1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Erdoğan'ın sözlerinin Yunan medyasında yankısı: Korktuğumuz başımıza geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplu açılış ve temel atma törenlerine katılırken 'Maraş' bölgesi içinde de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın sözleri sonrası gelen tepkileri CNN TÜRK ekranlarında Yorgo Kırbaki, ' Atina ve Rum kesiminde ortamı en iyi yansıtan Rum devlet televizyonu spikeriydi. 'Korktuğumuz başımıza geldi' dedi spiker.' şeklinde aktardı.
21 Temmuz 2021 15:07
+Aa- Yazdır
Erdoğan'ın sözlerinin Yunan medyasında yankısı: Korktuğumuz başımıza geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplu açılış ve temel atma törenlerine katılırken 'Maraş' bölgesi içinde de önemli açıklamalarda bulundu.

Rum tarafının tüm karşı propagandasına rağmen Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC Hükümeti'ni Maraş konusunda ortaya koydukları azimli duruş için tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Sayın Tatar'ın az önce bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor." dedi.

Yıllardır atıl durumda kalan bu bölgenin çözümsüzlüğün değil, Kıbrıs Adası'nın huzurlu ve müreffeh geleceğinin sembolü olacağını dile getiren Erdoğan, "Atılan bu adımlarla Maraş'ta yeni mağduriyetler oluşturulmayacak, bilakis mevcut mağduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin toprağında, hakkında, mülkünde gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hakkına el uzatamaz." diye konuştu.

ATİNA VE RUM KESİMİ'NDE DEPREM ETKİSİ

Rum tarafı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra çok karışık. Yunanistan ve Fransa'da yaşanan gelişmeler CNN TÜRK ekranlarında değerlendirildi.

CNN TÜRK yayınına Atina'dan bağlanan Yorgo Kırbaki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası Yunanistan ve Rum Kesimi'nde yaşanan gelişmeleri şu şekilde aktardı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC ziyareti Atina'da haftalardır gündemdeydi. Çeşitli senaryolar dolaşıyordu. Bunlardan birisi de Maraş'ın bir bölümünün askeri statüsünün kaldırılması da vardı. Erdoğan pazartesi günü KKTC'ye gittiğinde Atina'da heyecan doruktaydı. Erdoğan KKTC Meclisi'ndeki konuşmasında Atina'da dolaşan bu senaryoların hiçbirine değinmeyince Yunan başkentinde birileri çıkıp Türk tarafı AB ve ABD'li yetkililerin uyarısı sonrası geri adım attı iddiasında bulunda. Kimileri Erdoğan'ın ziyareti bitsin ondan sonra hareket edelim dediler. Haklı da çıktılar.

'KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ'

Dün KKTC'de Maraş'la ilgili açıklamalar sonrası Atina ve Rum kesiminde ortamı en iyi yansıtan Rum devlet televizyonu spikeriydi. 'Korktuğumuz başımıza geldi' dedi spiker. Yunan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı ve Türk tarafının Maraş'la ilgili açıklamalarını şiddetle kınadı, Maraş'ın statüsü değişmemeli dedi. Yunan Başbakanı Miçotakis dün akşam saatlerinde Rum lider ile bir telefon görüşmesinde bulundu atılacak adımlar konuşuldu. Bugün Dışişleri Bakanı Dendias Kıbrıs Rum Kesimi'ne geçti.

KORKTUKLARI NEDİR?

Kıbrıs Rum Kesimi Maraş'ın herhangi bir federe çözümle Rumlara iade edileceğine çantada keklik gibi görüyorlardı. Korkulan senaryoların hepsi olumsuzdu biri de gerçekleşince, ''Korktuğumuz başımıza geldi' dediler.

Yunan gazeteleri, 'Türkiye tehdidini gerçekleştirdi', 'Erdoğan çözüme mayın yerleştirdi' gibi manşetler kullandılar.

FRANSA'DAN TEPKİLER

Fransa Dışişleri Bakanı KKTC'nin kararının ardından Rum yönetimine destek verdi. Fransa'daki detayları ise CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin şu şekilde aktardı:

Önemli mekik diplomasisi oluyor, Fransa da katıldı. Fransa Rum ve Yunan tarafın AB'deki en büyük destekçisi. Fransa Kıbrıs Rum Kesimi'ne desteğini yeniledi. Doğu Akdeniz krizi sonrası diyalog konuşmalarına zarar verebileceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada BM'nin güvenlik konseyi gündemine getirileceği açıkladı. Fransız Dışişleri Türkiye'yi BM'nin 550 ve 750 sayılı kararlarına uymaya çağırdı. İki devletli çözüme destek vermediklerini dile getiriyorlar isim vermeden. ABD'den de açıklama geldi, Fransa ile görüştüler dün. BM güvenlik konseyinde görüşülecek konu.

CNN Türk
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:51 - Bakan Koca: Aşı yaptıranlar arasında yerimizi alalım18:38 - Atatürk Barajına giren kardeşlerden 2'si hayatını kaybetti, biri tedavi altında18:27 - Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandı18:15 - TEM'i kilitleyen kaza! Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu18:10 - Dalgıç kaymakamdan 'Atık' paylaşımı18:06 - İstanbul'da utandıran görüntü! Piknikçilerden geriye çöp yığınları kaldı
17:55 - Erdoğan: Arhavi'de hak sahiplerine ödemeler en kısa sürede yapılacak17:40 - Tatil hayalleri suya düşen vatandaşlar otelin havuzunu bastı17:28 - Çocukların otomobil bagajında tehlikeli yolculuğu17:25 - Uygulanan aşı miktarı 65 milyon dozu geçti17:23 - 'Vatanıma faydam dokunsun' dedi Harvard'dan Türkiye'ye döndü17:21 - Özel üniversiteye ait kamyonet devrildi: 2 ölü, 1 yaralı
17:10 - Bakan Koca'nın paylaştığı güvercini tedavi eden 112 sağlık ekibi konuştu17:04 - 'Kasap, doğranması için verdiğim eti, eksik ve kokmuş teslim etti' deyip şikayetçi oldu16:59 - Tiyatro oyuncusu Turgay Yıldız son yolculuğuna uğurlandı16:45 - RTÜK'ten 'medya kuruluşları yurt dışından fonlandı' iddialarına açıklama16:43 - Kuzenlerin 'dut ağacı sınırı geçti' kavgası kanlı bitti
16:41 - 2 bin kişilik beldeye 50 bin kişi geldi: Başkan 'gelmeyin' dedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam