1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hükümet harekete geçti! Kuraklığa karşı çiftçiyi koruma planı devrede

Hükümet sıcaklık artışı ile birlikte kuraklıktan etkilenen çiftçilerin üretim, gelir kaybını önlemek için eylem planını devreye aldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arz açığı bulunan, stratejik öneme sahip, insan beslenmesi açısında önemli ürünleri, su sıkıntısı verilerini dikkate alınarak 945 havzada desteklenecek ürün listeleri oluşturulduğunu söyledi.
22 Temmuz 2021 09:30
+Aa- Yazdır
Hükümet harekete geçti! Kuraklığa karşı çiftçiyi koruma planı devrede

Pakdemirli, "Hububat sulamalarında barajlarda depolanmayan kış yatak suyu şebekeye alınarak, kurak dönemlerde çiftçinin su ihtiyacı karşılanıyor. Kuraklık nedeniyle bu yıl sulama sezonunda çiftçiler tarafından geçici olarak ruhsata tabi olmayan yer altı kuyularının açılması, mevcut kuyuların kullanımına izin veriliyor" dedi.

BU YIL 5.5 MİLYARLIK DESTEK VERİLECEK

Aşırı kuraklığın tarımsal üretimi olumsuz etkilemesi nedeniyle çiftçilere destek ödemesi kampanyası başlatıldı. Bu yıl Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılan, ertelenen düşük faizli krediler için çiftçi adına ödenen gelir kayıplarının karşılanması için 5.5 milyar liralık destek sağlanacak.

1 Ocak 2020-31 Aralık 2022 arasında meydana gelebilecek doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin kredileri, krediye konu ürünleri, varlıklarının afetlerden etkilenmesi durumunda kredileri ertelenebiliyor ya da taksitlendirilebiliyor.

DEKAR BAŞINA 150 LİRA

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılıyor.

Bu yıl kuraklık desteği dekar başına 18.3 lira olarak ödeniyor. Mazot-gübre, sertifikalı tohum kullanım desteği ile toplamda verilen destek dekar başına 150 lirayı geçiyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, kuraklıkla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

MARMARA HAVASINDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Bakan Pakdemirli, 25 havza için "Havza Koruma Eylem Planları ile Nehir Havza Yönetim Planları" kapsamında su kaynaklarının korunması, sürdürülebilir kullanımının sağlanması amacıyla gereken tedbirlerin belirlendiğini söyledi.

Pakdemirli, "Ülkemizde 11 nehir havzasında durgun sularda özümleme kapasitesinin belirlenmesi, su kalitesinin iyileştirilmesi projesi yürütüldü, 15 havzada taşkın yönetim planları tamamlandı. Marmara havzasında çalışmalara başlanmış olup Meriç-Ergene Havzası'nın bu yıl başlaması hedefleniyor.

3 havzada nehir havza yönetim planı projesi sürüyor, 9 havzada nehir havza yönetim planı projesinin de bu yıl başlaması planlanıyor, Kuzey Ege Havzası Su Tahsis Planı çalışmaları sürüyor" dedi.

YAS KUYULARI AÇILIYOR

Sulama şebekesinin yetersiz olduğu alanlarda sulamayı takviye için Yeraltı suyu (YAS) kuyuları açarak bu alanlarda sulama yapılması sağlandığını anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Sulama sistemlerinde suyun verimli kullanılması, su tasarrufunun sağlanması, kayıpların azaltılması ve izinsiz kullanımların önlenmesi, sulama suyu temini için 2017'de Sulama Sistemlerinde Su Kullanımı'nın Kontrolü ve su kayıplarının azaltılmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı.

Yaşanan kuraklık nedeniyle bu yıl sulama sezonunda çiftçiler tarafından geçici olarak ruhsata tabi olmayan yer altı kuyularının açılması ve mevcut kuyuların kullanımına izin veriliyor.

İşlemede olan sulamalarda su kayıplarının önüne geçilerek suyun daha etkin, verimli kullanılabilmesi, toprağın kalitesini etkileyen drenaj sorunlarının giderilmesi maksatlarıyla gerçekleştirilen yenileme projeleriyle klasik açık sistem sulama şebekeleriyle modern kapalı sulama sistemlerinin kullanımı yaygınlaşacak."

ALIM FİYATLARI BU YIL ARTIRILDI

Bu yıl hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarında bir önceki yıla göre önemli ölçüde artış yapıldı. Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin sert ekmeklik buğday alım fiyatı yıllık yaklaşık yüzde 36.4 artışla 2 bin 250 TL/ton, arpa alım fiyatı yaklaşık yıllık yüzde 37.3 artışla 1750 TL/ton, kırmızı mercimek alım fiyatı yıllık yaklaşık yüzde 43 artışla 5000 TL/ton, nohut alım fiyatı yüzde 21 artışla 4050 TL/ton olarak açıklandı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün yaş çay alım fiyatı ise yıllık yaklaşık yüzde 18.3 artışla 3.87 TL/kg olarak belirlendi.

HAZAL ATEŞ

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:18 - Fethiyeliler yangını söndürmek için seferber oldu01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı
00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı
22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam