1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye, sağlık potansiyelinin iyi olduğunu dünyaya gösterdi

Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Yazan, Kovid-19 salgınının Türkiye'nin sağlık sisteminin iyi konumda olduğunu gösterdiğini belirterek, "Sağlıkta sadece Orta Doğu'da değil, dünyada da söz sahibiyiz ve yükselen ülkeyiz." dedi.
22 Nisan 2021 21:05
+Aa- Yazdır
Türkiye, sağlık potansiyelinin iyi olduğunu dünyaya gösterdi

Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Tevfik Yazan, AA muhabirine, salgın sürecinde Türkiye'nin dünyada ve bölgesinde sağlık alanındaki öneminin arttığını söyledi.

Kovid-19 salgının başından beri etkin müdahalesi sayesinde Türk sağlık sisteminin göz doldurduğunu ve iyi konumda olduğunu gösterdiğini vurgulayan Yazan, "Gelişmiş diye nitelediğimiz bazı ülkeler, havaalanında birbirlerinin tıbbi cihazlarına el koyarken ülkemiz bu süreçleri rahat atlattı, hatta birçok ülkeye yardım etti. Türkiye olarak sağlıkta sadece Orta Doğu'da değil dünyada da söz sahibiyiz ve yükselen ülkeyiz." diye konuştu.

Sağlık turizminde Türkiye'nin birçok avantajlarının olduğuna dikkati çeken Yazan, buna rağmen halen dünyadaki sağlık turizmi pastasından yeteri kadar pay alamadıklarını dile getirdi.

"Yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir sağlık hareketliliği var"

Sağlık turizminde sadece medikal pazarın 100 milyar dolarları aşan rakamlara ulaştığını aktaran Yazan, şunları kaydetti:

"Otelinden termal turizmine, üçüncü yaş gruplarından engel turizmine kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık sağlık hareketliliği var. Gittikçe artan hayat standardı, sağlıklı yaşam farkındalığı ve sadece bir tedavi için değil mevcut sağlığını korumak ve daha da iyileştirmek için yapılan seyahatler, sektörün potansiyelini gösteriyor. Bizim de 2023'te 2 milyon sağlık turizmi hastası ve en az 20 milyar dolar gelir hedefimiz var."

Sağlık turizmini, en az savunma ve sanayi kadar stratejik sektör gördüklerini bildiren Yazan, sağlık turizminin 50'nin üzerinde yan sektöre ekonomik girdi sağladığına dikkati çekti.

Türkiye'nin, termal ve 3. yaş turizminde önemli bir altyapısının olduğunu vurgulayan Yazan, potansiyelin ortaya çıkarılmasıyla bu sene, 2020'nin kayıplarının karşılanabileceğini, 2023'te ise 20 milyar dolar hedefinin fazlasıyla tutturulacağını söyledi.

Yazan, dünya standartlarında sağlık hizmeti veren Türkiye'nin kültür, gastronomi, deniz, kum, güneş turizmiyle de öne çıktığını ifade etti.

"İngiltere'nin ilk tercihi Antalya"

Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği (UASTED) Başkanı Mehmet Kanpolat da Türkiye'nin dünya standartlarında kaliteli sağlık hizmeti sunduğunu söyledi.

Türkiye'nin güçlü altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Kanpolat, "Dünya standartlarında kaliteli ve daha uygun fiyata sağlık hizmeti sunuyoruz. Salgından önce daha çok Arap ve Orta Doğu ülkelerinden hastalar geliyordu. Salgından sonra özellikle Avrupa ve İskandinav ülkelerinin birinci tercihi Türkiye oldu. Daha çok organ nakli, diş tedavisi ve estetik operasyonlar için geliyorlar. Avrupa ülkelerinde de İngiltere'nin ilk tercihi Antalya." ifadelerini kullandı.

"Antalya sağlık turizminde marka olabilir"

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ise Antalya'nın gerek nitelikli insan kaynağı gerek sağlık altyapısı gerekse de birçok ülkeye direkt uçuş bulunması nedeniyle sağlık turizmi için çok uygun bir şehir olduğunu söyledi.

Salgın sürecinde sağlık altyapısının gücünün kanıtlandığını ifade eden Özkan, "Özellikle salgın sürecinde başarılı hekimlerimiz sayesinde çok sayıda hasta sağlığına kavuştu. Birçok ülkeden daha iyi sağlık sistemine sahibiz, yoğun bir talep de var. Bizlere düşen de bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek." dedi.

Sağlık turizminin öncelikli projeleri arasında yer aldığını hatırlatan Özkan, gerekli mevzuat düzenlemelerinden sonra Antalya'nın dünyada sağlık turizminde marka olabileceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:18 - Akşener'den CHP'ye seçim tepkisi07:10 - İşte Türkiye'nin aşıları: 18 aşı DSÖ'de kayıtlı, dördü klinik aşamada06:55 - Normalleşmede öncelik turizmin olacak06:50 - Erdoğan'dan 'soykırım' yalanına cevap: Milyonlarca belge arşivde06:43 - Erdoğan talimatı vermişti: Bakanlar sahaya iniyor06:35 - Meteorolojiden iki bölgeye yağış uyarısı- Haritalı
06:30 - Bursa'da kauçuk fabrikasında korkutan yangın: 6 işçi hastaneye kaldırıldı06:20 - Kerkük'teki FETÖ'ye ait okulda veliler kalitesiz eğitim ve yüksek ücretleri protesto etti04:57 - Yürek dayanmaz: Kuyuya düşen 6 yaşındaki çocuk öldü03:27 - Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez alev alev yanan araçtan canını zor kurtardı02:20 - Günde 5 kanal gezen Mehmet Ceyhan'a suç duyurusu02:07 - AB İşleri uzmanlarının kanunla Dışişleri meslek mensubu olması Anayasa'ya aykırı mı?
01:41 - Kamu kurumlarını kapsayan personel servis yönetmeliğinde değişiklik yapıldı01:05 - Ticaret Bakanlığı, influencerlara yönelik yeni bir kılavuz yayınladı00:44 - İletişim Başkanı Altun, 6 Mayıs Radyo Günü'nü kutladı00:41 - İmamoğlu'nu şikayet eden kişi ortaya çıktı00:34 - 'Kısıtlama 19 Mayıs'a uzatılmayacak'
00:32 - Tecavüz iddiası sonrasında CHP ilçe başkanı görevden alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam