1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devletin Koruma ve Güvenlik Kadrolarında Bulunanların Hukuki Statüsü ne Olacak?

Kamu kurumj ve kuruluşları daha önce resmi koruma ve güvenlik görevlileri tarafından korunurken, 5188 sayılı Kanun ile özel güvenlik şirketlerinden hizmet satın alma yöntemi oldukça artmıştır. 5188 sayılı Kanun 26 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmış olup, bu kanunun geçici birinci maddesi ile kamuda görev yapan resmi koruma ve güvenlik görevlilerine beş yıl süreyle çalışma izni verilmiştir. Bu süre 26 Haziran 2009 tarihi itibariyle sona erecektir. Peki bu halde ne olacaktır? Devamı için başlığa tıklayınız.
13 Şubat 2009 11:03
Yazdır

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun, 26 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Kanuna göre artık koruma ve güvenlik görevlisi olarak çalışmak için çalışma izni alınması gerekmektedir. Kanunun ilk çıkışında çalışan personele 5 yıl boyunca çalışma izni verilmiştir.

Yine Kanunun geçici 2. maddesiyle, 26 Haziran 2004 tarihi itibariyle kamuda görev yapan koruma ve güvenlik görevlilerinde "lise mezunu" olma şartının aranmayacağı hükme bağlanmıştır. Bu hüküm ile birlikte ilköğretim mezunları görevlerine devam etmiştir.

SÜRE DOLUYOR, NE OLACAK?

Yukarıda belirtildiği üzere çalışma izni 26 Haziran 2009 tarihi itibariyle sona erecektir. Bu konuda yürürlüğe konulmuş olan Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin "Yenileme Eğitimi" başlıklı 34. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Özel güvenlik görevlilerinden, beş yıllık çalışma izninin bitmesi üzerine, çalışma izninin yenilenebilmesi için özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası istenir. Aynı şekilde, özel güvenlik şirketleri ve özel eğitim kurumlarının yöneticilerinin yenileme eğitimini alması ve beş yılda bir yenileme eğitimi sertifikasını Bakanlığa ibraz etmesi zorunludur.
Yenileme eğitimi altmış ders saatinden oluşur. Teorik ve uygulamalı dersler ilgili eğitim kurumu tarafından, temel eğitim konuları arasından seçilerek oluşturulur. Dersler, eğitim konularındaki son gelişmeleri ve yargı içtihatlarını da kapsar. Yenileme eğitiminin yirmi ders saati silah eğitimine ayrılır.
Havalimanı ve deniz limanlarında görevli özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimi için uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan diğer hükümler saklıdır.
Yenileme eğitiminden sonra, yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olanlara özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası düzenlenir. Sınava başvuranlardan özel güvenlik yenileme eğitimi devam çizelgesi istenir."

Bu hükme göre şuan çalışma olan resmi koruma ve güvenlik görevlileri özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası almalıdır. Yenileme eğitiminden sonra, yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olanlara özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası düzenlenecektir.

Yazılı sınav yönetmeliğin 37. maddesinde, uygulamalı sınav 38. maddesinde, bunların değerlendirilmesi ise 39. maddede düzenlenmiştir. 39. maddeye göre; sınavlarda yeterli başarıyı sağlayamayan adaylar, yeniden özel eğitim kursuna devam etmeksizin aynı yıl içinde birbirini takip eden üç sınava katılabilecektir. İşte yönetmeliğin bundan sonraki bölümü belirsizdir ve bir döngü gibidir.

Zira 3 sınavdan da başarısız olan veya başarısız sayılan adaylarda tekrar özel eğitim kursuna devam şartı aranmaktadır.Yani bir daha eğitim, sınav, 3 kez s eğitimsiz sınav ve yeniden aynı döngü...

İçişleri Bakanlığının söz konusu bu hususa ilişkin müphemliği açıklığa kavuşturması gerekmektedir.


Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 67,779 defa okundu. 80 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam