1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye'nin klinik üssü: Bu hafta ilk gönüllülerini kabul edecek

Yerli aşı ve ilaç çalışmalarının yürütüleceği Klinik Araştırmalar Merkezi, bu hafta ilk gönüllülerini kabul edecek. Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 50 gönüllü için 1000'den fazla başvuru aldıklarını söyledi: Standartların çok üstünde, dünyanın hizmetinde olan bir merkez. Bir ülke ya da firma gelip burada Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarını yürütebilir.
18 Nisan 2021 07:14
+Aa- Yazdır
Türkiye'nin klinik üssü: Bu hafta ilk gönüllülerini kabul edecek

Koronavirüsle mücadelede birden fazla yerli aşı ve ilaç çalışmasının tek elden yürütülmesinde Türkiye'nin klinik araştırma üssü olacak Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde kurulan Klinik Araştırmalar Merkezi ilk gönüllülere kapılarını bu hafta açıyor. Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, merkezde 14 kişilik bir ekibin olduğunu ve özel kartla sadece görevli personelin girebildiğini anlattı.

Merkezin ilk gönüllülerine, Selçuk Üniversitesi'nin geliştirdiği mRNA aşısının Faz-1 dozunun uygulanacağını kaydeden Kayıpmaz, gönüllülerin merkezde kalacağı süreçte özel forma giyeceğini söyledi: "Gönüllülere ait bilgiler özel arşiv odasında saklanacak. Arşiv odasını sadece kartlı ve görevli personel açabilecek."

DÜNYANIN HİZMETİNDE OLACAK

Gönüllülerin, merkeze geldikten sonra muayeneden geçirileceğini anlatan Doç. Kayıpmaz, "Antikor, PCR testi, kan ve diğer tetkitler yapılacak. Aşı öncesi ve sonrası gönüllü bu merkezde kalacak. İki doz aşı olduğundan toplam 120 saat burada kalacaklar. Aşıdan sonra da bir yan etki olup olmadığını gözlemleyeceğiz" dedi. Faz-1 çalışmasında 50 gönüllü için 1000'in üzerinde başvuru aldıklarını kaydeden Kayıpmaz, gönüllünün vazgeçmesi ya da başına bir iş gelmesi halinde yedekteki gönüllüleri alacaklarını söyledi. Merkez hakkında da bilgi veren Kayıpmaz, "Birden fazla çalışma yürütülebilecek merkez, dünya standartlarının çok üstünde ve modern. Aşı uygulama odasında acil durumun gelişmesi halinde gönüllünün 5.5 dakikada yoğun bakıma nakli sağlanabiliyor. Merkez sadece yerli aşı ve ilaç için değil, aynı zamanda yurtdışından gelebilecek aşı ve ilaç adaylarına da açık" diye konuştu.

Gönüllüye borçluyuz

Laboratuvar Hizmetleri ve Test Değerlendirme Sorumlusu Bedia Dinç: Aşı çalışmaları insanlığa inanılmaz bir hizmet. Ülkemiz için de büyük bir gurur. Hangi aşı olursa olsun mutlaka aşı olmalıyız. Ben onlara gönüllü adaylar diyorum. Bu gönüllü adaylara gönül borcumuz var. Ondan dolayı bu merkezde o kişiler için her şey düşünüldü.

Bu hafta başlıyor

Farmakolojik İzleme Sorumlusu ve Faz-1 çalışmalarının sorumlu araştırmacısı Ekmel Olcay: Merkez, çalışanlar ve gelen ürün de sertifikalı. Gönüllünün önce güvenliğini sağlayacağız. Selçuk Üniversitesi'nin mRNA aşısı için Faz-1 hazırlıklarımız devam ediyor. Bu hafta içi ilk gönüllü alımına başlayacağız.

Yasemin Asan

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:00 - MEB 8 bin 439 personele ödül verdi10:59 - Thodex kurucusu F. Fatih Özer'in yakalanması an meselesi10:32 - İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak10:28 - Profesör 'bayram temizliği gürültüsü' nedeniyle dövülerek hastanelik edildi10:15 - Öğretmen ve okul çalışanı 499 bin kişinin aşı olma imkanı sağlandı10:05 - İdari izinli memurlar ve diğer kamu personeli Pazartesi günü mesaiye gidecek mi?
10:05 - Sivas'ta tek kulaklı doğan buzağı görenleri şaşırtıyor09:57 - Salgın döneminde çocuklar için D vitamini önerisi09:56 - İzmir'de hafif ticari aracın çarptığı polis aracındaki iki trafik polisi yaralandı09:55 - Kısıtlamada pes dedirten pişkinlik: Param çok savurmak istedim09:54 - 'Pişt' sözü cinsel taciz sayıldı09:52 - FETÖ'den flaş bellek talimatları, örgütte depreme yol açtı
09:43 - Belediye cenazeleri karıştırdı09:36 - Temmuz'da 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak09:32 - Kars, Ağrı ve Ardahan'da gök gürültülü sağanak bekleniyor09:32 - Yargıtay: Kadının eğitim hakkının engelleyen eş kusurludur09:22 - Estetik işlemleri yüzde 40 arttı
09:14 - Maket bıçağıyla tecavüze kalkışan patrona 19 yıl istendi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam