1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yahya Demirel hayatını kaybetti/ Video

09 Kasım 2012 01:07
Yazdır

Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Küçükbaş, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni 62 yaşındaki Yahya Kemal Demirel'in hayatını kaybettiğini bildirdi.

Küçükbaş, yeğen Yahya Kemal Demirel'in, karaciğer yetmezliği nedeniyle hastanelerinde tedavi gördüğünü ve bugün saat 16.15 itibarıyla yaşamını yitirdiğini açıkladı.

YAHYA MURAT DEMİREL KİMDİR?

İşadamı. Ege Bankın eski sahibi. Süleyman Demirelin kardeşi Şevket Demirelin oğludur.

Murat Demirelin 1998'deki askerlik ertelemesi ile bedelli başvurusu iptal edildi. Bakanlık Genel Sekreteri Kurmay Albay Ahmet H. Arabacıbaşının imzasını taşıyan belgeden, asker kaçağı olarak arandığı anlaşıldı. Yahya Murat sonunda Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayında bedelli asker oldu. 8 Ağustos 2000'de kışlada yine asker üniforması giymiş olan ancak asker olmayan bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı.

Yahya Murat Demirel, iş yaşamında kuzeni Yahya Murat Demirel ile adının karıştırılmasından hep rahatsız oldu. Yahya Murat 34 yaşında, Şevket Demirelin oğlu. Kuzen Yahya 52 yaşında ve Hacı Ali Demirelin oğlu.. İki kuzen de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirelin yeğeni... Yahya Demirel adını hayali sunta ihracatıyla duyurmuştu. Yahya, cezaevinde yattı, çıktı, vuruldu. Şekerbanktan büyük paralar çekti. Kıbrısta bir banka kurdu, sonra kapatıldı.

Egebankın öyküsü

Yahya Murat Demirel, 1990'ların başında Demyön şirketler grubunu kurdu, kerestecilik işine ağırlık verdi. O da kuzen Yahya gibi finans işine merak sardı. Demyönü bir gecede kapatıverdi. Hüseyin Bayraktardan Egebankı satın aldı.

Yahya Murat Demirelın sahibi olduğu Egebanka 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konuldu. Mevduat Sigorta Fonu, Egebankın eski patronu Yahya Murat Demirel ile 5 şirketi aleyhine bankanın içini boşalttığı gerekçesiyle 259 trilyon 722 milyar liralık rekor sayılabilecek bir alacak davası açtı.

1928 yılında İzmir Esnaf ve Ahili Bankası adıyla kurulan Egebank, 1988'de Şevket Demirel Grubuna geçmişti. Bankanın içini boşalttığı basında yer aldı. Egebank, 250 dolara bile repo ve Neyi meşhur? sloganıyla tüm medya kuruluşlarını reklam bombardımanına tutmuştu.

Gazeteci Yalçın Bayer, Yahya Muratı şöyle anlatıyor: Murat Demirelin hedefleri büyüktü. İrlandada bir yatırım şirketi kurdu, başına da Merkez Bankası eski başkanı Rüştü Saracoğlunu getirdi. Türk cumhuriyetlerine merak sardı, Kazakistan ve Azerbaycanda banka kurmanın yollarını aradı. Hatta çıkan haberlere göre Kazakistanda bir banka satın aldı. Azerbaycanda pazar araştırması yapıyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyeve böyyük bir adamdan mektup götürdü. (Dileriz bu mektup bir gün yayımlanır.) Murat Demirel, Danıştaydan çıkacak karar sonucuna göre belki de Egebankla ilgili bilinmeyen dosyaları açıklayacak...

Ve Demirelin yiyeni hapiste Yahya Murat Demirelin Egebanka 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulmasıyla başlayan yargıdaki serüveni 2 Ekim 2000'de hapisaneye kadar uzandı

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:26 - Kahramanmaraş'ın sarımsaklı lezzeti 'eli böğründe'22:21 - Yüksek voltajın zararını elektrik dağıtım şirketi ödeyecek22:16 - Girlevik Şelalesi'nde sonbahar güzelliği22:11 - Tamamen yıkılan mahalleler yeniden ayağa kaldırıldı22:06 - Şehit Altunok son yolculuğuna uğurlandı22:01 - Göller Ekspresi yakında hizmete giriyor21:56 - 'Tek teker Mert' lakaplı maganda yine yakalandı21:50 - Marmaris, Thomos Cook iflasının yarasını sardı21:43 - Rabia Naz komisyonu, ilk toplantısını yaptı21:37 - E-Kimlik'teki bilgiler nasıl korunacak?
21:31 - Gümrük Kanunu teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi21:26 - Türkiye, 6 yılda oluşturulan haritayı 14 günde çöpe attı21:21 - Otobüste unutulan 45 bin TL'yi sahibine teslim etti21:16 - NBA'in en çok kazananı yine LeBron James21:11 - 'İstanbul Hanımefendisi' 'rekor' fiyata alıcı buldu21:06 - Yeni işçiler TTK'ya taze kan oldu21:01 - 'Güncelleme yapmadan önce yedekleme yapmalı'20:56 - 'Konteyner veteriner fakültesi hastanesi'nin açılışı ertelendi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam