1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, yönetici atama yönetmeliğindeki değişiklikte hata yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, 29 Ağustos 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımladığı düzenleme ile "Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliği"ni yargı kararına uygun olarak değiştirmiştir. Ancak değişiklik yapılırken önemli bir hata yapılmıştır. Söz konusu bu hata nedeniyle yönetmelikte yeniden değişiklik yapılması muhtemeldir, aksi halde çok sayıda kafa karışıklığı yaşanacaktır. Detaylar için başlığa tıklayınız.
29 Ağustos 2009 23:35
Yazdır

MEB, Danıştay İDDK'nun kararına uygun olarak yönetici atama yönetmeliği ekinde yer alan Ek-1 ve Ek-2'yi değiştirmiştir. Yapılan değişiklikte "vekalaten ve görevlendirme ile yürütülen yöneticiliklere" verilen puanlar kaldırılmıştır.

Ancak, "Hizmet" bölümünde nelere puan verileceği hususu düzenlenirken ?Yöneticilikte Asaleten/Vekâleten/Geçici Görevlendirme Olarak Geçen Süreler ile Aylıksız İzinli ve Özel Öğretim Okullarında Öğretmenlikte Geçen Süreler Hariç Olmak Üzere Öğretmenlikte Geçen Her Yıl İçin" 0,48 puan veren bölümünde ise değişiklik yapılmamıştı.

Bu ibare hizmet şartına ilişkin bir ibaredir. Ancak ibare dikkatli bir şekilde okunduğu takdir şu husus görülecektir. Vekaleten ve geçici görevlendirme ile yürütülen yöneticiliklere puan verilmemektedir. Ancak bu şekilde görev yapanların öğretmenlik sürelerine de, bu halde puan verilmeyecektir.

Bir başka deyişle; yeni Ek?2'de, Yöneticilik kademelerinin hangisinde olursa olsun Vekâleten/Geçici Görevlendirme Olarak Geçen sürelere puan verilmezken, Vekâleten/Geçici Görevlendirme ile geçen sürelere de öğretmenlikte geçen her yıl için 0,48 puan verilmesi gerekirken; Bakanlık Ek?2 nin ?Yöneticilikte Asaleten/Vekâleten/Geçici Görevlendirme Olarak Geçen Süreler ile Aylıksız İzinli ve Özel Öğretim Okullarında Öğretmenlikte Geçen Süreler Hariç Olmak Üzere Öğretmenlikte Geçen Her Yıl İçin 0,48 puan veren bölümünde ?Vekâleten/Geçici Görevlendirme? ibaresini çıkarmayı unuttuğu için; Vekâleten/Geçici Görevlendirme ile yöneticilik yapanların bu süreleri hem yöneticilikten hem de öğretmenlik süresinden sayılmayıp puan verilmeyecektir.

Vekâleten/Geçici Görevlendirmesi olanların bu sürelerinin öğretmenlik süresinden sayılması için, Yeni Ek?2 nin ?Yöneticilikte Asaleten/Vekâleten/Geçici Görevlendirme Olarak Geçen Süreler ile Aylıksız İzinli ve Özel Öğretim Okullarında Öğretmenlikte Geçen Süreler Hariç Olmak Üzere Öğretmenlikte Geçen Her Yıl İçin 0,48 puan? veren bölümündeki ?Vekâleten/Geçici Görevlendirme? ibaresini yönetmelikten çıkaran yeni bir yönetmelik yayınlaması gerekmektedir.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
69 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:46 - Aktif görevdeki 8 polise soru sızdırmadan gözaltı16:34 - Dolandırıcıların son kurbanı eski rektör, 117 bin dolarını kaptırdı16:24 - Kırıkkale'deki komiser yardımcılığı sınavı soruşturmasında 1 tutuklama16:21 - Uçak kazası soruşturmasında kaptan pilot adliyeye sevk edildi16:13 - Lavrov: Rusya, Türkiye ile yeni görüşmelere hazırlanıyor16:06 - Öğrencilerin keşfi ile artık araçlar yolda kalmayacak16:02 - Ünlü Profesör: Türkiye ardı ardına depremlerle sarsılacak15:57 - İkinci elde en çok bu yaş araba satıldı15:54 - Emniyet Müdürü'nü şehit eden deşifre edilmemiş hücreye mensup15:44 - FETÖ'den ihraç edilen TRT çalışanına eşini öldürmekten ceza verilmedi
15:41 - Öğretmeni, depremde hayatını kaybeden öğrencisi için gözyaşı döktü15:33 - 4 ay önce 'kapılı' önlem alınmıştı, hala yıkılmadı15:25 - Mersin'deki terör operasyonunda 3 tutuklama15:11 - Araçlarla ilgili tüm bilgiler tek bir sayfada olacak15:08 - Android 11 ortaya çıktı! İşte merak edilenler özellikleri...15:05 - İtalya'da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 5'e yükseldi15:04 - DPB kapatılınca, görevleri dağılıldı ama personel mevzuatındaki sevk yetkisi ortada kaldı15:02 - THY, İran seferlerini iptal etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam