1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, Anadolu Lisesi öğretmenlerini uyarmalıdır

MEB kafasındaki planı öğretmenlerle paylaşmaktan imtina etmemelidir. Şeffaf olmalıdır. Ben Anadolu Lisesi sınavını kazananlar ile sınavsız atananlar hakkında şöyle bir planlama yapacağım demelidir. MEB'deki bürokratların ketum durumu bürokratları değil öğretmenleri etkilemektedir. Kendileri etkilenmediğinden makamın verdiği sıcaklıkla dünyayı umursamamak çağımız yönetim anlayışıyla bağdaşmamaktadır.
21 Temmuz 2012 08:02
+Aa- Yazdır

MEB il içi yer değiştirmelerini açmıştır. Anadolu Liseleri ile ilgili durumun ne olduğunu incelediğimizde Şu anda;

1- Anadolu Lisesinde görev yapan (sınavla atanan) öğretmenler Anadolu Liselerini (sınavla atama yapılması gereken liseleri) tercih edebilmektedirler.

2- Anadolu Liselerine sınavsız atanan öğretmenler ise Anadolu Liselerini(sınavla atama yapılması gereken liseleri) tercih edememektedirler. Bu öğretmenlerin tercih listesi açıldığında genel liseler (branşa göre ortaokullar) görülmektedir.

3- Daha önce Anadolu Lisesinde çalışıp şu anda Genel Lisede çalışan öğretmenler de Anadolu Liselerini tercih edememektedirler.

Bunun anlamı nedir?

Bu MEB'in anlamsız olarak uzattığı 36 bin sınav kazanan öğretmenin atamasını yapacağı yani Anadolu Liselerine sınavla atama yapacağı anlamına gelmektedir.

MEB sınava dayalı atamayı, İl içi yer değiştirmeleri açmadan yapabilecekken yani bunun için zemin hazırken bunu gerçekleştirmemiş erteleme yoluna gitmiştir.

Bu durumda MEB bir büyük hata daha yapmaktadır. Çünkü MEB sınavsız atanan öğretmenleri uyarmamıştır. Bu durumda sınavsız olarak Anadolu Lisesinde görev yapan öğretmenleri uyarmak zorundadır. Aksi halde A Anadolu Lisesine sınavla atama yapıldığında bu öğretmenlerin görevlerine son verilmek durumunda kalınacaktır. Eğer öğretmenler bu süreçte uyarılırlarsa bu uyarıdan sonra yer değiştirmek isteyen öğretmenler söz konusu olabilecektir.

Öğretmenler bu duyuru yapılmadığı taktirde bulundukları Anadolu Lisesinde çalışmaya devam edeceklerini düşüneceklerinden mağduriyet yaşayacaklardır.

Ayrıca bu öğretmenler bu okullarda 3 yıllarını doldurmadığından yer değiştirme isteyememektedirler. Bu nedenle MEB'in bir talimatla bu durumda olan yani sınavsız Anadolu Liselerine atanan öğretmenlerin başvuru yapabilmelerine olanak vermelidir.

Bu işin gerçeği şudur:

MEB kafasındaki planı öğretmenlerle paylaşmaktan imtina etmemelidir. Şeffaf olmalıdır. Ben Anadolu Lisesi sınavını kazananlar ile sınavsız atananlar hakkında şöyle bir planlama yapacağım demelidir.

MEB'deki bürokratların ketum durumu bürokratları değil öğretmenleri etkilemektedir. Kendileri etkilenmediğinden makamın verdiği sıcaklıkla dünyayı umursamamak çağımız yönetim anlayışıyla bağdaşmamaktadır.

Eğer deniliyorsa her şeyi zamanı gelince açıklayacağız diye biz de soruyoruz zamanından önce açıklamanızın ne zararı var?

Bir tek zararı var çalışmanızı tamamlayamayıp verilen takvime uyamama korkusu.

Yararları neler bir de ona bakalım: Öğretmen il içi il yer değiştirmelerin Temmuz 15-20 si arasında başlayacağını, İl dışı yer değiştirmelerin?. Tarihlerinde başlayacağını, Anadolu lisesi ile ilgili durumların ? takvime göre olacağını önceden bilmiş olur ve planlamasını buna göre gerçekleştirebilir? Hiç olmazsa olacak mı olmayacak mı kaygısını gidermiş olur?

Son yıllarda kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlardan bahsettiğimiz bunu mevzuata dahi koyduğumuz bir süreçte MEB'in kısa süreli çalışma takviminin dahi olmaması üstelik başında bu konuda uzmanı olduğu söylenen Sayın Ömer DİNÇER'in bulunduğu bir bakanlıkta ne kadar doğru bir yaklaşımdır takdirlerinize bırakıyorum.

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
87 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine 150 araç ve 719 personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı
15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu
14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü14:58 - Aşı yaptırana donduma verilince, aşılamada rekor sayıya ulaşıldı14:48 - Pençe operasyonu bölgesinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi14:46 - Mersin ve Antalya'nın iki ilçesinde orman yangını kontrol altına alındı14:41 - Resmi açıklama yapıldı, toplu sözleşme süreci başlıyor
14:40 - Dünya genelinde 4 milyar 140 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam