1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2008 yılı Hesap Uzman Yardımcılığı sınav soruları

20 Şubat 2008 21:40
+Aa- Yazdır

Aşağıdaki sorular memurlar.net üyesi "mrpiskin" ve "alikaptan" adlı kullanıcılar tarafından hazırlanmıştır

2-3 ŞUBAT HESAP UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI

C.TESİ ÖĞLEDEN SONRA MALİYE OTURUMU

1.Aşağıdaki kavramları kısaca açıklayınız:

a)Maksimand İlkesi

b)Sedüler Gelir Vergisi

c)Vergiden Kaçınma

d)Yerel Yönetimler İdari Vesayeti

e)Milli Bütçe

2. Dolaylı ve dolaysız vergiler ayrımında kullanılan kriteler nelerdir?Açıklayınız.

3. Ülkemizde bütçenin idari denetimi nasıl yapılmaktadır?Anlatınız.

4. Tablo:

2 Ana Kalem- Borçlanma Gerekçesi (Alt veriler: Merkezi Bütçe Açığı, Sosyal Güvelik Kuruluşları Bütçeleri, Mahalli İdareler Bütçeleri,KİT, Döner Sermayeli İşletmeler,Diğer Fonlar, İşsizlik Sigortası Fonu) VE Toplam Kamu Açığı (Alt veriler: Faiz Giderleri Harici Toplam Kamu Açığı, Özelleştirme Gelirleri Harici Toplam Kamu Açığı, Faiz Giderleri ve özelleştirme Gelirleri Harici Toplam Kamu Açığı)

a)Dar ve geniş anlamda kamu açığı kavramlarını tanımlayarak Y ülkesindeki kamu açıkları seyrini ve bu seyrin kamu maliyesi üzerindeki olası etkilerini açıklayarak tartışınız.

b)Faiz giderlerini ve özelleştirme gelirlerini rakamsal olarak hesaplayarak bunların borçlanma gereği üzerindeki etkilerini tartışınız.

2-3 ŞUBAT HESAP UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI

C.TESİ SABAH İKTİSAT OTURUMU

1. Aşağıdaki kavramları kısaca açıklayınız.

a)Fisher Etkisi

b)Maliyet Esnekliği

c)Ahlaki Tehlike (Moral Hazard)

d)Mahkumların Açmazı (Prisoner's Dilemma)

2. Yeni Klasik Reel Konjonktür Teorisi'ni varsayımlarını da belirterek açıklayınız. Bu teoriye göre teknolojideki değişikliklerin istihdam üzerindeki etkileri nelerdir? (Sorunun ikinci kısmında hata yapmış olabilirim)

3. a) İthalatı sınırlandırıcı uygulamalardan kota ve tarifelerin benzer ve farklı yönleri nelerdir?Hangisini uygulamayı tercih ederdiniz nedenleri ile tartışınız.

b) Türkiye ve Almanya'da gömlek fiyatları ve bu fiyatlardan arz-talep miktarlarının verildiği bir TABLO:

i)Türkiye'de gömlek talep eğrisinin "esnekliğini", Almanya'da gömlek arz eğrisnin "eğimini" bulun.

ii)Serbest ticaret durumunda, iki ülkede denge fiyatlarının nasıl değişeceğini rakamsal olarak gösterin.

iii)Almaya'nın 200.000 adet ithatal kotası uyguladığı durumda Almaya'nın gömlek arz-talebinde meydana gelecek değişiklik ve Türk ihracah firmalarının ihracat gelirlerinde meydana gelecek değişiklikleri sayısal olarak bulun (gibi bir ifade)

4. TABLO: X ülkesine (Türkiye'nin verileri) ait Beklenen Enflasyon, Gerçekleşen Enflasyon, İşsizlik Oranı, Cari İşlemler Dengesi, Dış Ticaret Dengesi, Kur, MB Rezervi gibi kalemler 2002-2006 yıllarına ait.

a)IS LM BP modelini tablodan bağımsız olarak anlatıp X ülkesinde uygulanabilecek politikaları sonuçlarını belirterek tartışınız.

b)Taylor kuralını göz önüne alarak bir soru soruluyordu, tam hatırlamıyorum.

c)Histerisis etkisi nedir? X ülkesinde işsizlik ve enflasyondaki değişimleri bu etkiye göre nedenleri (veya sonuçları diyordu) ile tartışınız.

2-3 ŞUBAT HESAP UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI

PAZAR ÖĞLEDEN SONRA HUKUK OTURUMU

1. Aşağıdaki kavramları kısaca açıklayınız.

a)İmtiyazlı Hisse Senedi

b)Ticari Borçlarda Teselsül Karinesi

c)Ortak İlliyet

d)İkametgah

2. a)Anayasımıza göre, olağanüstü durumlar hariç temel hak ve özgürlüklerin hangi esaslar çerçevesinde sınırlandırıldığını anlatınız.

b)Aşağıda anlatılan olaylarda uygulanan kanunlar "mevcut" olarak varsayılmıştır. Yukarıdak bahsettiğiniz esaslara göre uygulanan bu kanunların Anayasamıza uygunluğunu tartışınız

-A valiliği, bulaşıcı hastalığa yakalanan (B) ve ailesinin tedavisini, başkalarına bulaşmaması için evlerinde devam etmesine ve ailenin dışarı çıkamadığı gibi eve de giriş çıkışın yasaklanmasına karar vermiştir.

-Bir Kamu İktisadi Teşebbüsünden elektrik alan (C)ye ödemediği fatuları yüzünden yurtdışına çıkış yasağı konmuştur.

3. Emre yazılı kıymetli evrakta ileri sürülebilen def'ileri anlatınız.

4. Zilyetlik kavramını kısaca tanımlayınız. Zilyetlikten doğan hak karinelerini belirtip bu karinelerin etkilerini ispat külfeti, ayni hakların kazanılması ve taşınır davası yönünden açıklayınız. Taşınır davasını, zilyetlik ve istihkak davaları ile kıyaslayıp bu davalardan farklarını belirtiniz.

5. a)Temsil müessesesinin mahiyetini, türlerini hukuksal sonuçları itibari ile açıklayınız. Temsil ve vekaletin farkları nelerdir belirtiniz

b)OLAY: (D), yanında çalışan (E) ye, şirkete mal alım ve satımı ile ilgili yetki veriyor. (E) aynı zamanda, lastik satışı yapan (G) nin mal satışı ile ilgili aracılık yapmakta, yaptığı satışlardan prim almaktadır.

(D) arabasının eskiyen lastiklerini yenilemesi için (E) ye talimat veriyor. (E) de, (G) nin 500 YTL'ye sattığı lastikleri (D) ye 1500 YTL'ye satın alıyor. (E), (G) den bu satışla ilgili olarak prim alıyor. Durumu öğrenen (D), (E)yi işten çıkartıyor ve (G) ye bu satış sözleşmesinin kendini bağlamadığını söylüyor. (D), (E) nin elinden yetki belgesini almayı unutuyor. (E), (D)nin işyeri için (H) den yedek parça alıyor ve (D) dükkan yokken bu parçaları (D)nin dükkanına bırakıyor.

(E)nin (D) adına, (G) ve (H) ile yaptığı sözleşmelerin hukuksal sonuçlarını değerlendiriniz.

2-3 ŞUBAT HESAP UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI

PAZAR SABAH MUHASEBE OTURUMU

1. Soruda, kasım ayı başında şirketin, bilanço kalemleri alfabetik sırada verilmiş.

a) Sermayeyi bulun.

b) Bu şıkta 19 adet aralık ayı içi, 6 adet dönem sonu işlemi verilmiş. Aşağıdakiler isteniyor.

- Dönem içi ve dönem sonu kayıtlarını yevmiye maddelerinde ve defteri kebir hesaplarında gösteriniz.

-Kesin mizanı çıkartın.

-Gelir tablosu ve bilançoyu oluşturun.

2. Kısa bir tablo verilmiş. X malından 10.000 adet üretmeyi düşünüyor firma. Değişken Maliyet, sabit maliyet, faaliyet dışı gelirler, faaliyet dışı giderler verilmiş tabloda.

a)faliyet dışı gelir ve giderler hariç başabaş noktası üretim ve bu noktada hasılar nedir?

b)faaliyet dışı gelir ve gideri hesaba katarak başabaş noktası üretimi ve bu üretimdeki hasılatı bulun.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:32 - İzmir'de FETÖ operasyonu: 66 gözaltı08:29 - 2. aşılama polis, asker ve öğretmenlere08:21 - Bakan Koca tehlikeye dikkat çekti: İki ilde artış yüzde 10008:15 - İstanbul'da özel kreşlerde yüz yüze eğitime ara verildi08:07 - Korona testi pozitif çıktı cinnet geçirdi07:59 - Polisi şehit eden zanlı öldü
07:45 - 7 yıldır aynı otelde kalan kişi odasında ölü bulundu07:30 - 'Öngörülebilirlik' talebine tam destek07:15 - Aşılar gelmeden kavgası başladı07:07 - Kozmik Oda kumpasına tartışmalı gerekçe: Casusluk delili yok06:50 - İstanbul merkezli 3 ilde silahlı suç örgütüne operasyon06:40 - En fazla yatırım AB'den
06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:15 - Kovid-19 aşısı güvenli05:30 - 81 ilde uygulanan 8 saatlik sokak kısıtlaması sona erdi03:39 - 4 Aralık 2020 tarihli atama kararı yayımlandı03:34 - RTÜK Başkanı Şahin: Ordumuza uzatılan dil ifade özgürlüğünün bir parçası olamaz
03:32 - Kadir Topbaş, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam