Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
Alkollü öğrenci durakta bekleyen yolculara çarptı: 3 ölü
 
Şırıngalı çikolatadan bir ölüm haberi daha
 
Ahmet Davutoğlu'nun partisinin ismi kesinleşti
 
Kuruluş Osman 5. Bölüm Fragmanı Video
 
İşte Abdülhamid Han'ın şahsi kılıcı ve kamçısı! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bütçe Uygulama Talimatı (Tedavi Yardımı)

13 Ekim 2005 09:15
Yazdır

Bilindiği üzere, tedavi yardımına ilişkin (4) sıra numaralı 2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı (Bundan sonra ?Talimat? olarak ifade edilecektir) 9/2/2005 tarihli ve 25722 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış bulunmaktadır.

Ancak, uygulamada ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıda belirtilen değişikliklerin ve düzenlemelerin yapılması gerekli görülmüştür.

1. Talimatın 2.4 üncü maddesinin son fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

? Resmi sağlık kurum ve kuruluşları arasındaki hasta nakilleri ile diyaliz ve kemoterapi tedavileri için hasta naklinde kullanılacak hasta servis hizmetleri, ilgili mevzuat çerçevesinde döner sermaye imkanları ile karşılanabilir.?

2. Talimatın 5.1.4 üncü maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

?Personel yetersizliğinden dolayı bölümlü ve tam protez taleplerinin kısa sürede karşılanamaması ve randevu sürelerinin uzaması durumunda, hasta yararı gözetilmek suretiyle istekli olan kişilerin kendi talepleri doğrultusunda ve bedelini kendilerinin ödemesi kaydıyla, bölümlü ve tam protez laboratuar iş ve/veya işlemleri resmi sağlık kurumlarında ilgili mevzuat hükümlerine dayanılarak başhekimliklerce, üniversitelerde ise dekanlıklarca organize edilerek yaptırılabilir.?

3. Talimata 9 uncu maddesinden sonra gelmek üzere, aşağıdaki maddeler ilave edilmiştir.

?9.1.Radyo Cerrahi Yöntemleri ile Tedavi

Hastanın radyo cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmek üzere ilgili hastaneye sevk edilebilmesi ve tedavi giderinin kurumunca ödenebilmesi için, lokal tedavi endikasyonu bulunan intrakranial malign ve benign lezyonlar ve metastatik beyin tümörlerinde (primeri kontrol altında olan 1-3- metastazı olan) cerrahi, medikal ve klasik radyoterapiye cevap vermeyen veya uygun olmayan olgularda, eğitim ve araştırma ya da üniversite hastanelerinde iki radyasyon onkolojisi uzmanı ile beyin cerrahisi uzmanlarından oluşturulacak sağlık kurulunca düzenlenen rapora istinaden, bu Talimata ekli Resmi Sağlık Kurumları Fiyat Tarifesinde (EK-8) yer alan fiyatlar üzerinden faturalandırılır. Sağlık kurulu raporuna dayanılarak ilgilinin kurumu hastayı doğrudan tedavi göreceği hastaneye sevk eder. Cyberknife (stereotaktik radyo cerrahi) uygulaması, ilk uygulamayı müteakip tedavi sürecinde yapılacak 2-5 seans uygulamayı kapsar. Hasta, teşhisi konularak sevk edileceğinden ayrıca MR, BT, DSA, PET-CT ücreti ödenmeyecektir.?

?9.2. Ekstrakorpereal Fotoferez Tedavisi

Ekstrakorpereal fotoferez tedavisi, kutanöz T hücreli lenfomalarda, graft versus host hastalığı, sezary sendromu, pemfigus vulgaris, psöriasis ve solid organ nakillerinde doku reddinin önlenmesi (kalp, akciğer, böbrek nakillerinde) amacıyla üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından düzenlenecek sağlık kurulu raporu (Raporda uygulanacak tedavi programı ve süresi ayrıntılı olarak belirtilecektir.) ile belgelendirilmek ve Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Aferez-Fotoferez Danışma Komisyonunun uygun görüşü alınmak şartıyla ayakta tedavi gören veya yatan hastalar için, bu Talimata ekli Fiyat Tarifesinde (EK-8) yer alan fiyat üzerinden faturalandırılır ve hastanın kurumu tarafından en fazla altı aylık tedavi programı için ödenir. Bu fiyata, tedavide kullanılan işlem kiti, fistül iğnesi, uvadex, UV-A lambaları, izotenik serum, heparin, erişim katateri ve her türlü tıbbi- teknik işlemler dahildir. Yatan hastalar için yatak ve benzeri diğer hizmetler, bu Talimata ekli Fiyat Tarifesi (EK-8) üzerinden ayrıca faturalandırılır.?

4. Talimatın 21.1 inci maddesinin son fıkrasına ?Ayrıca,? ibaresinden sonra gelmek üzere ?birinci basamak sağlık kuruluşları hariç? ibaresi ilave edilmiştir.

5.Talimatın ?Sağlık Kurumları Tarafından Temini Zorunlu Yatan Hastalara Reçete Edilemeyecek Ve Faturalarda Gösterilecek Tıbbi Sarf Malzemeleri? (EK-5/A) Listesinde yer alan 302 780 kod numaralı ?Respiratör için Hasta Devresi Pediatrik? işleminin birim fiyatı 40 YTL olarak tespit edilmiştir.

6. Talimatın eki Resmi Sağlık Kurumları Fiyat Tarifesinde (EK-8), 802.890 kod numarası ile yer alan ?Periferik aterektomi veya lazer, tek lezyon? isimli işlemin ismi ?Periferik aterektomi, trombektomi veya lazer, tek lezyon? olarak değiştirilmiş, aynı Fiyat Tarifesine aşağıda kod numaraları ve isimleri belirtilen işlemler ilave edilmiştir.

Kodu İşlem Adı Açıklama Puan Birim Fiyat (YTL)
800.615 Gammaknife Her türlü malzeme dahil 8432 5.000

800.616 Cyberknife Her türlü malzeme dahil 10118 6.000

704.941 Ekstrakorpereal Fotoferez Tedavisi Seans başına 3542 2.100

7. Talimatın ?İşletme Ruhsatı Verilen Kaplıcalar? Listesine (EK-4) aşağıdaki kaplıca işletmeleri eklenmiştir.

İli Adı Ruhsat Tarihi

Nevşehir Vural 18/5/2005

Kayseri Bayramhacı 6/6/2005

Bursa Oylat 14/6/2005

8. Bu Talimat yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Tebliğ olunur.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:25 - İstanbul'da 'siber dolandırıcılık' şüphelisi 6 kişi tutuklandı11:24 - Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor11:24 - Teknoparklar milli teknoloji hamlesinin kalbi olacak11:23 - 'Tedavi sonrası hastalığın seyrini takip edeceğiz'11:23 - Balıkesir merkezli FETÖ operasyonunda 3 şüpheli tutuklandı11:22 - Kargo teslimat süreleri rutine dönüyor11:19 - Garanti BBVA alacaklarını sattı11:03 - Öğretim elemanlarının kamu kurumlarına geçici görevlendirmeleri hakkında Sayıştay'dan önemli karar!10:59 - TBB Başkanı Feyzioğlu, Emine Bulut'un ailesinin avukatı olacak10:53 - Türkiye Kamu-Sen asgari geçim endeksini açıkladı
10:44 - Sosyal korumaya 2018'de 442,6 milyar lira harcandı10:43 - FETÖ'ye yönelik 'ankesörlü telefon' operasyonu: 25 gözaltı10:23 - Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon başlatıldı10:19 - Alkollü öğrenci durakta bekleyen yolculara çarptı: 3 ölü10:17 - Ankara'nın vergi rekortmenleri belli oldu10:16 - Adana'da 'oğlum kanser' yalanıyla yardım toplayan kişi yakalandı10:13 - Şırıngalı çikolatadan bir ölüm haberi daha10:12 - Borsa güne yükselişle başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam