1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uçum: Yeni sistemde hükümet Meclis'in içinden çıkmıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum: Yeni sistemde hükümet Meclis'in içinden çıkmıyor. Cumhurbaşkanı sadece bütçe kanun teklifi verme yetkisine sahip. Yeni sistemde denetim açısından kaldırılan tek şey sözlü sorudur. Meclis'i kapatsanız yürütme Meclis'e ihtiyaç duymadan süreçleri yönetebilir mi? Yönetemez. Eskiden çıkarılan kanun sayısı daha fazlaydı. Şimdi Meclis'ten çıkan kanun sayısı az olmakla birlikte yürütmenin önünde bir engel değil.
19 Nisan 2021 23:03
+Aa- Yazdır
Uçum: Yeni sistemde hükümet Meclis'in içinden çıkmıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında gazeteciler Murat Çelik ve Şaban Sevinç'in sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'un açıklamaları şöyle:

Türkiye'de hükümet modeli açısından iyi yönetim arayışı 15 Temmuz'dan sonra ortaya çıkan bir arayış değildir. 60'larda farklı görüşler gündeme getirilmiştir. Parlamenter sisteme alternatif olarak Başkanlık sisteminin getirilmesi tartışılmıştır. Tartışmanın merkezinde Anayasa yer alıyordu. Biz de yeni Anayasa tartışmaları 1980'li yıllardan itibaren başlamış bir tartışmadır. 82'de Anayasa kabul edildi hemen birkaç yıl içinde yeni Anayasa tartışmaları gündeme geldi. 2011 seçimlerinde bütün siyasi partiler Meclis'ten yeni Anayasa çıkarma taahhütü ile gittiler. 1 Kasım seçimlerinden sonra da yeni Anayasa gündemdi. 15 Temmuz'dan önce de çalışılan bir şeydi. 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin güçlü yürütme ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. 16 Nisan Anayasa değişikliğinin ilk işaret fişeğini çakan Sayın Bahçeli'ydi. 4 parti Meclis'te 60 madde üzerinde uzlaştıkları bir Anayasa çalışması da yapmışlardı. 4 partinin uzlaştığı konular da Anayasa çalışması içinde yer aldı. Sıkı yönetim kaldırıldı. Sıkı yönetimin kaldırılması demek yönetimin askere devredilmesinin kaldırılması demek. Askeri yargı kaldırıldı. Genelkurmay Başkanı'nın statüsü değiştirildi. Demokratikleşme konusunda önemli adımlar atıldı.

Yeni sistemde hükümet Meclis'in içinden çıkmıyor. Cumhurbaşkanı sadece bütçe kanun teklifi verme yetkisine sahip. Yeni sistemde denetim açısından kaldırılan tek şey sözlü sorudur. Meclis'i kapatsanız yürütme Meclis'e ihtiyaç duymadan süreçleri yönetebilir mi? Yönetemez. Eskiden çıkarılan kanun sayısı daha fazlaydı. Şimdi Meclis'ten çıkan kanun sayısı az olmakla birlikte yürütmenin önünde bir engel değil.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:17 - 3 Kamu Kurumu 350 personel almak için ilana çıktı08:12 - Sinovac'ta randevular yeniden açıldı08:05 - Günübirlik evler için pankartlı önlem başlayınca binlerce ihbar yağdı08:03 - Tüzel bilirkişi' dönemi başlıyor07:50 - Ermeni tasarılarına karşı çift aşamalı strateji07:42 - Tunceli'de bir adam, 22 yaşındaki kadını zincire bağlayıp 7 ay işkence yaptı
07:37 - NASA, Dünya'daki mikropları Mars'a taşıdı07:35 - 5 yaşındaki çocuk sokakta oynarken vuruldu07:30 - İsrail Gazze Şeridi'nde konutları, güvenlik merkezini ve tarım arazisini vurdu07:15 - WhatsApp'ta kayıt tehlikesi07:13 - Twitter, aylık 2,99 dolar olacak07:05 - Gazze'deki ambülans şoförü: Gördüklerimi anlatamam
06:50 - Türkiye kendi nükleer reaktörünü yapacak06:40 - Türkiye, İran, Pakistan ve Katar Filistin'i korumada öncülük edecek06:29 - Hava sıcaklığının artmaya devam etmesi bekleniyor - Haritalı06:15 - Guinness'e başvuru yapacaklar: Belediyeye karşı en uzun grev rekoru06:07 - Netanyahu'dan Gazze açıklaması: Kararlıyım
01:52 - YÖK, Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam