1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Trafik cezası ödememek için 'hakim-savcı' kimliği kullanan eski savcıya 5 yıl hapis istendi

İddianamede şüphelinin gerçekliği kalmayan ve kendisine teslim etmesi gerektiği hususu tebliğ edilen meslek kimliğini, hakkında trafik cezası uygulanmaması için kullanmasının "resmi belgede sahtecilik" olduğu belirtildi
03 Mayıs 2021 11:19
+Aa- Yazdır
Trafik cezası ödememek için 'hakim-savcı' kimliği kullanan eski savcıya 5 yıl hapis istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, istifa etmesine rağmen hakim-savcı kimlik kartı kullanarak trafik cezası ödemediği ileri sürülen eski savcı Bülent Ü. hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan iddianame hazırladı.

Ankara'da park yasağı olan bölgeye otomobilini park eden Bülent Ü'nün aracı 13 Eylül 2020'de çekilerek Balgat Yediemin Otoparkı'na götürüldü. Şüpheli, aynı gün otoparka giderek savcı kimlik kartını gösterip aracını alıp ücret ödemeden otoparktan ayrıldı. Otopark görevlileri, Bülent Ü'nün tavırlarından şüphelenerek durumu Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) bildirdi.

HSK Genel Sekreterliği, şikayet üzerine yürüttüğü idari soruşturmada şüphelinin 21 Eylül 2017'de meslekten çekildiğini ve bir hafta içinde teslim etmesi gereken mesleki kimlik kartını da iade etmediğini belirledi.

Genel Sekreterliğin ihbarı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski savcı Bülent Ü. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ifade veren Bülent Ü, olay günü arabasının haksız yere çekildiğini, aracını almak için otoparka gittiğinde görevlilerle tartıştığını iddia etti.

Eski Cumhuriyet savcısı olduğunu söylediği otopark görevlilerinin kendisine dalga geçer gibi davrandıklarını öne süren Bülent Ü, park ücretini kredi kartıyla ödeyip ayrıldığını belirtti.

Bahse konu kimlik kartını hatıra olarak sakladığını savunan Bülent Ü, 14 Eylül 2020'de HSK'ye giderek kartı teslim etmek istediğini ancak kendisini Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına yönlendirdiklerini fakat o gün uçağa yetişmesi gerektiği için bunu gerçekleştiremediğini öne sürdü.

Başsavcılık, eski savcı Bülent Ü. hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan iddianame hazırladı.

Trafikte kural ihlali yapan hakim ve savcılara idari yaptırım yerine sadece tespit tutanağı düzenlenebileceğine dair Yargıtay kararına atıf yapılan iddianamede, şüphelinin bunu sağlamak amacıyla haksız yere uhdesinde bulundurduğu meslek kimlik kartını ibraz etmesinin resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturduğu belirtildi.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde "sahte" kelimesinin "bir şeyin aslına benzetilerek yapılan, düzmece, gerçek dışı, uydurulmuş olan ve uydurma" anlamlarını taşıdığı hatırlatılan iddianamede, şu tespitlere yer verildi:

"Burada korunmak istenen hukuki menfaat kamu güvenidir. Bir belgenin gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi, gerçek bir belgeye eklemeler yapılması, tamamen veya kısmen değiştirilmesi yahut geçerliliği kalmamış bir belgenin, bu niteliği bilindiği halde kullanılması kamu güvenini sarsan bir eylemdir. Söz konusu belgeyi 'kullanma' fiili şüphelinin eylemine uygun düşmektedir. Diğer bir ifadeyle şüphelinin gerçekliği kalmayan ve kendisine teslim etmesi gerektiği hususu tebliğ edilen meslek kimliğini, hakkında trafik cezası uygulanmaması için kullanması atılı suça uygun düşmektedir."

İddianamede Bülent Ü'nün 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:51 - Marmara'dan çıkarılan müsilaj Şile'de toplanıyor21:49 - Erdoğan'dan fahri doktora unvanı verilen Tacettin Aslan'a tebrik21:37 - Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi21:36 - 'Herkes yaptığı her işte önce emniyeti düşünecek'21:26 - MSKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde mezuniyet heyecanı21:22 - Müzik öğretmeni, uyuşturucu ticaretinden tutuklandı
21:20 - Özkan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi en büyük reform21:18 - Kovid-19 aşılama kampanyası ünlülerin desteğiyle devam ediyor21:00 - AB göç konusunda ilgili ülkelerle iş birliğini yoğunlaştıracak20:49 - MKE'nin anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifinin ilk 7 maddesi kabul edildi20:39 - Sağlık-Sen'den vekil ebe-hemşirelere verilmeyen nöbet ücreti için dava20:38 - Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'nın başkanlığı düştü
20:36 - Diyarbakır Havalimanında uçuşlar yarın başlayacak20:33 - 'Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı yaptırılmalı' uyarısı20:31 - 'Turizmin başkenti'nde duvarlar 'mural art' ile renkleniyor20:19 - 32 ilde FETÖ'den gözaltına alınan 18 polis tutuklandı20:16 - Van'daki kuraklık çiftçileri endişelendiriyor
19:57 - TBMM'de muhalefete 'MKE' bilgilendirmesi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam