1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Göçe 'gönüllü' çözüm: Ülkene dön işin hazır

Türkiye, yasa dışı göçü tersine döndürmek için güvenlik ve diplomasi araçlarını sonuna kadar kullanırken, "gönüllü geri dönüş" programına da büyük önem veriyor. Proje kapsamında Afganistan'da bakkal, marangoz, berber, fotoğrafçı, kumaşçı, terzi, tesisatçı gibi mesleklere yönelik 60 iş yeri kuruldu. 43 yaşındaki Sajeda Amir, "Ülkeme döndükten sonra Türkiye bana terzi dükkanı açtı. İnşallah çalışarak Türkiye'nin hakkını öderim" dedi.
23 Temmuz 2021 07:15
+Aa- Yazdır
Göçe 'gönüllü' çözüm: Ülkene dön işin hazır

Düzensiz göçe karşı sınırlarda fiziki güvenliğini ve ilgili ülkelerle diplomasiyi artıran Türkiye, gönüllü geri dönüş mekanizması ile de hayatları değiştiriyor. Çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle düzensiz göçün rotasında bulunan Türkiye'de yakalanan düzensiz göçmenlerde ilk sırada Afganistanlılar geliyor. Türkiye düzensiz göçmenlerin destekli gönüllü dönüşü ve yeniden entegrasyonu projesini sürdürüyor. Kızılay'ın destekleriyle gerçekleştirilen "Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı" İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ve Afganistan Göçmenler Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. Proje sayesinde Türkiye'den kendi istekleriyle ülkesine dönen Afganlara geçimlerini sağlayabilmeleri için iş imkanı sunuluyor.

İŞ YERİ VE KİRA DESTEĞİ

Yasa dışı göçün önüne geçmeyi ve başka ülkelere göç etmek durumunda kalan Afganların ülkelerine dönmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen projeyle bakkal, marangoz, berber, fotoğrafçı, kumaşçı, terzi, fırın, telefon tamircisi, tesisatçı gibi mesleklere yönelik iş yerleri kuruldu. 2018 yılında başlatılan proje kapsamında 60 iş yerinin açılmasına destek olunurken, açılan dükkanların tadilat ve tefrişat işlemleri sağlanıyor, 5 ay süresince de kira desteği veriliyor.

TÜRKİYE'YE HAKKINI ÖDÜYORUM

Program kapsamında ülkesi Afganistan'a dönen isimlerden biri terzi Sajeda Amir. 43 yaşındaki Amir, Türkiye'ye teşekkür ederek "Dördü kız biri erkek 5 çocuğum var. Aralık 2018 tarihinde Türkiye'ye gittim. Üç ay kaldıktan sonra ülkeme geri döndüm. Döndükten sonra Türk görevliler mesleğimi yapmama yardımcı oldu ve bana terzi dükkanı açtı. Dükkanıma dikiş makineleri ve diğer teknik malzemeleri alarak beni sermaye sahibi yaptı. Şimdi gelirim var. Türkiye'ye desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah çalışarak Türkiye'nin hakkını ödemiş olurum" dedi.

Yasemin Asan

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:25 - Kabil Havalimanı elimizden böyle gitti07:15 - Kalacak yer bulamayan öğrenciler kayıt dondurmaya başladı07:01 - Yunanistan'da bitmeyen faşizm: Anaokulu öğrencilerini fişlediler06:50 - Uşak'taki feci kazada 11 yaşındaki sürücü öldü!06:40 - Uzay turistleri yörüngede06:30 - Batı'da sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde - Haritalı
06:15 - Yerli helikopter projesi böyle hedefe koyulmuş: T-70 sakın uçmasın03:13 - Denizli'de 3,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi01:02 - Dolar faiz endişesi ve ABD verileriyle yükseldi00:56 - Celal Şengör'e bir tepki de Şahan Gökbakar'dan00:34 - Erdoğan, Mersin'de gençlerle buluştuğu programa ait fotoğrafları paylaştı00:33 - Bursa Büyükşehir, işçisine +1 refah payı verdi
00:10 - Belçika'da maske zorunluluğu kalkıyor00:07 - Diyanet sözleşmeli personeline kadroda emsal istinaf kararı00:05 - Toplu iş sözleşmesi bulunan kamu işçileri 2021 TİS'ten yararlanabilir mi?00:03 - Ordu Vali'sinin paylaşımı gönülleri ısıttı00:02 - 18 Eylül 2021'den önemli gündem başlıkları
00:02 - Bakan Elvan, 115 MASAK eski personeli hakkında soruşturma izni vermedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Marketlerdeki fiyat artışları denetimle düşürülebilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam