KPSS'ye hangi düzeyden girilmeli?

2012 KPSS Ortaöğretim/ Önlisans sınavına başvurular devam etmektedir. 2 milyona yakın adayın bu sınava başvurması beklenmektedir. Bazı üyelerimiz hem sınava hangi düzeyden girileceği hem de geçerlilik süresi olan 2 yıllık sürede üst bir öğrenimden mezun olunması halinde ne olacağını sormaktadır. Cevaplar için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 23 Haziran 2012 09:27, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

18 Nisandan önce lisans mezunu olanların durumu

Kılavuzda bu konuya ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

"Bu sınava ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. 9-18 Nisan 2012 tarihlerinde 2012-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar."

Bu açıklamaya göre, bir aday eğer 18 Nisan 2012 tarihinden önce bir lisans programından mezunu olmuş bu aday 2012 KPSS'ye lisans düzeyinden girmeliydi. Bu durumdaki adayın sınava, bir alt öğrenim olan lise veya önlisans düzeyinden girmemesi gerekmektedir. Girse ve daha sonra aldığı puan ile bir yere yerleşse dahi ataması iptal olacaktır.

11 Temmuza kadar önlisans diploması almaya hak kazanmış olan adayların durumu

Kılavuzda bu konuya ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

"DİKKAT:
2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a son başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.
Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans'a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a katılması mümkün değildir. 2012-KPSS Lisans'a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans'a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir."

Bu açıklamaya göre 11 Temmuz 2012 tarihi veya bu tarihten önce önlisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, sınava ortaöğretim (lise) düzeyinden başvuru yapamazlar.

Lisansa başvuran aday ortaöğretim/Önlisans sınavına başvuramayacak

Kılavuzda yer alan açıklamaya göre 2010 KPSS Lisans sınavına başvuru yapmış bir aday, 2012 KPSS Ortaöğretim/ Önlisans sınavına başvuru yapamayacaktır. Sistem üzerinden bu engellenecektir.

ÖĞRENİM DEĞİŞİNCE PUAN İPTAL OLUR MU?

En çok sorulan soru sınavdan sonra öğrenim durumunun değişmesi halinde ne olacağıdır. Bu konuyu maddeleyecek olursak;

1- Her aday, sınav kılavuzunda yer alan düzenlemeye uygun öğrenim düzeyinden sınava girmelidir.
2- Sınav kılavuzunda yer alan düzenlemeye uygun öğrenim düzeyinden sınava girilmesi halinde, aday daha sonra bir üst öğrenimden mezun olsa dahi sınav puanı iptal olmayacaktır. Önemli olan kılavuzdaki açıklamaya uygun öğrenim düzeyinden sınava girilmesidir. Örneğin bir aday 18 Nisan'dan önce lisans veya 11 Temmuz'dan önce önlisans mezunu değilse, sınava lise düzeyinden girebilir.
3- Sınava hangi düzeyden girilmiş ise kadrolar açıklandığında, sınava girdiği düzeydeki kadroları seçebilecektir. Örneğin bir aday sınava lise düzeyinden girmiş ancak 2013 yılında da bir lisans programından mezun olmuş ise 2013/1 alımlarında bu aday lisanstan değil lise düzeyinden tercihte bulunabilecektir.
4- Sınav sonuçları iki yıl boyunca geçerli olacaktır. Dolaysıyla bir aday 2013 yılında mezun olacağını düşünerek muhtemel mezuniyetine uygun düzeyden sınava girebilir. Örneğin aday 2013 yılında önlisans programından mezun olacağını düşünerek sınava önlisans düzeyinden girebilir. Bu aday istiyorsa sınava lise düzeyinden de girebilir. Takdir hakkı kendisine aittir. Önlisans düzeyinden girilirse şu husus bilinmelidir: Kadrolar açıklandığında tercih yapabilmek için mezun olunması gerekmektedir. Örneğin aday 2013 yılında mezun olacağını düşünerek sınava önlisans düzeyinden girmiş olsun... 2013/2 alımları sırasında bu adayın tercihte bulunabilmesi için önlisanstan mezun olmuş olması gerekmektedir.

Bu Habere Tepkiniz