1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kılıçdaroğlu: Apartman görevlilerine, yoksullara özel ilgi gösterin

"Belediye başkanı olarak ayda bir, üç ayda bir sevilen sayılan esnafı ziyaret etmek, onun bir çayını, kahvesini içmek, siyaset yapmadan 'Nasılsınız' demek çok önemli. Çünkü bir mahallenin esnafı için belediye başkanının gelip onun çayını içmesi onu onore ediyor"- "Apartman görevlilerine, yoksullara özel ilgi gösterin"
06 Mayıs 2021 17:45
+Aa- Yazdır
Kılıçdaroğlu: Apartman görevlilerine, yoksullara özel ilgi gösterin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanı olarak ayda bir, üç ayda bir sevilen sayılan esnafı ziyaret etmek, onun bir çayını, kahvesini içmek, siyaset yapmadan 'Nasılsınız' demek çok önemli. Çünkü bir mahallenin esnafı için belediye başkanının gelip onun çayını içmesi onu onore ediyor." dedi.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Ege Bölgesi'nde yer alan CHP'li İlçe Belediye Başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi.

Belediyelerin Kovid-19'la mücadele ve 17 günlük tam kapanma sürecindeki çalışmalarına dair bilgi alan Kılıçdaroğlu'na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun eşlik etti.

Belediye başkanlarının ellerinden gelen bütün çabayı gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün engellemelere rağmen belediye başkanlarımızın olağanüstü bir performans gösterdiklerini biliyorum." dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu yoksullukla mücadelede, ki şimdi derin yoksulluktan da söz ediliyor, sizin göstereceğiniz çabalar çok önemli. Yoksulluk envanterinin çıkarılması, daha sonra yardımların yapılması... Yoksulluk envanterini çıkarıyorsunuz ama mahallenin bakkalı ve mahallenin muhtarıyla bu konuda yapacağınız iş birliğinin önemli olduğunu sizler de takdir edersiniz. Apartman görevlilerine, yoksullara özel ilgi gösterin. Bu askıda veresiye defteri genelde yoksul mahallelerde, vatandaş gidip bakkaldan veresiyeyle, yumurta, ekmek, zeytin buna benzer şeyler satın alıyor. Bu defterlerin maliyetleri çok küçük aslında. Bunları 'askıda veresiye defteri' uygulaması ile bazı belediye başkanlarımız başlatmışlar ve iyi sonuçlar elde ediyorlar. Benzer uygulamayı sizler de, bütün belediye başkanlarımız da bir şekliyle yaparsa son derece iyi olacak. Doğrudan doğruya yoksulun harcamalarını karşılamak açısından iyi olacak. Ayrıca veresiye defterindeki borcu kapatan kişi de 'Ben bir yoksul aileye yardım yaptım' diye bunu hissedecektir, kendi manevi dünyasında."

Belediye başkanlarından bu dönemde su kesintisi yapmamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, günlük kazanan kokoreççi, midyeci, simitçi gibi sokak satıcılarının da kapanma döneminde zorluklar yaşadığına dikkati çekti.

Bu şekilde günlük kazananlara yönelik bir envanter çalışması yapılmasının faydalı olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yoksul mahallelerde, muhtarla, mahallenin bakkalı ile belediye arasında bir ilişki kurulmasında büyük yarar var. Özellikle size zamanında yansımayan sorunlar, bazen mahallenin muhtarına veya bakkalına yansıyabiliyor. Sizin süratle o soruna müdahil olmanız ve çözmeniz açısından bu son derece önemli. Bir başka önemli nokta esnafla diyalog kurmak. Belediye başkanı olarak ayda bir, üç ayda bir sevilen sayılan esnafı ziyaret etmek, onun bir çayını, kahvesini içmek, siyaset yapmadan 'Nasılsınız' demek çok önemli. Çünkü bir mahallenin esnafı için belediye başkanının gelip onun çayını içmesi onu onore ediyor. Dolayısıyla o ileride gittiği her ortamda sizin lehinize konuşacaktır. Pandemi sürecinde İller Bankasının kesintisinin artması veya kesintinin sürmesi, biz diğer belediye başkanlarıyla konuşurken de aynı sıkıntı dile geldi. Bunu dillendiriyoruz ama sonuçta şu da başka bir gerçek İller Bankasının parası yok. Dolayısıyla banka bir şekilde belediye gelirlerinden kesinti yaparak, elde ettikleri parayı sosyal güvenlik kuruluşlarına bir şekliyle aktarıyorlar."

Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının Ramazan Bayramı'nı da kutladı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:13 - Selçuk Üniversitesinde yerli aşı çalışmaları sürüyor16:13 - 'mRNA aşılarından kalp iltihabı olma ihtimali 20 binde bir'16:11 - Jandarma, devriye sırasında kendilerine meyve ikram eden çocuğa bisiklet aldı16:09 - MKE ile ilgili kanun teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonunda görüşülüyor16:01 - KESK 10. Olağan Genel Kurulu toplandı15:58 - Erdoğan'dan vekillere: Vatandaşla daha sık buluşun
15:49 - Trafik kazalarında can kaybı yüzde 56,6 azaldı15:44 - Haber sitelerinde, öğretmen düşmanlığı yapmak yakışık almıyor15:41 - Türkiye güzelinin itfaiyecilere bıraktığı 25 milyonluk miras paylaştırıldı15:38 - Üniversite, öğretim görevlisi alırken iki yanlış yapıyor15:38 - Sağlık çalışanı hastane içinde vurulmuştu: Hemşire eşi tutuklandı15:34 - Teknik Direktör Akçay'ın sağlık durumuna ilişkin hastaneden açıklama
15:27 - Yozgat merkezli FETÖ operasyonunda 4 şüpheli yakalandı15:18 - İBB'nin toplu ulaşıma yüzde 22,47 oranında zam talebi reddedildi15:14 - ATO Başkanı Baran konutta tek oranlı KDV uygulanmasını önerdi15:10 - Genelge ile rotasyon yapılabilir mi?15:07 - MB: Enflasyonun kısa dönemde oynak bir seyir izlemesi bekleniyor
15:04 - Ankara'daki FETÖ soruşturmasında aranan şüpheli Tokat'ta yakalandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam