1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkeme kararlarına 'vatandaş denetimi'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, duruşmalarda artık 'dijital kayıt' sistemine geçileceğini belirtti ve "İlk derece mahkemelerinin tüm kararlarını vatandaşımızın erişimine açacağız" dedi.
19 Haziran 2021 08:42
+Aa- Yazdır
Mahkeme kararlarına 'vatandaş denetimi'

Milliyet'ten ÖNDER YILMAZ'ın haberine göre: - Adalet Bakanlığı, yargı alanında bir ilke imza atarak mahkemelerinin verdiği tüm kararları vatandaşın erişimine açıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda yaptığı sunumunda, Bakanlığının uygulamaya koyacağı yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Gül, duruşmalarda, "dijital kayıt" sistemine geçileceğini söyledi. Gül, test aşamasındaki uygulamayı, "Duruşmada konuşulan her ifadenin anında dijital olarak bilgisayara girileceği, bir şive ya da farklı bir şey yansımışsa zabıt katibinin onu düzelteceği bir sistem. Yargılamalarda vatandaşın, tarafların, avukatların söylediği her cümlenin orada daha net yansıyacağı ve teknolojiyi iyi kullanacağımız bir çalışma. Elbette 'dijitalleşme' dediğimiz robotlaşma değil" sözleriyle anlattı.

Gül, vatandaşın mahkeme kararlarına erişebilmesine imkan tanıyacak uygulamaya ilişkin de şu bilgileri verdi:

'84 milyon bakacak'

"Hemen hemen başlama aşamasındayız. İlk derece mahkemelerinin tüm kararlarını, vatandaşımızın erişimine açacağız. İsim kısımlarını, kişisel verileri, adres kısımlarını kapatacağız. Bir adliyede 10. mahkemede aynı konuyla ilgili bir karar verilirken 11. mahkemede aynı konuyla ilgili bir başka karar verildiyse, 'Ey hakim, ey savcı; ben seni Türk milletinin denetimine açıyorum' diye bunları açacağız. Yargısal kararın milletin denetimine, toplumsal eleştiriye açık hale gelmesi için ilk derece mahkemelerinin verdiği tüm kararları 84 milyonun denetimine açacağız, yayınlayacağız. Böylece, İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da ya da aynı adliye içerisinde verilen tüm kararlarla ilgili farklı bir durum varsa bunlar görülecek. Hep beraber 84 milyon adalet duygumuzu takip edeceğiz, talepte bulunacağız."

Hakaret ve küfrün cezası artırılıyor

Hakaret ve küfrün sokakta da sosyal medyada da yapılması halinde suç olduğunu vurgulayan Gül, bu konuda da düzenleme yapılacağını bildirdi. Gül, "Oturacağım klavye karşısına, yüz yüze söyleyemeyeceğim lafları orada söyleyeceğim. Sokak ortasında olan şey iki kişi arasında oluyor, burada, bütün toplumun önünde. Kimsenin sövme, hakaret etme, iftira atma özgürlüğü sokakta da, sosyal medyada da yok. Sosyal medyada yapıldıysa, bu konularla ilgili cezayı artırıcı -alenen yapılması, artırım sebebi- düzenlemeler var ama daha farklı bir şekilde yapılması gereken adımlarla ilgili İnsan Hakları Eylem Planı'nda bizim bir hedef olarak ortaya koyduğumuz bir çalışma, cezaları artırmayı hedefliyoruz."

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi
00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele
23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
22:43 - Orman çalışanlarının nöbet yerleri de küle döndü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam