1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite, araştırma görevlisi alımında yanlış kararında ısrar ediyor!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, araştırma görevlisi alımlarında vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin başvurularını engelliyor!
16 Haziran 2021 15:01
+Aa- Yazdır
Üniversite, araştırma görevlisi alımında yanlış kararında ısrar ediyor!

Bilindiği üzere, araştırma görevlisi kadrolarına başvuru kurallarını düzenleyen, "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "Özel Şartlar" başlıklı 7 nci maddesinin 1 inci fıkrasında; "Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda tezli yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik eğitimi öğrencisi olmak şartı aranır." hükmü yer almaktadır.

Bununla birlikte, aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 2 nci fıkrasında geçen; "Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadroları hariç olmak üzere üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri, senato kararıyla, bu Yönetmelikte belirlenen ALES ve yabancı dil puan barajlarının üzerinde bir puanı asgari puan olarak belirleyebilirler." Düzenlemesine göre üniversitelerin araştırma görevlisi alımlarında ALES ve yabancı dil puan şartının yükseltilmesi ile lisansüstü öğrencilik düzeyinin belirlenmesi dışında ilave bir kural belirlemesi yetki yönünden mümkün değildir.

Ancak, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi uzunca bir süredir araştırma görevlisi alımlarında, lisansüstü öğrenciliğin devlet üniversitelerinde olmasını ilanların özel koşul olarak belirlemektedir. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere, gerek ilgili mevzuatta gerekse diğer YÖK kararlarında buna cevaz verecek bir düzenleme de bulunmamaktadır.

2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa bağlı olarak kurulan vakıf yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerde devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim görenler gibi aynı haklara sahiptir. Dolayısıyla, üniversitelerin öğretim elemanı ilanlarında vakıf üniversitelerinde eğitim gören/mezun olan kişilerin başvuru haklarını engellemesi hukuken oldukça sorunlu bir karardır.

Diğer taraftan, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 23 Ekim 2019 tarihli toplantısında; "50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden vakıf yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim görenlerin, lisansüstü eğitim yaptıkları ilde bulunan devlet yükseköğretim kurumlarının ilgili lisansüstü eğitim programlarına yatay geçişlerinin yapılmasına, bu kapsamda yatay geçiş yapanlardan "tez aşamasında olanların" tez konuları değiştirilmemesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarındaki tez danışmanlarının ikinci danışman olarak belirlenmesine" karar verilmiştir.

YÖK'ün aldığı bu kararda vakıf üniversitelerinde eğitim görmekte iken devlet yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi olanların yatay geçiş yapabilmesine kolaylık sağlamış, hatta bu kişilerin tez konularının dahi değiştirilmemesi istenmiştir.

Sonuç itibarıyla, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından 14 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen 13 araştırma görevlisi kadrosunda yer alan "Türkiye'deki devlet üniversitelerinin birinde" ifadesinin daha adil ve geniş bir kitlenin başvurusuna imkan vermesi adına ilgili Üniversite Rektörlüğünce yeniden değerlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:40 - Alevler tarihi de yaktı06:31 - Hava sıcaklığı 4 ila 8 derece mevsim normallerinin üzerinde olacak - Haritalı06:15 - Gençler hasta ebeveynler refakatçi02:07 - Ege Denizi'nde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi01:24 - Karacasu'da yangın yön değiştirdi, bazı evler tahliye edildi01:22 - Bilgiç: Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz
00:57 - İzmir'de polis aracı kaza yaptı: 1 polis şehit oldu00:53 - Türk Silahlı Kuvvetlerinden yangın söndürme faaliyetlerine destek00:04 - 15 yıllık deneyim şartına mucize olmazsa ancak 1 kişi başvurabilir00:01 - 4 Ağustos 2021'den önemli gündem başlıkları23:51 - Başkentte mesire alanlarında mangal ve ateş yakılmayacak23:33 - RTÜK Başkan Yardımcısı'ndan Erol Mütercimler açıklaması
23:29 - Bakan Varank, Emre Kınay'a görüntülerle yanıt verdi23:18 - Fahrettin Altun, orman yangınlarıyla ilgili son durumu paylaştı23:16 - Konya'da 7 kişinin öldürülmesine ilişkin 10 şüpheli tutuklandı22:25 - Artvin'in Yusufeli ilçesindeki yangında 33 ev küle döndü22:15 - 'Ukrayna'dan 4 tane daha söndürme helikopteri gelecek'
22:12 - Kışlanın yanında ateş çıkaran şüpheli tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam