1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamuda stratejik plan, performans ve faaliyet raporu esasları belli oldu

Kamu idarelerinin hazırlayacağı stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporlarına ilişkin esaslar belirlendi.
22 Nisan 2021 18:52
+Aa- Yazdır
Kamuda stratejik plan, performans ve faaliyet raporu esasları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının "Kamu İdarelerince Hazırlanacak Stratejik Planlar ve Performans Programları ile Faaliyet Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bakanlar, Cumhurbaşkanınca belirlenen politikaların uygulanması için bakanlık ve bağlı, ilişkili idarelerinin stratejik planlarıyla bütçelerinin kalkınma planlarına, programlara uygun hazırlanmasından sorumlu olacak. Ayrıca bakanlar, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasıyla hukuki ve mali konularda Cumhurbaşkanına karşı sorumlu tutulacak.

İdarelerin stratejik planının ve performans programının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi konusunda üst yöneticiler, kaynakların etkili ve verimli kullanılmasından, raporlardaki bilgilerin doğruluğundan sorumlu olacak.

Stratejik planın hazırlanma süreci, stratejik plan genelgesinin yayımlanmasıyla başlayacak. Genelgenin yayımlanmasını takip eden iki ay içinde stratejik planlama ekibi bir hazırlık programı oluşturacak. Stratejik plan beş yıllık olacak.

Kamu idarelerinin stratejik planları, kalkınma planı, Cumhurbaşkanlığı programı ve faaliyet alanlarıyla uyumlu olacak.

Mahalli idareler dışındaki kamu idareleri planlarını, başkanlığa elektronik nüshasıyla birlikte gönderecek. İncelenen plana gerek görülürse hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 45 gün içinde idareye gönderilecek.

Stratejik plan kapsadığı dönemin ilk yılının ocak ayının ilk haftası kamu idaresinin internet sitesinde yayımlanacak.

- Performans programı

Performans programı, ilgili idarenin strateji geliştirme biriminin koordinasyonunda üst yönetici tarafından idare düzeyinde hazırlanacak.

Kamu idarelerinin performans programı hazırlama süreci, mayıs ayı sonuna kadara üst yönetici tarafından hedef, gösterge ve faaliyetlerden sorumlu harcama birimlerine yazılı duyuru yapıldıktan sonra başlayacak.

Stratejik planı bulunmayan idareler, idare bütçe tekliflerinde yer alan program sınıflandırması ve performans bilgisini içerecek şekilde programı hazırlayacak.

Genel bütçe kapsamında kamu idareleri ve özel bütçeli idareler, performans programı tekliflerini bütçe teklifleriyle başkanlığa gönderecek.

- Faaliyet raporu

Faaliyet raporu ilgili kamu idaresinin stratejik plan ve performans programının gerçekleşme sonuçlarını içerecek şekilde yıllık hazırlanacak.

Stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporunda milli güvenlik, savunma ve istihbarat hizmetlerine ilişkin gizli bilgilerle devlet sırrı ve ticari sır niteliğindeki bilgilere yer verilmeyecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:53 - Kayınbiraderini av tüfeğiyle öldüren kişi intihar etti12:51 - Fenerbahçe'de Ali Koç- Acun Ilıcalı gerilimi iddiası12:51 - Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor12:44 - Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor12:42 - 'Vatandaşlarımızın sağlığını hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmedik'12:39 - Milletvekilinden çakma üniversite diploması
12:35 - Şampiyonluk gecesi bekçilerle taraftarın gerilimi12:32 - Sulama kanalındaki balçıktan insan kafatası çıktı12:20 - Kovid-19'un yayılım hızı 'tam kapanmayla' kesildi12:15 - Koronavirüsün gölgesinde kalan gizli tehdit 'tüberküloz'12:08 - Gün ortası döviz fiyatları12:04 - Diyarbakır anneleri 17 gün aradan sonra yeniden HDP il binası önünde
11:55 - Yaralanan motosikletli kurye hastanede hayatını kaybetti11:50 - Erdoğan, Papa Fransuva ile 'İsrail'in saldırılarını' görüştü11:44 - Ziraat Türkiye Kupası finali için seyirci kararı11:35 - Hakim ve savcı adayları için üniversitelerle akademik iş birliği yapıldı11:31 - Altının gram fiyatı 498 lira seviyesinden işlem görüyor
11:27 - AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'nin İsrail ve Filistin'e çağrısına tepki
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam