1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Diğer yerel haberler

Anne olmak isterken kolundan oldu/ Video

Konya'da 12 yıllık evli Saime Kayan'a, çocuk sahibi olabilmek için geçen yıl özel bir hastanede gördüğü tüp bebek tedavisi sırasında, sol koluna damar yolu açılıp narkoz verildi.
07 Kasım 2012 12:30
Yazdır

Ancak kangren olan sol kolu dirsek altından kesildi. Ailenin şikayeti üzerine soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı teftiş kurulu, sağlık çalışanların kusurunun olmadığına karar verdi. Bunu dikkate alan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı da kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kayan ailesi ise Cumhuriyet Başsavcılığı kararının iptali için Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Hurdacılık yapan 30 yaşındaki Hüseyin Kayan ve 28 yaşındaki Saime Kayan çifti, çocuk sahibi olabilmek için 3 yıl önce özel bir hastanede tüp bebek tedavisine başladı. Kayan'a, 16 Haziran 2011 tarihinde tedavi kapsamında yumurta toplanması amacıyla damar yolu açılıp narkoz verildi. Ancak damar yolunda kana olması ve pıhtılaşmasının geç başlaması üzerine hasta servise alınıp 6 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildi. Sol eli şişen Kayan, ertesi gün yeniden aynı hastaneye başvurdu. Parmağını sıkan yüzük kesilip, alkollü pamukla şişlik indirilmeye çalışılan Kayan, Meram Tıp Fakültesi ortopedi bölümüne sevk edildi. Burada tedavi altına alınan Kayan'ın durumunun daha kötüye gitmesi üzerine Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne gönderildi. Ancak buradaki tedavide sonuç vermeyince, Kayan'ın kangren olan sol kolu 4 Temmuz 2011 tarihinde dirsek altından kesildi. Bu duruma tepki gösteren Hüseyin Kayan, eşinin kesilen kolunu alıp tedavi gördükleri özel hastanenin önünde protestoda bulundu. Daha sonra Saime Kayan, eşiyle birlikte kesilen kolunu mezarlığa gömdü. Ardından Sağlık Bakanlığı'na ve Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu.

Sağlık Bakanlığı teftiş kurulu yaptığı soruşturmada Kayan'ın kolunda oluşan kangrenin ihmal sonucu olmadığı, kollojen doku rahatsızlığına (bağ dokusu) bağlı olarak geliştiğini belirtip, hastane de görevli Op. Dr. M.U., Uz. Dr. D.Ş., anestezi teknikeri C.D.A. ve hemşire F.Y.'ye herhangi bir kusur atfedilemeyeceği kararını verdi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı da, geçen mayıs ayında bakanlığın kararını da dikkate alarak şüpheliler hakkındaki dava açmaya yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kayan ailesi ise Cumhuriyet Başsavcılığı kararının iptali için Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

"EŞİMİN KOLU BOŞUNA MI KESİLDİ"

Temyiz kararını beklediklerini belirten Hüseyin Kayan, şunları söyledi:

Sağlık Bakanlı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği karar beni şaşırttı. İnsan canı bu kadar mı ucuz. Böyle bir suçta, yeterli delilin olmadığından dava açmaya gerek duyulmamış, kol kesiliyor dava açmıyor. Biz bu karara itiraz ettik, temyize gittik. Bu gelen raporlara karşın itirazımızdan bile umutlu değiliz. Eşimin kolu kesilmiş yeterli delil olmadığından söz ediliyor. Daha nasıl bir delil istiyorlar. Bu nasıl adalet, tıpta nasıl çığır açılıyor anlamadım. Demek ki, eşimin kolu boşu boşuna kesilmiş. Sağlık Bakanlığı elinden gelse doktora hemşireye mükafat verecek."

"HEM ANNE OLMA HAYALIM, HEMDE KOLUM GİTTİ"

12 yıllık çocuk hasretini gidermek için tedavi olduğunu ifade eden Saime Kayan, artık hamile kalmak ve anne olmak istemediğini ve tüm hayallerinin, mutluluğunun elinden alındığını söyledi. Yaşadıkları olayın ardından halen psikolojisinin düzelmediğini belirten Kayan, "Yavaş yavaş alışmaya çalışıyorum ve alışmak zorundayım. Çünkü davanın sonucu da belli. Ne yapabilirim, hiçbir şey yapamam. Ev işlerinde çok zorlanıyorum. Savcılıktan gelen kararı okuyunca şoke oldum. Doktor kendini temize çıkarmış. Şimdi ona soruyorum rahat uyuyabiliyor mu? Herkes kendini temize çekmiş, suçlu ben olmuşum. Şu kolumun halini bir görsünler, özellikle büyüklerime sesleniyorum. Adaletleri böyle mi? Hiç yok adalet" diye konuştu.

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:51 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnanın bu (sigara) haramdır17:45 - Kocaeli'de işçi servisi devrildi: 8 yaralı17:41 - Kentsel dönüşümde vatandaş odaklı yeni düzenleme17:37 - Destici: Mutabakat metni Türkiye'nin kazanımıdır17:33 - Gümrüklerden geçen araçları 'yapay zeka' tarayacak17:28 - 'Türkiye subtropikal iklimden tropikal iklime geçiyor'17:24 - ABD Başkanı Trump'tan 'Suriye' açıklaması17:20 - Doğal ilaç dağ meyvesi: Alıç17:16 - MHP davasının hakimine AYM'den ret17:12 - YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar
17:06 - Şehit Uzman Onbaşı'nın naaşı Tokat'a uğurlandı17:01 - Polis Başmüfettişi, 50. sergisini Budapeşte'de açtı16:56 - Altın işlemeli tüfekler ikinci el otomobil fiyatına satılıyor16:51 - 'Gözü yaşlı ailelerin' fotoğraflarıyla manipülasyon16:46 - Dev askeri zırhlılar karanlıkta görünmez oluyor16:41 - Açıköğretim kayıt yenileme tarihleri uzatıldı16:36 - Emekli polislerden Barış Pınarı Harekatı'na destek16:31 - CHP'li Tunç Soyer: Kıbrıs'tan çıkalım
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam