Adaylar, 2010 KPSS Lisans sınavında hangi oturumlara girmeli?

2010 KPSS Lisans sınavına, 10 Mayıs 2010 tarihinden bu yana başvuru alınmaktadır. Başvurularda son tarih 21 Mayıs... Sitemize gelen maillerden, bir çok ziyaretçimizin hala oturumların ne anlam ifade etttiğini tam olarak bilmediği, oturum tercihlerini bu nedenle tam olarak yapamadığı anlaşılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bir çok defa açıklamamış olmamıza rağmen, bu yıl bir kez daha açıklama yapmanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Devamı için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 17 Mayıs 2010 23:55, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

2010 KPSS sınav kılavuzunda ücretler şu şekilde açıklanmıştır:

Sadece Cumartesi sabah oturumuna girecek adaylar 35,00 TL;
Cumartesi sabah + diğer üç oturumdan herhangi birine de girecek adaylar 55,00 TL;
Cumartesi sabah + diğer üç oturumdan herhangi ikisine de girecek olan adaylar 75,00 TL; tüm oturumlara girecek adaylar 95,00 TL.

Oturumlarda hangi puanlar oluşacak?

Tüm adayların Cumartesi sabah oturumuna girmesi, yani genel kültür ve genel yetenek testini alması, zorunludur. Cumartesi sabah oturumuna girenler için KPSS3 puanı oluşacaktır. Bu puan ile müfettiş, uzman, denetmen yardımcısı gibi KPSS-A kadroları dışında kalan diğer tüm kadrolara başvurulabilecektir.

Cumartesi sabah oturumuna ilave olarak, Cumartesi öğleden sonraki eğitim bilimleri oturumuna katılanlar için ise KPSS3 puanı yayında KPSS10 gibi 2. bir puan daha oluşacaktır. KPSS10 puanı sadece öğretmenlik atamalarında kullanılacaktır. Adaylar KPSS10 puanını öğretmenlik atamalarında, KPSS3 puanını ise memur atamalarında kullanabilecektir.

Cumartesi sabah oturumuna ilave olarak Pazar günkü alan bilgisi testlerini alan adaylar için ise KPSS3 puanının yanısıra 100'e yakın KPSS puanı oluşacaktır. KPSS3 puanı dışında kalan diğer puanlar, müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcısı atamalarında kullanılacaktır. Hangi puanının hangi kamu kurumunun müfettiş, uzman, denetmen yardımcısı alımını ifade ettiği bilmek için, http://ilan.memurlar.net servisindeki arama bölümünden, geçmiş yıl ilanlarına bakmak gerekmektedir.

Pazar günkü oturumlara girmeli?

Yukarıda belirtildiği üzere Pazar günkü oturumlara müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcısı olmayı hedefleyen adaylar girmelidir. Bu mesleklere genel olarak İİBF ve SBF mezunları başvurabilmektedir. Ancak son yıllarda bazı mühendislik fakültesi mezunları ile sağlıkla ilgili bölüm mezunları da başvurabilir hale gelmiştir. Örneğin Çalışma Bakanlığı iş müfettiş yardımcılığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettiş yardımcılığı gibi mesleklere mühendislik fakültesi mezunları da başvuru yapabilmiştir. Ancak bunlar çok yaygın uygulamalar değildir. Bu tür bir mesleğe girmeyi düşünen adayların ilan servisinden gerekli araştırmayı yapması uygun olacaktır.

Bu Habere Tepkiniz