Gençler bulaştırıyor, yaşlılar ölüyor

Aktif hasta sayısının 500 bini aştığı Türkiye'de gençlerin tedbirsizliği yüzünden 65 yaş üstü kişilerin toplam vakalar içindeki oranı sürekli artıyor.

Kaynak : Türkiye
Eklenme : 21 Ekim 2021 07:05
Gençler bulaştırıyor, yaşlılar ölüyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, gençlerin aşılama oranında henüz istenen seviyeye ulaşılamadı. Gençlerin, özellikle üniversiteler, yurtlar ve kalabalık alanlarda tedbiri de elden bırakmasıyla, kaptıkları virüsü ebeveynlerine taşıdıkları, böylece aşı sürecini tamamlamayan 65 yaş üstü kişilerde riskin daha da arttığı belirtildi.

ÖLÜM ORANLARI YÜZDE 16'YA YAKLAŞTI

Özellikle iki doz Çin aşısı olup da, üçüncü dozunu yaptırmayan kronik hastaların, hastane başvuruları ve yoğun bakımlardaki sayıları da yükseldi. Bakanlığın 'Ağır hasta' olarak nitelendirdiği grupta ölüm oranları yüzde 16'ya yaklaştı. Yoğun bakımlarda tam aşılı hasta oranının ise sıfıra yakın olduğu, tam aşılı kişilerin hastalığı kapsalar bile mevsimsel grip şeklinde atlattıkları ifade edildi.

Uzmanlar, aşılama oranları arttıkça Covid-19 virüsünün bir süre sonra tamamen mevsimsel gribe dönüşmesinin beklendiğini söyledi. Ayrıca aralıksız 7 haftadır devam eden salgının yayılım hızında son birkaç gündür bir yavaşlama olduğu tespit edildi. Bu haftaki üreme hızı son iki ayın en düşük değerinde.

Yücel Kayaoğlu

Memurlar.Net'i Instagram'dan takip etmek için tıklayınız

Bu Habere Tepkiniz