1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tedavi tebliğinde neler değişti?

Devlet memurlarının ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin tedavi giderleri ilgili kanun ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda çıkarılan "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği" ile düzenlenmektedir. Söz konusu bu tebliğde 5 Eylül 2009 tarihi itibariyle değişiklik yapılmıştır. Daha önce, Danıştay, özel diş sevkini kaldıran tebliğin yürürlüğünü durdurmuştu. Yeni düzenlemede torba kanunla yapılan düzenlemenin verdiği yetkiye dayanılarak özel diş sevki bir kez daha kaldırılmıştır.
07 Eylül 2009 00:11
Yazdır

Anayasa Mahkemesi 21 Eylül 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5234 sayılı Kanunun şu hükmünün yürürlüğünü durdurmuştur:

"Tedavi kurum ve kuruluşlarında yapılan tedavilere (diş tedavileri dahil) ilişkin ücretlerle sağlık kurumlarınca verilen raporlar üzerine kullanılması gerekli görülen ortez, protez ve diğer iyileştirme araç bedellerinin kurumlarınca ödenecek kısmı ve buna ilişkin esas ve usuller Sağlık Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca tespit edilir. "

Yüksek Mahkeme, tedavi bedellerinin kurumlarınca ödenecek kısmını ve bu konuya ilişkin esas ve usulleri belirleme konusunun tamamen idareye bırakılması dolaysıyla bu hükmün yürürlüğünü durdurmuştur.

Bu karar öncesinde Danıştay özele diş sevki halinde Devletin vermiş olduğu katkı payının tebliğ ekindeki fiyat listesi ile değil Diş hekimleri odasının belirlediği fiyat listesi üzerinden ödenmesi gerektiğine karar vermiştir. Danıştayın bu kararı sonrasında Maliye Bakanlığı yayımladığı "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği (Sıra No: 8)" ile özele diş sevkini tümüyle kaldırmıştır.

İzmir Dişhekimleri odası 8 sıra nolu tebliğin iptali istemiyle dava açmıştır. Dava devam ederken Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Danıştay, Anayasa Mahkemesinin kararını gerekçe göstererek, tebliğe dayanak olan hükmün iptal edilmiş olması nedeniyle, 8 sıra nolu tebliğ hakkında yürürlüğü durdurma kararı vermiştir.

Diğer taraftan, 10 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5917 sayılı torba kanun ile Anayasa Mahkemesinin kararına uygun olarak Maliye Bakanlığına yeniden yetki verilmiştir. 178 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 8. madde şu şekildedir:

"a) 5510 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen sağlık hizmetlerinin verilmesi nedeniyle oluşacak bedellerin, ilgililerin kurumlarınca ödenmesi esastır.
b) 5510 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinde belirtilen sağlık hizmetlerinin bedeli ilgililerin kurumlarınca ödenmez.
c) Tıp eğitimi, hizmet basamağı, alt yapı ve kaynak kullanımı ile maliyet unsurları dikkate alınarak sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlar, verdikleri sağlık hizmetlerinin fiyatlandırılmasına esas olmak üzere sınıflandırılabilir ve bu sınıflandırmalar dikkate alınarak sağlık hizmetleri için farklı fiyat tespit edilebilir.
d) Sağlanacak sağlık hizmetleri nedeniyle oluşacak bedelin ilgililerin kurumlarınca ve kendileri tarafından karşılanacak kısmının belirlenmesinde sağlık hizmetinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, kanıta dayalı tıp uygulamaları, maliyet-etkililik ölçütleri ve Devletin mali kaynaklarının yeterliliği dikkate alınır.
e) İlgililer, sağlık hizmetlerini Maliye Bakanlığınca sözleşme yapılan sağlık kurum ve kuruluşlarından alırlar. Alınan bu hizmetlerin bedelleri Maliye Bakanlığı ile bu sağlık kurum ve kuruluşları arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde kurumlarınca ödenir. İlgililer almış oldukları sağlık hizmetleri karşılığında ilgili mevzuatında düzenlenen katılım payları hariç kurumlarına herhangi bir bedel veya ücret ödemezler. Ancak ortez, protez ve diğer iyileştirme araçlarının sağlık kurum ve kuruluşlarınca temin edilemediği hallerde, ilgililerce temin edilerek ödenen bedellerden Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kısmı katılım payı kesintisi hariç kurumlarınca kendilerine ödenir"

Maliye Bakanlığı buradan aldığı yetkiyle yeni bir düzenleme yapmış ve söz konusu düzenleme 5 Eylül 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Danıştay Maliye Bakanlığına, Diş odasının belirlediği fiyatlar üzerinden ödeme yapmasını zorunlu koştuğundan, bu düzenlemede özel diş sevki bir kez daha yürürlükten kaldırılmıştır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:21 - Bazı hastalara yanlış ilaç verildiği iddialarına yalanlama14:17 - Emeklilerin promosyon miktarı belli oluyor14:16 - İran'dan Trump'ı öldürene 3 milyon dolar ödül14:06 - 'Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliği' taslağı 'askıya' çıktı14:05 - Acil serviste yüzük operasyonu nefes kesti14:02 - Mobilya teslim etmeye gitti, sırtından vuruldu13:59 - Avukatlık bürosunda kavga: 2 yaralı13:59 - Otoyol kenarında battaniyeye sarılı ceset bulundu13:55 - İnfaz düzenlemesinin taslak metni ortaya çıktı13:52 - Ünlü YouTuber'dan 'Taksim Dayı' iddiası
13:51 - İstanbul'da beklenen kar yağışı yüksek kesimlerde başladı13:49 - Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de sahada da masada da varız13:49 - Ölüme terk edilen köpeklere Belediye sahip çıktı13:42 - Kurtulmuş: Erken seçimi gerektirecek sebep yok13:40 - Hayrettin Karaca Yalova'da dualarla anıldı13:33 - Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi Avrupa'ya açılıyor13:31 - Hayvan haklarını korumayla ilgili yasa geliyor13:30 - İl yazı işleri müdürlüğü kadrosu için alt görevde çalışmış olma şartı getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam