 11 milyon damacana su israf07:20 - Dünyaya hidrojen ihraç edeceğiz
07:17 - Bakan Yanık, Ersoy ve Selçuk'tan şehit asker Özdamar için başsağlığı mesajı07:08 - Netflix Türkiye'den 'La Casa de Papel' duyurusu07:05 - 'Karpuz'u bırak sen bunlara bak!06:51 - Kritik süreçle ilgili WhatsApp'tan açıklama geldi06:40 - Yerli VLP aşısından müjde var
06:30 - Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor - Haritalı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam