1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

6 Saatlik Ders Dışı Eğitim Çalışmaları Parçalara Bölünebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı 2010/49 nolu genelgesi ile Ders Dışı Eğitim Çalışmalarının yürütülmesinde görev alacak öğretmenler ve her bir etkinliğe katılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar belirlenmiştir. Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan bu eğitim karşılığında öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Bu 6 saatlik Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim parçalara bölünerek örneğin 2+2+2 veya 3+3 şeklinde yapılabilir mi? Ayrıntılar için tıklayınız.
11 Ekim 2010 12:04
Yazdır
6 Saatlik Ders Dışı Eğitim Çalışmaları Parçalara Bölünebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2010/49 nolu genelgesi ile Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim karşılığında öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Bu konuya ilişkin düzenleme Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 17. maddesine dayanılarak Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2010/49 nolu genelgede yer almaktadır. Söz konusu genelgede bu etkinliklerin yürütülmesinde görev alacak öğretmenler ve her bir etkinliğe katılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar belirlenmiştir.

Hem; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 17. maddesinde ?(1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azami 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5 'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve milli eğitim müdürlüklerince onaylanır.

(2) Vekaleten atananlar dahil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.?

Hem de Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2010/49 nolu genelgesinde Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitimin parçalara bölünerek örneğin 2+2+2 veya 3+3 şeklinde yapılabileceği konusunda bir ibare bulunmaktadır.

Okullarımızda bugün, izcilik, satranç, tiyatro gibi Ders Dışı Eğitim Çalışmaları daha çok yapılmaktadır. Bu çalışmaların parçalara bölünerek yapılamayacağı ortadadır. Bu çalışmaların ve genelgedeki birçok faaliyetin günde iki saatle sınırlandırılamayacağını herkesin bilmesi gerekmektedir.

Bu çalışmalar genellikle hafta sonları öğleden önce ve sonraları yapılmakta bu çalışmalara katılan öğrencilerin dershanelere gitmeleri de bu zamanın belirlenmesinde etken olmaktadır.

Peki, Milli Eğitim Müdürlükleri neden 2+2+2 veya 3+3 şeklinde sınırlandırma yoluna gitmektedirler.

Genellikle hafta sonu yapılan bu faaliyetleri hafta içine çekmek ve kontrol altında bulundurmak amacıyla yapılan bu sınırlandırmalar akla mantığa ve mevzuata aykırıdır.

Fakat bu tür sınırlandırmaların yapıldığını hata yeni çıkan genelgeden il milli eğitim müdürlüklerinin haber dar olmadığını aşağıdaki bir il mili eğitim müdürlüğün yazısından öğrenmiş bulunmaktayız.

Yazının ilgisine baktığımızda il mili eğitim müdürlüğü yetkililerinin Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2006/97 sayılı genelgenin yürürlükten kaldırılarak yerine 2010/49 nolu genelgeyi yayınladıklarından haberlerinin olmadığı anlaşılıyor.

Çünkü yazının ilgisi; Yürürlükten kaldırılan 2006/97 nolu genelgeden oluşuyor.

Ve yazının 2.maddesinde ?Egzersizlerle ilgili bir günde en fazla 2 saat, haftada 6 saat çalışma yapılacaktır? ibaresi görünüyor bu ibare hem genelgeye hem de yönetmeliğe aykırılık oluşturuyor.

İşte o yazı;

?MEB'den Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına yönelik yeni genelge? haberimiz için tıklayınız

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
59 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:01 - 23 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları23:51 - Hamile kadını taksiye almayan şoför gözaltına alındı23:44 - Yeni koronavirüsün kuluçka süresi 27 güne ulaşabilir23:38 - Sergen Yalçın: Karius sezon sonu bizimle olmayacak23:33 - Aile hekimi tedavi gördüğü hastanede intihar etti23:27 - Ekrem İmamoğlu, İBB yöneticileriyle kampa girdi23:21 - Hayatını kaybeden öğretim görevlisi toprağa verildi23:16 - Filipinler'den gelin geldi, gönüllü İngilizce öğretiyor23:10 - Altın fiyatlarındaki artış gümüş sektörüne yaradı23:06 - 'Donmuş değil, donmamış baldan uzak durun'
23:00 - Siirt'te mahsur kalan 3'ü öğretmen, 35 kişi kurtarıldı22:53 - Pilotlar ve hava trafik kontrolörleri en çok neden şikayetçi?22:48 - Elektronik tebligat ile 260 milyon lira tasarruf22:43 - Ankara'da usulsüz satılan 6 bin 686 kitap ele geçirildi22:38 - THY, turizm odaklı yurt dışı uçuşlarını artırıyor22:33 - Konyalı öğrencilerin karda zorlu eğitim yolculuğu22:27 - Kadın girişimci hibeyle çiftliğini ve mandırasını kurdu22:21 - Kızlar Manastırı kültür ve sanat hayatına canlılık katacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam