'Kamudan ihracın' uzatılması, işlemleri devam eden 13 bin 590 kişi için istenilmiş

Kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, gözaltı süresinin uzatılabilmesi ve TMSF'nin şirketlere kayyum olarak atanabilmesi düzenlemelerini 3 yıl daha uzatan maddeler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tartışmalarla kabul edildi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, kamu görevlileriyle ilgili düzenlemeleri İçişleri Bakanlığı'nın istediğini açıkladı

Eklenme : 14 Temmuz 2021 09:01
'Kamudan ihracın' uzatılması, işlemleri devam eden 13 bin 590 kişi için istenilmiş

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre: Bakan Yardımcısı Ersoy komisyona bilgi verirken, ellerinde işlemleri devam eden toplam 13 bin 590 personele ilişkin dosya olduğunu söyledi. Ersoy, şöyle devam etti: "Devlet Memurları Kanunu'nun 125'inci maddesine göre, disiplin yönünden işlem yapabilmek için eğer bu süre uzatılmazsa Devlet Memurları Kanunu'na göre işlem yapmamız gerekecek. Disiplin işlemi yapabilmemiz için zaman aşımı süresi suçun işlendiği andan itibaren her halükarda iki yıldır; altı ay içinde soruşturmayı açacaksınız, iki yıl içinde cezayı vereceksiniz. Beş yıl tamamlandığına göre; adli sonuçları beklediğimiz için, yeni bilgi ve belgelere ulaştığımız için, birtakım dijital belgeleri yeni çözümleyebildiğimiz için süreci tamamlayabilme şansımız olmadı. İki milyonun üzerinde dijital veriyi çözdük, çözmeye devam ediyoruz."

'NORMAL HUKUK SİSTEMİNDE DENEYİN'

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise, Almanya'da bile 2. Dünya Savaşı'ndan sonra 100-150 kişinin yargılandığını belirterek, "Kuyruğu kuyruğuna değmeyen insan mı var? 5 yılda halledemeyeceğimiz bir meseleyi, 3 yılda da halledemeyeceğimiz kesin. Bunu normal bir hukuk sistemi içinde deneyin. Bu uzatmayı kaldırın" dedi.

Bu Habere Tepkiniz