1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM Başkanı Arslan: Hukuk sisteminin gözden geçirilmesi zorunlu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan: "Bireysel başvurunun amacı, her bir hak ihlalini gidermek değil, ihlale yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Bu kapsamda, hukuk sistemimizin başta adil yargılanma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri güçlendirecek ve bunların kullanımını daha güvenceli bir hale getirecek şekilde gözden geçirilmesi zorunludur"
26 Nisan 2021 16:13
+Aa- Yazdır
AYM Başkanı Arslan: Hukuk sisteminin gözden geçirilmesi zorunlu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkemenin, tüm zorluklara rağmen demokratik hukuk devletini ve insanın temel haklarını koruma görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam ettiğini bildirdi.

Arslan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 59'uncu yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, kuruluş yıl dönümlerinde geleneksel hale gelen tören ve etkinliklerin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kovid-19 salgını nedeniyle ertelendiğini hatırlattı.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği ve Anayasa'da ifadesini bulan "muasır medeniyet"in siyasi rejim tercihinin anayasal demokrasi olduğuna işaret eden Arslan, Anayasa'nın başlangıç kısmında "hürriyetçi demokrasi" olarak ifade edilen anayasal demokrasinin, bir yandan serbest seçimler sonucu iş başına gelenlerin yönetme yetkisini kullandığı, diğer taraftan da bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması için bu yetkinin sınırlandırıldığı bir hukuk düzenini öngördüğünü kaydetti.

Başkan Arslan, demokrasinin, temel hak ve özgürlükleri en iyi şekilde korumaya yönelik kural ve kurumların varlığını gerektirdiğini belirtti.

Özellikle Avrupa'da anayasa mahkemelerinin, iki dünya savaşı arasında ve sırasında yaşanan sistematik hak ihlallerine tepki olarak kurulduğunu vurgulayan Arslan, varlık nedeni temel hak ve özgürlükleri korumak olan anayasa mahkemelerinin, anayasal demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğine işaret etti.

Başkan Zühtü Arslan, mesajında şunları kaydetti:

"Dünyada anayasa yargısı alanında görev yapan en tecrübeli mahkemelerden biri olan Türk Anayasa Mahkemesi de Anayasa'nın kendisine verdiği görev ve yetkiler kapsamında, Anayasa'nın üstünlüğü ilkesini hayata geçirmenin, temel hak ve özgürlükleri korumanın gayreti içindedir. Belirtmek gerekir ki Anayasa Mahkemesi, anayasal hak ve özgürlükleri koruyup geliştirme amacının bir gereği olarak hak eksenli yaklaşımını kararlılıkla sürdürmektedir."

- "Ağır iş yükü..."

Türk Anayasa Mahkemesinin, diğer ülkelerin aynı görevi yapan mahkemeleriyle karşılaştırılamayacak derecede ağır iş yüküyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Arslan, bireysel başvuru istatistiklerini paylaştı.

Arslan, Yüksek Mahkemenin geçen yıl yaklaşık 45 bin başvuruyu sonuçlandırdığını, yapılan başvuruları karşılama oranının da salgın şartlarına rağmen yükselmeye devam ederek yüzde 112 seviyesine ulaştığını bildirdi.

Bu yıl içinde de 17 binin üzerinde başvuru yapıldığını, buna bağlı olarak derdest başvuru sayısının 46 bine yaklaştığı bilgisini veren Arslan, şöyle devam etti:

"Bireysel başvurunun amacı, her bir hak ihlalini gidermek değil, ihlale yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Bu kapsamda, hukuk sistemimizin başta adil yargılanma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri güçlendirecek ve bunların kullanımını daha güvenceli bir hale getirecek şekilde gözden geçirilmesi zorunludur. Anayasa Mahkemesi, sadece bireysel başvuruda değil, norm denetiminde de benimsediği hak eksenli yaklaşımla, temel hak ve özgürlüklerin korunmasına ve standardının yükseltilmesine önemli katkılar sunmaktadır. Kısacası Anayasa Mahkemesi, tüm zorluklara rağmen demokratik hukuk devletini ve insanımızın temel haklarını koruma görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam etmektedir."

Yüksek Mahkemenin kuruluşunun 59'uncu yılını tebrik eden Zühtü Arslan, başkanvekillerine, üyelere ve personele teşekkür etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kovid-19 salgınının başından itibaren sağlık çalışanlarının özveriyle görev yaptığını belirterek, tüm sağlık çalışanlarını kutladı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:07 - Canice öldürülen Pınar cinayetinde sır perdesi aralandı13:05 - Antalya'da turistlerin boş sahilde denize keyfi12:55 - Güllaç aşkı 16 yıllık işinden etti12:53 - Borsa günü düşüşle tamamladı12:48 - Çeyrek altın 795 TL'ye geriledi12:41 - Başaramazsın dediler, denizi olmayan Bozkırda yılda 60 ton balık üretti
12:36 - Kendisini bıçaklayan eşinden ısırarak kurtulup komşusuna sığındı12:31 - 'Normalleşme adımlarını bayram sonrası vaka sayıları belirleyecek'12:27 - Cinsel saldırıda bulunulup, başı taşla ezilen Pınar'ın katili yakalandı12:20 - Erdoğan Putin ile Sputnik V aşısının sevkini ve Filistin'i görüştü12:14 - Gün ortasında dolar ne kadar oldu?12:06 - Yeni sinovac aşıları geldi
11:59 - Kılıçdaroğlu: İstanbul Sözleşmesi'ni tekrar yürürlüğe koyacağız11:53 - Anestezi teknikeri, sağlık çalışanlarının özverisini 30 kareye sığdırdı11:49 - İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 43'e yükseldi11:44 - Elazığ'da tesadüfen keşfedilen böceğe 'Kürklü düğün' adı verildi11:43 - Leyla İle Mecnun müjdesi: Tarih verildi
11:39 - Mesleği eşinden öğrendi, evinin bahçesine mermer atölyesi kurdu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam