1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir yıldır tamamlanamayan ek ders sorunu

05 Mayıs 2010 01:32
+Aa- Yazdır

Yıl 2009, aylardan Mayıs, Eğitim sendikaları Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunuyorlar. Konu memurlar.net'te ?3 sendikadan MEB'e çağrı: Ek dersler için açıklama yapın? başlığıyla yayımlanıyor.

Bir sendika açıklamanın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazıyor. Konu özeti: Özellikle bu aylarda öğrencilerin sınava hazırlanmak için okula gelmemesi durumunda yani sınıfta hiç öğrenci olmaması durumunda ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği. Öğretmen o saatte ders programına göre okula gelmek zorunda. Öğrenci gelip gelmeyeceğini önceden tahmin etmesi tabii ki mümkün değil. Bu durumda öğretmenin ek ders ücretini kesmenin doğru olmayacağını belirtiyor.

Ve açıklamalarını; ?Öğretmenlerin bütçe yamama merkezi olarak görülmesine şiddetle karşı çıkmakla beraber, bu durumun düzeltilmesi için yol yakınken eğitimciler adına bakanlığı uyarmak istiyoruz.? Diye bitiriyor.

Başvuruya bakanlıktan cevap geliyor. Aşağıda da yayımladığımız cevapta;

? Söz konusu sorunun çözümüne yönelik olarak ilgili mevzuatında değişiklik yapılması yönünde çalışma yapılarak bir taslak hazırlanmış olup, görüşleri alınmak üzere Maliye Bakanlığına gönderilen taslak halen bu Bakanlıkta değerlendirilmektedir.?

Bu nasıl değerlendirmedir ki bir yıldır sonuçlanmadı. Bu taslağın akıbetini bakanlık takip etmiş midir acaba?

  • Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğretmenlere verilen ek ders fazlalığı iptal edilirken,
  • Bir gün okula gelmeyince sadece o güne ait ek ders kesilirken yeni uygulamada o güne ait tüm derslerin ek dersten kesilmesi uygulaması getirilirken,
  • Mesleki çalışma dönemlerini 15 gün ile kısıtlayıp artan günlerdeki ek dersleri keserken

Anında karar verenler konu öğretmenin suçu olmadan yapılamayan dersler için yani bakanlıkça verilen izin nedeniyle öğrencilere tatil edilen günler için öğretmenin mağdur edilmesi neden bu kadar çok düşünmektedirler?

Acaba öğretmenlerin ek-ders ücretleri bütçeye yama yapmak için mi kullanılmaktadır?

Bakanlık cevabi yazısında bunun bir sorun olduğunu kabul etmektedir. Durum bakanlıkça da sorun olarak görülmekte olduğuna göre çözüm için daha ciddi girişimlerde bulunulması gerekmektedir. En azından başvurularının akıbetini kamuoyuyla paylaşmalıdırlar.

Bu Maliye Bakanlığı uzaydan gelmediğine, aynı kabinenin üyesi olduğuna, üstelik bu kabine en çok eğitime önem verdiğine (!) göre sorunu çözmek zor olmasa gerek?

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine 150 araç ve 719 personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı
15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu
14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü14:58 - Aşı yaptırana donduma verilince, aşılamada rekor sayıya ulaşıldı14:48 - Pençe operasyonu bölgesinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi14:46 - Mersin ve Antalya'nın iki ilçesinde orman yangını kontrol altına alındı14:41 - Resmi açıklama yapıldı, toplu sözleşme süreci başlıyor
14:40 - Dünya genelinde 4 milyar 140 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam