1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (SNo:77)

21 Aralık 2003 07:17
+Aa- Yazdır

Sayı . BÜMKO : KY-15-115540-5078/ 18269-19

Konu : Tedavi Giderleri hk.

l. Bakanlığımıza ulaşan bilgilerden, «Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği»nin tabip veya sağlık kurumlarına sevk işlemleriyle ilgili 8 ve 9 uncu maddelerinin uygulanmasında, bağlı oldukları kurumlar dışında ve başka kurumlar  bünyesinde hizmet gören birim elemanları ile denetim elemanları bakımından duraksamaya düşüldüğü anlaşılmaktadır.

2. Bilindiği gibi, söz konusu Yönetmeliğin «Memurun yurt içinde ve görevinin bulunduğu yerde hastalanması hali»ni açıklıyan 8 inci maddesi, ilgililerin asıl görevlerinin bulunduğu yerde hastalanmaları halinde durumun bağlı olunan kurum amirine duyurulmasını ve .kurum tabibi yahut en yakın resmi tabibe sevkin dairesince yapılmasına amirdir.

Maddede sözü edilen amirin esasında özlük hakları yönünden bağlı olunan kurumun amiri, tabibin de bu kurumun tabibi olması gerekmekle birlikte; Bakanlığımızın diğer Bakanlıklar ile katma bütçeli kuruluşlar nezdinde Muhasebe Müdürlüğü ve Bütçe Dairesi Başkanlıkları ile Saymanlık Müdürlükleri .kanalı ile yapmakta olduğu görevin yürütülüş özelliği gözönünde tutulduğunda bu hizmetlerde çalışan personelin bünyesinde hizmet gördükleri kuruluşların tabipliklerine sevkleri de mümkün görülmektedir.

3. Öte yandan, aynı Yönetmeliğin "Memurun, yurt içinde, görevinin bulunduğu yer dışında hastalanması hali"ni düzenleyen 9 uncu maddesi ise, böyle hallerde durumun memurların mensup oldukları kurumun o yerdeki teşkilatının amirine duyurulmasını ve sevkin bu teşkilatça yapılmasını öngörmektedir. Bu bakımdan, teftiş, denetim; inceleme ve soruşturma ile görevli denetim elemanlarının esas görev merkezleri, mıntıka merkezleri veya grup merkezlerinde hastalanmaları halinde bu merkezlerdeki Kurul, Mıntıka veya Grup yöneticiliklerine; bu yerler dışındaki görev yerlerinde mensup oldukları kurumun o yerdeki en yüksek dereceli amirine; mensup oldukları kurumun o yerde teşkilatı yoksa o yerdeki en büyük mülkiye amirine başvurarak sevklerini yaptırmaları gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve uygulamaların bu esaslara göre yapılmasını arz ve rica ederim.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:59 - Dışişleri, saldırıya uğrayan AA ekibine geçmiş olsun dileğinde bulundu12:45 - MHP heyeti AK Parti, DSP, BBP, Saadet ve Yeniden Refah Partisi heyetleriyle bayramlaştı12:22 - İnternetten alışverişte tüketiciler 'mobil uygulamaları' tercih etti12:21 - Emlakçıyı darbettiği öne sürülen 3 şüpheli yakalandı12:20 - 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, TMO alım fiyatlarını bayram sonunda açıklayacak'12:18 - Arnavut yazar Bahiti: Filistin'in masum çocuklarını sadece Erdoğan koruyabilir
12:16 - Takdir belgesi karşılığında öğrencilerini istismar etti12:07 - Ömer Çelik: Netanyahu hükümeti bir suç makinesidir12:05 - Samsun'da DEAŞ operasyonunda 3 şüpheli yakalandı11:49 - AK Parti heyeti, CHP ve MHP heyetleri ile video konferans aracılığıyla bayramlaştı11:49 - Adana'da babasını öldüren zanlı tutuklandı11:48 - Ticarette engeller 'Engelsiz PttAVM.com Projesi' ile aşılıyor
11:47 - Jandarmanın 'hassas burunları' Tunceli'de terörle mücadelede önemli görev üstleniyor11:47 - Afyonkarahisar'da polise mukavemet gösteren 4 şüpheli yakalandı11:44 - Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi11:44 - 'Cep'ten internet abone sayısı 65 milyonu geçti11:41 - Antalya'da otomobil evin bahçesine devrildi: 1 ölü, 2 yaralı
11:40 - İki ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam