MEB Personelinden cevap bekleyen yönetici atama soruları

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 22 Ocak 2010 16:10, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

MEB Yönetici atama ve yer değiştirme kılavuzunu yayımlamış ve bazı konularda yaptığı eklemeler ile güncellemiştir. Buna rağmen bize ulaşan ve bir çoğunun cevabını bildiğimiz halde kamuoyunun bilgilenmesi açısından yayımlanmasının uygun olacağını düşündüğümüz konularla ilgili bakanlıktan açıklama beklenmektedir.

1- Kurucu müdürlük süresi hesaplanırken hangi tarihler baz alınacaktır?

Yönetmelikte bu durum her ne kadar açıkça belirtilmiş ise de uygulamada sorunlar yaşanacağı açıktır. Örneğin kişi 2005 yılında kurucu müdür olarak göreve başlamıştır bu okula halen asil müdür ataması yapılmamşıtır. Aradan geçen 5 yıllık süre kurucu müdürlükte sayılabilir mi?

2- Hizmet puanları hesaplanırken 1 ay dan az olan sürelerin hesaba katılmayacağı mevzuatta mevcuttur. Fakat kişi
02 yıl 01ay 25 gün müdürlük, ,
03 yıl 02ay 24 gün müdürbaşyardımcılığı,
04 yıl 3ay 28 gün müdüryardımcılığı,
05 yıl 02ay 26 gün öğretmenlik görevinde bulunmuş ise

Mevcut durumda her bir kademeden günler atıldığından hizmete dayalı puan hesaplanırken (103 günlük ) yani 3 aylık kaybı olacaktır. Bu konuda bir düzenleme düşünülmekte midir? Bu konuda hak kaybı nasıl giderilecektir?

3- 76.madde kapsamında atananların müdürlük sınavını kazanmış olmaları şartıyla sınava dayalı müdürlük için başvurabilecekleri 2 yıllık çalışma süresinin aranmayacağı belirtilmektedir. Bu yıl müdürlük sınavına gore ya da isteğe bağlı yerdeğiştirme kapsamında müdür olarak atanan bir kişi önümüzdeki yıl yapılacak müdürlük sınavına girip başarılı olduğunda 2 yıllık süreye tabi olacak mıdır?

4- Sınava dayalı olarak Müdür atanan bir kişi gerek sınava dayalı müdüryardımcılığı gerekse isteğe bağlı müdür yardımcılığı, müdür baş yardımcılığı ve müdürlük için başvurabilir mi?

5- Müdür yetkili öğretmen olduğu halde 3 yıllık öğretmenlik şartını taşımayan bir kişi (yani MEB'e atandığı henüz 2 yıl olan) C tipi okul müdürlüğü isteyebilir mi?

6- Ödüllerde tarih sınırı var mıdır? Örneğin başvurunun son günü olan 26/01/2010 tarihinde alınan ödül geçerli midir?

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber