2009/1 öğretmen atamaları, iptal edilecek mi?

2008 KPSS Öğretmenlik sınavında yer alan iki sorunun iptalini 9 Mart 2009 tarihinde haberleştirmiştik. Bu haber sonrasında yaptığımız değerlendirmede, çok büyük bir karmaşa yaşanabileceğine dikkat çekmiştik. Nitekim, 2009/1 öğretmenlik atamalarının, iptal edilen sorular sonrasında yeniden hesaplanan KPSS10 puanına göre yapılmasını isteyen, ancak bu talebi reddedilen bir aday, idare mahkemesinde açtığı davayı kazandı.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 05 Mart 2010 16:20, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Aşağıda Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararı bulunmaktadır.

Söz konusu bu karar, sadece Danıştay'ın sınav sorusu iptaline dair kararı sonrasında, zamanaşımı süreleri içerisinde idareye (MEB'e) başvuran adayı ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere zamanaşımı süresi 60 gündür. Yani hakkı ihlal olan bir kişi, ortaya çıkan yeni durum sonrasında 60 gün içinde idareden talepte bulunmalı, bu talebinin reddedilmesi halinde dava açmalıdır. Bu çerçevede, Ankara 15. İdare Mahkemesi, zamanaşımı süreleri içerisinde dava açan öğretmen adayı ile ilgili olarak, 2009/1 öğretmen atamalarının, yenilenmiş KPSS puanlarına göre yapılmasını isteyen adayı haklı bulmuştur.

Zaman aşımı süresi göz önüne alındığında, idare mahkemesi kararının sonucundan tüm adayların yararlanması mümkün görünmemektedir. Ancak, mahkeme kararı gereğince 2009/1'deki sınıf öğretmeni atamalarının, yenilenmiş puanlara göre tekrar değerlendirmesi gibi bir duruma MEB tarafından bir karar verilebilir ki, bu halde 2009/1 sınıf öğretmenliği atamaları yenilenmiş olacaktır. Ortaya çıkacak kargaşanın boyutları çok büyük olacağından, eğer dava açan kişi 2009/1'e başvuru yapmış ise, bu aday yönünden tercihlerine bakılarak bir değerlendirme yapılacak, ve eğer yerleşiyor ise ataması yapılacak, tercihlerine yerleşemiyor ise atamaları yapılmayacaktır.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber