1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TSK'nın korona ile mücadelesinin formülü: Katı ve sert tedbirler

Türk Silahlı Kuvvetlerinde koronavirüsle mücadelenin başından bu yana harekat bölgelerinde herhangi bir pozitif vakanın yaşanmamasıyla uygulanan tedbirlerin "başarılı" olduğu değerlendirildi. Harekat bölgelerindeki Mehmetçiğin salgına karşı aşılarının yapıldığı, diğer personelin aşılanması çalışmalarının süratle devam ettiği bildirildi
10 Haziran 2021 15:23
+Aa- Yazdır
TSK'nın korona ile mücadelesinin formülü: Katı ve sert tedbirler

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) koronavirüs ile mücadele "katı ve sert" tedbirlerle devam ediyor.

Vaka sayılarının personel mevcudu oranına bakıldığında en az pozitif hastanın görüldüğü TSK, bu sayede önemli birçok ülkenin silahlı kuvvetlerini geride bıraktı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu başarıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda yurt genelinde alınan önlemlere uyumlu olarak Milli Savunma Bakanlığınca alınan önlemlerin büyük etkisi oldu.

Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon içinde alınan tedbirlerin planlanması ve harfiyen uygulanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinde pozitif vaka sayılarının çok düşük seviyelerde ve kontrol altında tutulmasını sağladı.

Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Kovid-19 ile Mücadele Merkezi (KOMMER), bir zincir halinde Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet ve ordu komutanlıkları, donanma ve hava üsleri olmak üzere alt kademelere kadar tesis edildi.

Merkezdeki faaliyetlerle Bakanlık, bağlı birlik, karargah ve kurumların da salgına karşı gerekli korumanın oluşturulması amaçlandı. Türkiye ve dünyadaki tüm gelişmelerin yakından takip edildiği merkezde takip ve izlemenin yanı sıra planlama, yönetim ve yönlendirme fonksiyonları da yerine getirildi.

TSK'de alınan tedbirlerin uygulanma seviyelerinin izlendiği merkezde, vakalara karşı alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalarla muhtemel hal tarzları da geliştirildi. 24 saat esasıyla görev yapılan Merkezden, kuvvet komutanlıklarının harekat merkezleri ile telekonferans yöntemi ile görüşülerek çalışmalar ve gelişmeler düzenli olarak değerlendirildi.

- Faaliyetleri aksatmayacak önlemler

Koronavirüsün yanı sıra terörle mücadelesini de aksatmadan sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerinde virüsün operasyon bölgelerine sıçramamasına yönelik de önemli tedbirler alındı. Zorunlu olmadıkça personel ve birlik hareketleri asgari seviyeye indirildi.

Ayrıca kuvvet komutanlıkları da bazı özel tedbirleri uygulayarak bu başarıya katkı sağladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca muharip gemiler, ana üsleri dışındaki limanlara intikal ettirilerek etkin izolasyon tedbirleri uygulandı.

Kuvvet komutanlıklarında pilotlar başta olmak üzere, kritik personel ve özel ihtisaslı personelin vardiyalar şeklinde görev yapabilmeleri için tedbirler alındı. Komutanlıklara ait harp silah, araç ve gereçleri ile personelin temas ettiği yerler ve ortak kullanılan alanlar düzenli olarak dezenfekte edildi.

Tüm bu önlemlerin uygulaması, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarını ve diğer faaliyetlerini aksatmayacak şekilde gerçekleştirildi.

"Katı ve sert" uygulanan bu tedbirlerle Mehmetçiğin aşılanmasına yönelik faaliyetlere de hız verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan planlamalar kapsamında onay alan bütün aşılar, belirli bir takvim çerçevesinde TSK personeline uygulanıyor.

Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların uygulanması çalışmaları kapsamında, harekat bölgelerindeki personelin aşılanmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. Diğer personelin aşılama faaliyetinin halen devam ettiği öğrenildi.

Bakanlık yetkilileri, koronavirüs salgını ile mücadelede gelinen süreç, vakaların tespit şekli, statü dağılımı, garnizonlardaki sivil vaka sayısı gibi birçok etken dikkate alınarak anlık, noktasal ve dinamik tedbirlere devam edildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:37 - Kabine toplandı... Bazı Covid19 yasakları bugün kaldırılacak15:35 - Süleyman Özışık'tan Sedat Peker'e hediye sitemi15:33 - 'OHAL tedbirini hizmet cetvelinden çıkar' kararı15:31 - Belediye Başkanı, şirketlerde görev alan 16 Ak Partiliyi görevden aldı15:28 - Sezgin Baran Korkmaz ile fotoğrafı ortaya çıkan Yargıtay üyesinden açıklama15:25 - Uzayı merak eden öğrenciler için online eğitim
15:18 - HDP iddianamesinin ayrıntıları: PKK'nın siyasi kanadı oldu15:16 - Danıştay: Belediye 'dolu kadro'yu Meclis kararıyla iptal edemez15:09 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 'maaş bordrolarına' ilişkin görüş yazısı15:07 - Vali Ali Yerlikaya, İstanbul'da yapılan aşı miktarını açıkladı15:01 - Bakan Kurum açıkladı: Marmara Denizi'ne oksijen verilecek14:53 - Tarım Kredi'den CHP'li vekilin 11 maaş iddiasına yalanlama
14:45 - BioNTech mi daha çok antikor oluşturuyor, Sinovac mı?14:41 - Öğrenciler, çiğ süte katma değer kazandırarak reçel haline getirdi14:35 - Burak Elmas: Futbolumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatırımlarına layık olmalı14:28 - Türkiye aşılamada 9. sıradaki yerini koruyor14:25 - Meteorolojiden üç ile kuvvetli sağanak uyarısı
14:21 - Trabzon'da 'çöp tesisinde bebek cesedi' soruşturması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam