1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ABD'de yapılan büyük Covid-19 araştırması

ABD'de geçen yıl corona virüse yakalanan yaklaşık 2 milyon kişinin incelendiği yeni bir çalışma, Covid-19'u atlatanların büyük bir çoğunluğunun, bir ay veya daha uzun bir süre sonra yeni sağlık sorunları yaşadığını gösterdi. Şimdiye kadar yapılan en kapsamlı "uzun Covid" araştırması, enfeksiyonun yan etkilerinden her yaştan insanın ve her organın etkilenebileceğini ortaya koydu. Uzun Covid'in en yaygın semptomları arasında ise nefes alma zorlukları, yüksek kolesterol, halsizlik, yorgunluk, yüksek tansiyon, bağırsak sorunları, migren, cilt problemleri kalp anormallikleri, uyku bozuklukları anksiyete ve depresyon bulunuyor.
17 Haziran 2021 15:58
+Aa- Yazdır
ABD'de yapılan büyük Covid-19 araştırması

2 MİLYON KİŞİNİN VERİLERİ İNCELENDİ
ABD'de yapılan yeni bir çalışma, yeni tip corona virüs (Covid-19) ile enfekte olan kişilerin yaklaşık dörtte birinin (yüzde 23), hastalığı atlattıktan bir ay ya da daha uzun bir süre çeşitli sağlık sorunları yaşadığını ortaya koydu. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan FAIR Health tarafından yapılan çalışma yaklaşık 2 milyon kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.

"ASEMPTOMATİK HASTALARDA GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARININ YÜZDESİ ŞAŞIRTTI"
Bununla birlikte, söz konusu çalışma, asemptomatik kişilerde bile Covid-19 sonrası sağlık sorunlarının yaygın olduğunu ortaya koydu. Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların yaklaşık yarısı daha sonra tıbbi sorunlar yaşarken, hafif veya orta derecede semptomları olan kişilerin yüzde 27'si ve asemptomatik olduğunu belirtilenlerin yüzde 19'u çeşitli sağlık sorunları yaşadı.

FAIR Health'in Başkanı Robin Gelburd, "Bizi şaşırtan şey, uzun süreli Covid-19 kategorisindeki asemptomatik hastaların büyük yüzdesiydi" açıklamasını yaptı.

Gelburd, asemptomatik kişilerin Covid sonrası semptomlara sahip olabileceği gerçeğinin vurgulanmasının önemli olduğunu, böylece hastaların ve doktorların bazı sağlık sorunlarının aslında corona virüsün yan etkileri olabileceğini söyledi.

Söz konusu çalışma, Şubat ve Aralık 2020 arasında Covid-19 teşhisi konan kişilerin kayıtlarını Şubat 2021'e kadar takip ederek analiz etti. 454 bin 477 kişinin enfeksiyondan 30 gün veya daha uzun süre sonra çeşitli semptomlar için sağlık kuruluşlarına başvurduğu tespit edildi.

UZUN COVİD'İN HER ORGANI ETKİLEYEBİLCEĞİNİ GÖSTERİYOR
Konuya ilişkin açıklama yapan, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp ve bulaşıcı hastalıklar doçenti olan Dr. Helen Chu, "Bu çalışma, büyüklüğü ve çeşitli yaş gruplarında hastalık şiddeti aralığına bakabilme yeteneği nedeniyle oldukça güçlü. Uzun süreli Covid-19'un neredeyse her organı etkileyebileceğini gösteriyor" dedi.

EN YAYGIN GÖRÜLEN SEMPTOMLAR
Diğer taraftan sonuçlarda, Covid-19 sonrası hastaların tıbbi bakıma başvurduğu en yaygın sorunun "ağrı" olduğu görüldü. Hastaların beşte birinden fazlası vücutlarının çeşitli yerlerinde ağrı bildirdi.

Hastaların yüzde 3,5'i nefes darlığı da dahil olmak üzere nefes alma zorlukları yaşadı. Yüzde 3'ü ise , fiziksel veya zihinsel aktiviteden sonra k beyin sisi ve bitkinlik gibi sorunlar yaşadığını açıkladı.

Bununla birlikte, 40'lı ve 50'li yaşlardaki hastalar çoğunlukta olmak üzere, incelenen kişilerin tamamının yüzde 3'ünde yüksek kolesterol ve yüzde 2,4'ünde yüksek tansiyon ortaya çıktı.

ALZHEIMER VE DEMANS HASTALARINDA ÖLÜM RİSKİ YÜKSELİYOR
Ayrıca, incelemede 594 ölümün Covid-19'dan 30 gün veya daha fazla bir süre sonra meydana geldiğini ve çoğunun corona virüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan kişiler arasında olduğu belirtildi. Zihinsel engelli, Alzheimer hastalığı veya demansı olan kişilerin enfeksiyondan 30 gün veya daha fazla bir süre sonra ölme riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi.

Araştırmanın yazarları, çalışmanın bulgularının Covid-19 sonrası semptomların yaygın ve çeşitli etkilerinin altını çizdiğini belirterek, "Uzun süreli Covid-19 hastalarının multidisipliner bakıma ihtiyacı var. Sağlık sistemlerimiz bu gerçeğe uyum sağlamalı ve bu hastalarla başa çıkma kapasitesi geliştirmeli" ifadelerini kullandı.

NTV
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:59 - Facebook WhatsApp mesajlarını okumak için adım atacak10:57 - Muğla'nın farklı yerlerinde çıkan orman yangınları kontrol altına alınmaya çalışılıyor10:56 - Altının gram fiyatı 497 lira seviyesinden işlem görüyor10:54 - Ümitcan Uygun yeniden gözaltında!10:51 - İçişleri'nden Mansur Yavaş'a TOGO kuleleri incelemesi10:40 - Ankara'da kaybolan Zihinsel engelli Dilan'dan sevindirici haber
10:30 - Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan'da sağanak bekleniyor10:20 - Kız arkadaşıyla ormana gezintiye giden gençler linç ediliyordu10:02 - YKS tercih işlemleri başladı10:01 - Teknikerler, emeklilikte de mühendislerin özlük haklarından yararlanır mı?10:00 - Borsa güne düşüşle başladı09:59 - Yanan arazileri sosyal medyadan satışa çıkardılar
09:47 - Mardin'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon başlatıldı09:43 - Din görevlilerinden 'toplu sözleşme' talebi: İmam nikahı başına 100 TL09:37 - Dolar'dan sert yükseliş: 8,55 TL09:29 - Aşı olmayana yaptırım olacak mı? Bakan Koca cevapladı09:24 - Sözde 'şifacı' gitti ama kuyruk bitmedi
09:18 - Polisten yakın tarihte açılan hesaplara 'şüpheyle yaklaşın' uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam