1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Trafik sigortasındaki aracılar ortadan kaldırılacak

Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı Suat Sarı, trafik sigortasındaki yeni düzenlemeye ilişkin, "Trafik sigortasında değişiklik öngören yasa tasarısı, Meclis'e gönderildi, Tasarı yasalaşırsa trafik sigortasında bir dizi yeni düzenleme öngörülüyor. Öngörülen yeni düzenlemeyle, trafik sigortasından ödenen vefat ve sakatlık tazminatına standart gelecek. Sigorta şirketleri tarafından kullanılacak hesaplama yöntemini de Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) belirleyecek.
18 Mayıs 2021 23:58
+Aa- Yazdır
Trafik sigortasındaki aracılar ortadan kaldırılacak

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkan Yrd. Dr. Suat Sarı, "Sigorta primleri düşecektir. Hayata geçirilen uygulamayla araya giren aracılar ve çeşitli avukatlar mahkeme sürelerini uzatıyor. Yüksek tazminat istendiği için mahkemeler ciddi oranda uzuyor. Yığılmalar oluşuyor. Vatandaşlar mağdur duruma düşüyor. Yasanın çıkmasıyla birlikte ödemeler daha da hızlı olacaktır. Bu yasanın geçmesi halinde aracılar ortadan kalkacaktır. Yasanın maddi ve manevi tazminat miktarlarıyla ilgili şu an elimizde bir veri yok. Primler 4 bin 65 lira ile 327 lira arasında taban tavan fiyatları var. Bu prim değerleri ne kadar azalacak ne kadar çoğalacak bunları görmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞ MAĞDUR OLMAYACAK"

Sigorta prim değerleri çok yüksek olduğu için vatandaşlar mağdur olduğunu söyleyen Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı Suat Sarı, "Yapılacak olan uygulamayla prim değerleri daha ödenebilir hale gelecek. Tazminat alacak kişinin de geride kalanlarının da daha iyi bir hayat sürebilmeleri için tazminat değerlerinin çok iyi belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Tazminata belirli standart geleceğinden mahkemeler farklı farklı tazminat kararları veremeyecek, hak kaybı yaşanmayacak, vatandaş mağdur olmayacağını belirten Sarı sözlerine şöyle devam etti:

"Bu işi meslek olarak edinmiş birçok avukatlık bürosu var. Trafik kazası geçiren vatandaşa hızlı bir şekilde ulaşıyorlar. Sigorta şirketlerine baskı uygulayarak büyük paralar alıyorlar. Aracılar en yüksek tazminatı almak için mahkemelere talepte bulunuyorlar. Yüksek taleplerden dolayı mahkemeler uzuyor. Gereksiz zaman kayıpları oluyor. 10 sene süren davalar var. Bu süreç uzadığı için vatandaş mağdur oluyor."

"TRAFİK KAZALARI CİDDİ ORANDA AZALIR"

Yasa çıkarsa tazminat sigorta şirketi tarafından hemen ödenecek, vatandaş yine mağdur olmayacak. Ayrıca mahkemelerin yükü de hafifleyeceğini söyleyen Suat Sarı, "İnsanlar aracı olmadan bizzat kendisi muhatap olacak. Sigorta firmaları kaskolar ve zorunlu sigorta yapıyorlar. Ancak trafik kazalarının önlenmesiyle ilgili herhangi bir enerji sarf etmiyorlar. Kaza yapan kişinin eğitimiyle ilgili gerekilen adımlar atılırsa trafik kazaları ciddi oranda azalır. Türkiye'de altı bin kişi ölüyor. 300 bin kişi yaralanıyor. 30 bin kişi de engelli olarak hayatını devam ettiriyor" şeklinde konuştu.

Bilirkişi raporunun ciddi rol oynayacağını belirten sarı sözlerini şöyle noktaladı:

"Tazminat değerlerinin kabul edilebilir değerlere gelmesi gerekiyor. Türkiye'de zorunlu trafik sigortası yapmaya çok kişi var. Yüzde 30 zorunlu trafik sigortası yaptırmayan bir kesim var. Prim değerleri düşünce zorunlu trafik sigortası yaptırabilirler."

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:51 - Kobani davasında Ayhan Bilgen dahil 4 sanığa tahliye16:47 - Çalacak bir şey bulamayan hırsız bıldırcın çaldı16:38 - Ayakkabı giyerken belindeki tabancası ateş alan kişi öldü16:32 - Erdoğan: Şuşa'da başkonsolosluk açmayı planlıyoruz16:28 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: D-8 daha etkin bir yapıya kavuşmalı16:16 - Komisyon iki Sayıştay Başkanı adayını belirledi
16:09 - Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplandı16:04 - Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün çalışmaları tüm hızıyla sürüyor15:56 - Paraları vermeyen holding çalışanı kadını böyle öldürmüşler15:51 - Devlet korumasında yetişmiş 890 kişi kamuya atanacak15:45 - Kimlik kontrolü sırasında çıkan arbedede bir polis yaralandı15:35 - AİHM, sosyal medya paylaşımını 'beğendiği' için işten atılan memuru haklı buldu
15:28 - Kış sporlarında başarıdan başarıya koşan aileye genetik inceleme15:26 - MEB, Suriyelilerin mesleki eğitime erişimini artıracak15:23 - Afyonkarahisar'da 1 kilometre uzunluğunda yarık oluştu15:19 - Eski özel harekatçı, cesedi yok etmek için orman yakmış15:02 - Motosiklet elektrik direğine çarparak parçalandı: 1 ölü
14:52 - OSB'lerde mobil ekiplerle yerinde aşı uygulaması yapılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam