1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özür durumunda fizikçi sınıf öğretmenleri Fen Bilimleri alanını seçemiyor

16 Eylül 2012 13:12
+Aa- Yazdır

Özür Durumundan Yer Değişikliği Yapılamayan Öğretmenlerin Yer Değişiklikleri ilanının 1. maddesi (a) bendinde;?1- Talim ve Terbiye Kurulunun 07.07.2009 tarihli ve 80 sayılı Kararı ile 12.09.2012 tarihli ve 5110 sayılı mütalaası doğrultusunda sınıf öğretmenleri;

a- Yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yan alan yazılı olanlar bu alana ya da öğretmen yetiştiren iki yıllık yükseköğretim kurumu mezunu olanlar lisans tamamladıkları alana alan değişikliği suretiyle özür durumundan yer değiştirmek üzere başvurabileceklerdir.? açıklamaları bulunmaktadır.

Bu açıklamalara rağmen Mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla alanı Fizik olan sınıf öğretmenleri Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanını seçememektedirler.

Hâlbuki öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersleri belirleyen 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararının ?Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar? başlıklı 7. maddesi 3. fıkrasında; ?Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir.? hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilmektedir.

Aynı durum Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik alanları içinde geçerlidir.

Buna göre mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla alanı Fizik olan sınıf öğretmenleri özür durumuna bağlı alan değiştirme işlemlerinde Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanını seçebilmeleri için gerekli düzeltme başvuru ekranında yapılmalıdır.

Buna benzer durumlar hakkında okuyucularımızın haberimizin altına yorum yapmaları bakanlığın uyarılması açısından faydalı olacaktır.

Ahmet KANDEMİR
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
60 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:24 - Edirne'de FETÖ şüphelisi avukat gözaltına alındı15:21 - Ekonomistler, MB'den beklentinin üzerinde faiz artırımı bekliyor15:15 - 1 milyon 350 bin doz grip aşısı geldi, öncelik risk grubunun15:13 - CHP Basın Bürosu, İnce'yi sansürledi15:02 - Sahte içkiden yeni ölüm haberleri geldi14:57 - 711 askeri personelin FETÖ'den ihraç dosyası komutanlıklarında
14:55 - Zeytin Dalı bölgesinde 4 terörist etkisiz hale getirildi14:47 - Azerbaycan ordusu Zengilan kent merkezini işgalden kurtardı14:40 - 112 müdürüne kafa atan eczane çalışanı serbest bırakıldı14:40 - Bakan Varank'tan Türkiye'nin Otomobili paylaşımı14:34 - 'Vakaların yüzde 65'i virüsü akrabalarından kapmış'14:29 - ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası 17 Aralık'ta üretime hazır olacak
14:24 - Gençlik kampları, sağlık çalışanlarına ve ailelerine açıldı14:13 - Validen, 'ev ziyaretleri vakaları artırıyor' uyarısı14:07 - Kılıçdaroğlu'ndan, Bahçeli'ye 'askıda ekmek' teşekkürü14:05 - Engelli personel idari izin kapsamında mı, esnek veya dönüşümlü çalışabilir mi?14:03 - Bakan Karaismailoğlu'ndan, hava kontrolörlerine '15 Temmuz' övgüsü
13:58 - Erdoğan'dan, Macron'a 'Fransa İslamı' tepkisi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam