1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İki Diploma Sahipleri ve ÖSYM'nin Bilgisayar Programı

Daha önceki dosyalarda, adayların en son öğrenim düzeyinden sınava girmesi gerektiği belirtilmişti... Bugünkü dosyamızda ise sitemize ara sıra sorulan önemli bir soruya yanıt vereceğiz. Nadirde olsa ülkemizde iki lisans veya iki önlisans veya iki ortaöğretim bölümünden mezun adaylar bulunmaktadır. Ancak, iki diploma sahipleri KPSS tercih işlemlerinde sadece iki diplomasını birden kullanamamaktadırlar. Devamı için başlığa tıklayınız.
31 Aralık 2007 01:00
+Aa- Yazdır

Ülkemizde düz liseden ve aynı zamanda fark dersleri vererek meslek lisesinden mezun olan adaylar bulunmaktadır.

Yine ülkemizde iki adet farklı önlisans bölümünden veya iki adet farklı lisans bölümünden mezun olanlar bulunmaktadır.

Bilindiği üzere KPSS iki bölümden oluşmaktadır. Sınav işlemleri ve tercih işlemleri...

Sınav başvuruları sırasında her aday mezun olduğu bölümü kodlarla belirtmektedir. Bu işlemler sırasında sadece tek bir bölüm/program adı belirtilebilmektedir. Yapılan bu belirtmeler, daha sonraki yerleştirmelere esas olmaktadır.

Örneğin ÖSYM boş kadroların yer aldığı kılavuzları yayımlarken, her boş kadronun yanında "mezun olunan bölüm/program", "yaş", "askerlik" ve diğer şartlar yer almaktadır. Bu şartlar arasında yer alan "mezun olunan bölüm/program" şartı, bilgisayar ortamındaki yerleştirmeler sırasında, adayın sınav başvuruları esnasında verdiğği bilgiler ile karşılaştırılartak sonuçlandırılmaktadır.

İşte ÖSYM yerleştirme programı yazılımında, adaylara birden fazla mezuniyetlerini girme hakkı tanıyan bir seçenek bulunmadığından, her aday sadece tek bir mezuniyetini belirtebilmektedir. ÖSYM, bugüne değin bu soruna bir çözüm üretememiştir.

Sorunu yaşayan adayların hem YÖK Başkanlığına hem de ÖSYM'ye dilekçe ile itirazda bulunarak sorunun çözümünü istemeleri uygun olacaktır. Soruna ilişkin çok sayıda şikayet dilekçesi, sonuç alınmasına katkı sağlayacaktır.

Diğer taraftan, KPSS tercih işlemleri sırasında, ÖSYM tarafından ekrandan adaylara gösterilen bölüm/program bilgilerine itirazı olan adayların, ÖSYM'ye bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. ÖSYM'nin bugün itibariyle yapabildiği, sadece bu değişiklik talebini yerine getirmekten ibarettir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
57 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:56 - İçişleri Bakanı Soylu'dan Ramazan Bayramı mesajı06:50 - İsrail'in attığı füze TRT muhabirinin bulunduğu bölgenin yakınına düştü06:40 - Fransız astronottan uzaydan 'Kabeli' Ramazan Bayramı tebriği06:30 - Kuzey, iç ve doğu kesimlerinde sıcaklık artacak - Haritalı06:15 - İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 2 Filistinli daha şehit oldu02:43 - Bazı tutuklu ve hükümlüler, e-Görüş ile aileleriyle bayramlaşacak
01:56 - THY, günlük ortalama 448 uçuşla Avrupa'da liderliğini devam ettirdi01:27 - Kısıtlamaya uymayan şahıslar kendilerini uyaran polise saldırdı: 3 gözaltı01:13 - CDC, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubunda kullanımını tavsiye etti00:04 - YÖK kararı sonrası üniversitelerde araştırma görevlisi istihdamı azaldı!00:01 - 13 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:55 - Erdoğan, Üs Bölgesi'ndeki askerlerin bayramını kutladı
23:52 - Yüksekova'da menderesler hayran bırakıyor23:43 - 'İsrail'in her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalı'23:39 - Nemrut'un Krater Gölü, görsel şölen sunuyor23:37 - Egzoz emisyonu muayenesi 17 Mayıs sonrası yaptırılabilecek23:36 - Deniz salyası içme suyu tesisinin filtrelerini tıkadı
23:34 - Doktor Zeynep Erdoğan'a veda
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam