1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

BİLSEM'lere müdür yardımcısı atamasında uygulama birliği yok!

BİLSEM'lerde müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı kadrolarına atama yapılırken, BİLSEM'de kadrolu öğretmen olma şartının aranıp aranmayacağı konusunda ülkede uygulama birliği bulunmamaktadır.
05 Temmuz 2021 12:50
+Aa- Yazdır
BİLSEM'lere müdür yardımcısı atamasında uygulama birliği yok!

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 5. maddesi 2.fıkrasındaki; "(2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;
....
c) Özel eğitim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde; bilim ve sanat merkezleri için bilim sanat merkezinde kadrolu olarak görev yapmış olmak, rehberlik ve araştırma merkezleri bakımından Rehberlik, diğer özel eğitim kurumları bakımından Özel Eğitim öğretmeni olmak, şartları aranır."
hükümlerine göre bilim ve sanat merkezleri için bilim sanat merkezinde kadrolu olarak görev yapmış olmak şartı bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama sürecinde bu konuda il milli eğitim müdürlüklerine bu meyanda talimatta göndermiştir.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak yeniden görevlendirme ve Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirmelerde; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Ve Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 7. maddesinde bilim sanat merkezine atanacak müdür başyardımcısı veya müdür yardımcıları için Bilim ve Sanat Merkezi tercihlerinde herhangi bir özel şart (Bilsem öğretmeni olmak veya Bilsem öğretmen sınavını kazanmış olmak) aranmadığından bazı il milli eğitim müdürlükleri bu şart aranmadan atamalar yapmış bazı milli eğitim müdürlükleri ise müdürlükte şart aranıyorsa müdür başyardımcısı veya müdür yardımcıları için bu şart olması gerekir şeklinde düşünerek şartları tutmayanları atamamış ve ülkede bu konuda uygulama birliği ortadan kalkmıştır.

Bu durum uygulamada sorunlar meydana getirecektir şöyle ki; bilindiği üzere bilim sanat merkezine öğretmenler sınavla atanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yöneticilik görevinden ayrılma" başlıklı 17. Maddesi 1 fıkrasındaki; " (1) Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında boş norm kadro olması ve istemeleri halinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında boş norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır. " hükümlerine göre Bilim ve Sanat Merkezi tercihlerinde herhangi bir özel şart (Bilsem öğretmeni olmak veya Bilsem öğretmen sınavını kazanmış olmak) aranmadığından atanan Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları bilim sanat merkezinde boş norm varsa bu kuruma öğretmen olarak atanabilir mi? tabi ki atanamaz çünkü bilim sanat merkezine öğretmenler sınavla atanmaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:06 - İstanbul'da utandıran görüntü! Piknikçilerden geriye çöp yığınları kaldı17:55 - Erdoğan: Arhavi'de hak sahiplerine ödemeler en kısa sürede yapılacak17:45 - Atatürk Baraj Gölü'ne giren 3 kardeşten biri hayatını kaybetti, 2'si kayboldu17:40 - Tatil hayalleri suya düşen vatandaşlar otelin havuzunu bastı17:28 - Çocukların otomobil bagajında tehlikeli yolculuğu17:25 - Uygulanan aşı miktarı 65 milyon dozu geçti
17:23 - 'Vatanıma faydam dokunsun' dedi Harvard'dan Türkiye'ye döndü17:21 - Özel üniversiteye ait kamyonet devrildi: 2 ölü, 1 yaralı17:10 - Bakan Koca'nın paylaştığı güvercini tedavi eden 112 sağlık ekibi konuştu17:04 - 'Kasap, doğranması için verdiğim eti, eksik ve kokmuş teslim etti' deyip şikayetçi oldu16:59 - Tiyatro oyuncusu Turgay Yıldız son yolculuğuna uğurlandı16:45 - RTÜK'ten 'medya kuruluşları yurt dışından fonlandı' iddialarına açıklama
16:43 - Kuzenlerin 'dut ağacı sınırı geçti' kavgası kanlı bitti16:41 - 2 bin kişilik beldeye 50 bin kişi geldi: Başkan 'gelmeyin' dedi16:35 - Trakya'da uygulanan aşı sayısı 1 milyon 865 bin doza yaklaştı16:24 - Bir babanın en acı bekleyişi16:18 - Bayram tatilinde Kandıra'da 7 kişi boğuldu
16:09 - Lekelenmeme hakkı kapsamında 405 bin 'soruşturmaya yer yok' kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam