1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başlandı.
17 Mayıs 2021 12:44
+Aa- Yazdır
Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifin ilk imza sahibi AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, kanun teklifinin içeriği hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi. Güneş, kanun teklifinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi reformları paketinde kanuni düzenleme gerektiren değişikliklerden bir kısmının dikkate alındığını belirtti.

Sayıları 23 milyon olan 18 yaş altı gençlere ve çocuklara Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) geçebilme imkanı sağlandığını bildiren Güneş, "10 yılda 2,4 milyon çocuğumuzun BES'e girmesini ve 32 milyar liralık bir gelir olmasını beklemekteyiz." dedi.

Güneş, emekliliğe yönelik taahhütte bulunan hizmet sunucularının BES'e aktarımına ilişkin de imkan sağlandığını söyledi.

Mikro ve küçük ölçekli işletmelerin likidite sıkıntılarını aşmak ve istihdamı desteklemek amacıyla bu işletmelerin ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödedikleri sigorta primlerinin, Hazine destekli kefalet sağlanan ve kamunun doğrudan ve dolaylı olarak hakim sermayedar olduğu bankalardan 30 Haziran 2022'ye kadar kullanacakları kredilerde faiz veya kar payı bakiyesinden düşüleceğini ifade eden Güneş, "50'nin altında çalışanı bulunan küçük ve mikro ölçekli işletmelerde yeni istihdamı sağlamak veya pandemiden dolayı nakdi yardım alanların tekrar işe dönmesine fırsat vermek için düzenleme yapılmaktadır." diye konuştu.

Sigorta ve reasürans teminatı bulunmayan riskler ve özellik arz eden riskler için daha hızlı çözüm üretme ve ölçek ekonomisinden faydalanmanın amaçlandığını dile getiren Güneş, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin daha etkin ve daha şeffaf bir kurumsal yapı oluşturulacak şekilde yeniden yapılandırılmasının hedeflendiğini de kaydetti.

Güneş'in sunumunun ardından teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:50 - 30 Haziran itibarıyla eski tip kimlik kartıyla KKTC'ye gidilemeyecek12:49 - Çeyrek altın ne kadar?12:48 - Metan gazından zehirlenen maden ocağı işçisi yaşamını yitirdi12:38 - Adliye'ye sahte polis kimliğiyle girmeye çalışan kişi gözaltına alındı12:37 - Tıkanan kanalizasyon hattını açmaya çalışırken yaralanan işçi hayatını kaybetti12:36 - TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 72 milyar lira verdi
12:23 - İstanbul'daki restoranlarda yiyeceklerin yüzde 68'i çöpe gidiyor12:17 - Dolar gün ortasında yükselişine devam etti12:17 - Türkiye, Kovid-19 aşılamasıyla dünyaya örnek oluyor12:09 - 'Türk girişimcilerin yurt dışındaki yatırımları 43,9 milyar dolara ulaştı'11:59 - Tüp bebek olarak doğduğu merkezde hemşire oldu11:55 - '10 bin maden çalışanına 'Geniş Kapsamlı İş Sağlığı ve Güvenliği' eğitimi
11:51 - Aile Bakanı Yanık: Aile Eğitim Programımızdan 2,2 milyon kişi yararlandı11:49 - Sivas'ta istinat duvarına çarpan otomobil devrildi: 2 ölü, 2 yaralı11:47 - Samsun'da restoranda doğal gaz patlaması: 1 yaralı11:37 - Altının gram fiyatı 502 lira seviyesinden işlem görüyor11:35 - Çalışma Bakanlığından kırtasiyecilere 5 bin lira destek
11:35 - Sosyal medya kullanıcılarına 'profilime kim baktı' uyarısı: Hesaplarınız boşaltılabilir!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam