1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

VOA Türkçe: Dünyada ilk kez Türk yapımı SİHA'lar kullandı

Amerikaninsesi.com sitesinde yer alan haberde, Libya'da Kargu-2 isimli bir otonom kamikaze drone teknolojisinin ilk kez kullanıldığının ve bunun zeka kullanımı bağlamında çok dikkat çekici bulunduğu belirtiliyor.
18 Haziran 2021 22:00
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

Türkiye'nin savunma sektörü yerli üretiminde farklı modellerini geliştirdiği silahlı insansız hava aracı (SİHA) teknolojisi, askeri amaçlı yapay zeka kullanımı boyutuyla uluslararası gündeme yansıdı.

amerikaninsesi.com sitesinde yer alan haberde; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın da aile şirketi niteliğindeki Baykar Savunma ile üreticisi olduğu SİHA ve insansız hava aracı (İHA) teknolojisindeki gelişmeler izleniyor. En son Bayraktar ailesi üyelerine Dağlık Karabağ'da İHA'larca üstlenilen rol nedeniyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ Nişanı takdimi de dikkat çekti.

Türkiye'de Baykar Savunma'nın yanı sıra "drone" teknolojisiyle birlikte farklı ölçeklerdeki savunma sanayi içerisinde önemli bir başlık olan İHA ve SİHA'lar, Libya'daki çatışmayla birlikte Birleşmiş Milletler'in (BM) de ilgi alanına girdi. BM'nin geçen haftalarda yayımladığı bir rapora göre, Türkiye üretimi Kargu-2 adlı SİHA'lar, geçen yıl Mart ayında, büyük olasılıkla Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti adına Hafter milislerine karşı toplu saldırı düzenledi. Bu saldırı, yapay zeka donanımına sahip SİHA'larla düzenlenen ilk başarılı saldırı oldu. SİHA'nın Libya'da yapay zeka teknolojisiyle saldırı kararını insan faktörü olmaksızın alıp almadığı, SİHA'ların tamamen "otonom" şekilde saldırılarla sivillere zarar verme olasılığına ilişkin tartışmalar şimdi gündemde.

VOA Türkçe'nin görüş aldığı savunma uzmanları Arda Mevlütoğlu ve Dr. Çağlar Kurç'a göre, BM'nin raporu dünyadaki yapay zeka kullanımı yararlı mı, zararlı mı tartışmasıyla birlikte değerlendirilmeli. Türkiye'nin SİHA üretiminde büyük ilerleme sağladığı ise Mevlütoğlu ve Kurç'un ortak görüşü. Mevlütoğlu, aslında üretimi itibariyle SİHA'ların ucuza temin edilmesinin terör örgütleri gibi yapılarca da kolayca erişilmesi riskini beraberinde getirdiğine işaret etti. Kurç, BM'nin raporunda Türk yapımı Kargu-2 adlı SİHA teknolojisinin "otonom olabileceği" ifadesi bulunduğunu belirterek, aslında bu araç açısından açık kaynaklarda "kendi kendine karar verme kabiliyeti" özelliği olmadığını ve dolayısıyla otonom kabul edilmemesi gerektiğini aktardı.

Arda Mevlütoğlu ve Dr. Çağlar Kurç, konuya ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:

VOA: Türkiye'ye ait yapay zeka kullanımına dayalı silahlı insansız hava aracı (SİHA) teknolojisi nedir ve neden tartışılıyor?

Arda Mevlütoğlu: "Türkiye'nin insansız hava aracı teknolojilerine yatırım yapması 1990'lı yıllar sonunda başlıyor. Birbiri ardına ve her birinde biraz daha kapasitesi artan ürünler, ortaya çıkıyor. Bunun kamuoyunca yakından takip edilen örnekleri Bayraktar TB2 ve ANKA İHA'ları. Ancak son yıllarda farklı niteliklerde ve boyutlarda değişik platformların da ortaya çıktığını görüyoruz. Türkiye hem İHA'ları hem de SİHA'ları terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda çok yoğun şekilde kullandı, kullanıyor. Son dönemde bu BM raporunda gündeme taşınan ise Kargu-2 isimli bir otonom kamikaze drone. 'Kamikaze drone' denilmesinin esprisi şu; bu ürün uzaktan kumandanlı İHA'lar ancak üzerlerinde patlayıcı da taşıyorlar ve bunlar belli bir bölgede uçuyorlar uzaktan kumanda marifetiyle de tespit edilen hedeflere taarruz gerçekleştiriyorlar. Bu tür araçlar, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Savaşı'nda kullanılmıştı. BM raporundaki enteresan bulgusu ise, Libya'da Kargu isimli bu kamikaze drone için 'bir insan hedefini kendi kendine bulduğu ve uzaktan kumanda ya da bir operatör müdahalesi olmadan kendisi karar vererek taarruz gerçekleştirdiği ve hedefi etkisiz hale getirdiği' iddia ediliyor. Çeşitli bulgular da bu iddiayla ilgili paylaşılıyor. Bu açıdan bir ilk ve bir süredir Batı kamuoyunda devam eden yapay zeka kullanımı, kullanım sınırları ve yapay zeka etiği başlıklarındaki tartışmalar ile örtüşüyor. Şimdi bu BM raporuna atıf ile çok fazla makale başka raporlar veya analizler de yayınlanmaya başladı. Bu anlamda bir tehdit midir tartışmasını tetikledi. Ancak bu soruya hem 'evet' hem 'hayır' yanıtını vermek mümkün. Bu tür araçlar terörle mücadelede çok etkili ve zaten bunun en başarılı örneklerini Türkiye gösterdi ancak İHA'lara, yapay zeka teknolojisi otonom sistemlere erişim kolaylaştı hem de ucuzlaştı. Bunun da örneklerini biz Suriye'de, Yemen'de, Irak'ta Libya'da görmeye devam ediyoruz. Terör örgütleri, silahlı devlet dışı aktörler, bu tür araçları çok kolaylıkla edinebiliyor ya kendileri modifiye edebiliyorlar ya da kendileri merdiven altı atölyelerde çok belki basit şartlarda bunları üretebiliyorlar. IŞİD terör örgütü, son dönemde PKK terör örgütü, bu tür platformlarda çeşitli saldırılar yaptılar ve her geçen gün bu tür araçların bu tür platformların kabiliyetleri gelişmeler görüyoruz. Dolayısıyla burada çok ince hassas bir çizgi var. Yapay zeka teknolojisiyle birlikte terör örgütleri tarafından da bu tür platformları kullanarak çok daha fazla zarar verecek saldırılar yapabilmeleri mümkün hale gelecek. Bu açıdan tehlike söz konusu."

VOA: SİHA ve İHA teknolojisiyle ilgili Türkiye'de üretim hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arda Mevlütoğlu: "Türkiye'de İHA teknolojilerinde en önde gelen iki ana üretici firma Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketi (TUSAŞ) ve Baykar Savunma. TUSAŞ, Anka platformunu ve Baykar Savunma da Bayraktar platformunu üretiyor. Bunlar ASELSAN, HAVELSAN gibi önde gelen savunma sanayi firmaları bu alanda hem platform seviyesinde hem de alt sistem yani işte kamera, elektronik komponent ya da mühimmat gibi ürünleri üretiyorlar. Burada Türk savunma sanayindeki özel yapısından belki bahsetmek gerekir ki Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı adıyla TSK Güçlendirme Vakfı'na bağlı firmalarımız var ve bunlar yarı devlet ya da devlet firması olarak adlandırılıyor. Ancak Baykar Savunma örneğinde olduğu gibi tamamen özel sektör girişimleri de söz konusu. İHA teknolojsinde Anka'dan Bayraktar'dan başlayıp avuç içinden fırlatılabilen ya da çok daha küçük boyutlu geniş bir yelpaze var. Bu yelpazede Türkiye'de çok sayıda özel sektör firması hem platform üreticisi hem de donanım ve yazılım mühendisi olarak şu anda çalışıyor."

Dr. Çağlar Kurç: "Türkiye bunları kendi silahlı kuvvetlerinde de kullanıyor ve yabancı ülkelere satıyor. Türkiye'nin ürettiği sistemler, bu alana çok fazla para harcayamayacak olan ülkeler için çok uygun seçenek olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle Polonya, Macaristan gibi ülkeler bu ürünlere ilgi gösteriyor. Son dönemde Polonya'ya da ihracatta bulunuldu. Türkiye, İHA teknolojisinde önemli bir piyasa yakalamış görünüyor. Ürettiği sistemler maliyet-performans açısından bir çok ülke için çekici. Mesela ABD'nin ürettiği sistemler, aşırı kompleks ve pahalı gelebiliyor ve bu sistemleri kullanmak için önemli bir altyapı yatırımı yapılması gerekiyor. Ama özellikle Baykar Savunma'nın ürettiği Bayraktar sistemini sahaya sürmek çok daha rahat ve kolaylıkla entegre edilebiliyor. Bu nedenlerden dolayı drone sistemleri daha çekici geliyor."

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
16:26 - 'Vaka artışındaki sebep Kurban Bayramı ve yaz aylarıdır'16:24 - 'Sivillerin gelişigüzel yangına müdahale etmesi güvenli değil'16:16 - OGM'den helikopter kiralamak için izin isteyen Başkan'a yanıt... İzne gerek yok16:13 - Yangın, Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaştı16:11 - Ege'de rekora yakın sıcaklıklar bunaltıyor16:08 - 'Gençlerde aşıyla ilgili bilimsel olmayan soru işaretleri var'
16:06 - Vali açıkladı: Vaka sayıları bir haftada 3 kat arttı16:02 - YÖK Başkanı olan Erol Özvar'ın yerine atama yapıldı15:59 - Erzincan'da çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı15:55 - İçişleri Bakanı Soylu'dan jandarma ve emniyet personeline tebrik15:52 - Kayseri'de 4.1 büyüklüğünde deprem15:50 - Şanlıurfa'da Suriyelilerin belediye bünyesinde işe alındığı iddiasına yalanlama
15:50 - YAŞ kararları açıklandı: 30 general ve amiral emekli edildi15:48 - Hatay'da çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor15:32 - İstifa eden memurun 'emekli ikramiyesi' artık ödenmeli!15:31 - TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu toplandı15:19 - Evsel atıklar 'fermantasyon tekniği' ile elektrik enerjisine dönüşüyor
15:14 - Bursa'da Whatsapp tartışması kanlı bitti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam