1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İstanbul Üniversitesi'nde elektrikli araç şarj istasyonları kuruldu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın:- "Elektrikli araç şarj istasyonlarının da faaliyete geçmesiyle birlikte yeşil ve çevreci kampüs hedefimiz yönünde bir adım daha atmış olduk"
02 Mayıs 2021 20:57
+Aa- Yazdır
İstanbul Üniversitesi'nde elektrikli araç şarj istasyonları kuruldu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yerleşkelerinde elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulumuna yönelik proje, Avcılar, Cerrahpaşa, Bahçeköy, Büyükçekmece, Sultangazi ve Bakırköy yerleşkelerinde 7 hizmet noktasının aktif hale getirilmesi ile hayata geçirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, elektrikli araç şarj istasyonunda ilk dolum Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, Genel Sekreter Yardımcıları Doç. Dr. Tarık Kücükdeniz ile Fatih Atıcı'nın yanı sıra üniversitenin daire başkanlarının da katılımıyla Avcılar Yerleşkesi'ndeki elektrikli araç şarj istasyonunda gerçekleştirildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, programda yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri proje ile geleceğin teknolojisine bugünden hazır olduklarını belirtti.

Üniversite olarak birçok alanda önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. İnce, özellikle doğaya saygılı yeşil kampüs hedefiyle çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

Prof. Dr. İnce, geleceğe ve doğaya yatırım olarak gördükleri bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

-"Doğaya ve insana saygılı yönetim anlayışımızla doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, elektrikli araç şarj istasyonları ile doğaya ve insana saygılı yönetim anlayışı doğrultusundaki faaliyetlerine bir yenisini daha eklediklerini belirterek, üniversitenin bu husustaki yaklaşımını çok önemsediklerini vurguladı.

Elektrikli araç teknolojisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak, yakın gelecekte trafiğe çıkan elektrikli araç sayısında büyük artış yaşanacağını belirten Prof. Dr. Nuri Aydın, şunları kaydetti:

"Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi bünyesinde öğrencilerimizin ve öğretim elemanlarımızın birlikte çalıştığı çevre dostu üç araç teknolojisi projesi mevcuttur. Bunlardan birisi, 'Milli Araç Teknolojisi' ifadesi ile üniversitemizin kuruluş yılının birlikte anıldığı 'MİLAT1453' isimli elektrikli araç geliştirme projesidir. Diğeri ise 'HİDROİST' olarak adlandırdığımız hidrojenle çalışan araç projesidir. Bu yöndeki son proje de 'OTOBİL' ismiyle bilinen otonom araç projesidir.

Bütün bu projeler TÜBİTAK, TEKNOFEST ve diğer ilişkili organizasyonlarda çeşitli ödüller almış projelerdir ve üniversitemizin çevreci araç teknolojisine verdiği önemin birer göstergeleridir. Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde elektrikli araç şarj istasyonlarına olan ihtiyacın artacağı gerçeği ve bu teknolojiler konusunda üniversitemizde ve kamuoyunda farkındalık oluşması amacıyla yerleşkelerimize şarj istasyonları kurulması konusunda çalışmalara başladık."

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak doğal kaynakların korunması ve çevre duyarlılığının her zaman birinci öncelikleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nuri Aydın, "Üniversitemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan sıfır atık projesini de İstanbul'da en hızlı uygulayan devlet üniversitesidir. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birlikte yerleşkelerimiz sıfır atık belgesini almaya hak kazanmıştır. Yine bu süreçte yerleşkelerimizde kampüs içi ulaşımda kullanılmak üzere, elektrikli scooter dönemini başlattık. Böylece hem öğrenci ve personelimizin kampüs içi ulaşımlarında kolaylık sağladık hem de çevreye duyarlı teknolojilerin özendirilmesi konusundaki çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk. Son olarak, elektrikli araç şarj istasyonlarının da faaliyete geçmesiyle birlikte yeşil ve çevreci kampüs hedefimiz yönünde bir adım daha atmış olduk. " değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
16:51 - Kobani davasında Ayhan Bilgen dahil 4 sanığa tahliye16:47 - Çalacak bir şey bulamayan hırsız bıldırcın çaldı16:38 - Ayakkabı giyerken belindeki tabancası ateş alan kişi öldü16:32 - Erdoğan: Şuşa'da başkonsolosluk açmayı planlıyoruz16:28 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: D-8 daha etkin bir yapıya kavuşmalı16:16 - Komisyon iki Sayıştay Başkanı adayını belirledi
16:09 - Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplandı16:04 - Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün çalışmaları tüm hızıyla sürüyor15:56 - Paraları vermeyen holding çalışanı kadını böyle öldürmüşler15:51 - Devlet korumasında yetişmiş 890 kişi kamuya atanacak15:45 - Kimlik kontrolü sırasında çıkan arbedede bir polis yaralandı15:35 - AİHM, sosyal medya paylaşımını 'beğendiği' için işten atılan memuru haklı buldu
15:28 - Kış sporlarında başarıdan başarıya koşan aileye genetik inceleme15:26 - MEB, Suriyelilerin mesleki eğitime erişimini artıracak15:23 - Afyonkarahisar'da 1 kilometre uzunluğunda yarık oluştu15:19 - Eski özel harekatçı, cesedi yok etmek için orman yakmış15:02 - Motosiklet elektrik direğine çarparak parçalandı: 1 ölü
14:52 - OSB'lerde mobil ekiplerle yerinde aşı uygulaması yapılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam