KPSS tercih sıralamasında nelere dikkat edilmelidir?

KPSS kasım yerleştirmeleri 28 Kasım akşamı saat 23.59'da sona eriyor. Twitter üzerinden verdiğimiz rehberlikle adaylarımız tercihlerini belirlediler. Ancak, internet ortamındaki bazı yanlış bilgiler adayların kafasını karıştırıyor. Tercihlerde sıralamanın önemi nedir? Düşük puanlı aday bir kontenjanı üst sıraya yazarsa öncelik hakkı doğar mı? Tercihler değiştirilebilir mi? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını öğrenmek için başlığa tıklayınız

* 2012/2 Tercih Kılavuzu
* 2012/2 KPSS Robotu

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 26 Kasım 2012 16:36, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
KPSS tercih sıralamasında nelere dikkat edilmelidir?

Kısa bilgi

2012 KPSS puanıyla yapılan ilk yerleştirmeler 28 Kasım'da sona eriyor. Bu puanla 2013 Haziran (büyük alım) , 2013 Kasım ve 2014 Haziran(büyük alım) olmak üzere üç merkezi yerleştirme daha yapılacaktır.

Bu 3 yerleştirme haricindeki alımların hepsi kurumsal alımdır ve puanlar bu alımlarda defalarca kullanılabilir. Ancak merkezi yerleştirmede yerleşenler aynı puan ile merkezi yerleştirmede bir daha tercih yapamazlar.

Yerleştirme sisteminin işleyişi

KPSS yerleştirme sisteminde aslolan puandır. Sistem en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirmeye başlar ve sırayla diğer adayların tercihlerini inceleyerek yerleştirir. Yüksek puanlı aday tercihleri arasında yer alan boş bir kontenjana yerleşmeden sistem bir sonraki adayın tercihlerini incelemeye almaz.

Ayrıca adayın tercih listesindeki kontenjanlar dolu ise onu rastgele başka boş bir kadroya yerleştirmez.

Bir kontenjanı üst sıraya yazmak öncelik sağlamaz

Örnek verelim; adayların 30 tercih hakkı var. 85 almış bir adayın ilk 29 tercihi daha yüksek puanlı adaylar tarafından tercih edilmiş ve dolmuştur. 30'uncu tercih ise boştur ve henüz yerleşen olmamıştır.

Bu adayın 30'uncu sıradaki tercihi boş ise buna yerleştirir. Eğer ki 30 tercihin hepsi dolu olsaydı aday yerleşemezdi.

Ancak bu adaydan sonraki sırada yer alan aday bir önceki adayın 30'uncu sıraya yazdığı kontenjanı ilk sıraya yazarsa bu durum öncelik hakkı kazandırmaz. Çünkü dediğimiz gibi yerleştirmede puan esastır. Zaten mantıklı olan da budur ve daha başarılı olan öncelikli olmalıdır.

Tercih sıralamasında neye dikkat etmeliyiz?

Tercih sıralamasında tek kriter; en çok gitmek istediğiniz kontenjanı daha üste almanızdır. Sıralamada dikkat edilecek başka bir husus yoktur.

Tayin durumu olmayan kurumlara dikkat edin

Bazı kurumlara yerleşirseniz eş durumu veya başka sebeplerle görev yerinizi değiştiremezsiniz. İlgili haberimizi okumak için tıklayınız.

Yüksek puanlı adaylara özel uyarı

Yüksek puanlı adaylar bir an önce işe başlama hevesiyle ve aile baskısıyla istemedikleri ve yerleşseler de bir an önce yer değiştirmek isteyecekleri yerleri tercih etmektedirler. Haziran 2013'te çok yüksek sayılı bir merkezi alım yapılacaktır. Adayların Kasım yerleştirmesi ile istemedikleri bir kuruma gitmektense Haziran'a kadar beklemelerini öneriyoruz.

Tercihler değiştirilebilir

Adaylar ÖSYM sistemine girerek tercih sıralarını değiştirebilirler. Tercihlerini çoğaltabilirler veya azaltabilirler.

Tercih edebileceğiniz kadroları öğrenmek için tıklayın
Kusursuz tercih yapmak (resimli anlatım) için tıklayınız.
Derece ve hizmet sınıfı sütunu hakkında bilgi için tıklayınız.
Kadrolu ve KİT sözleşmeli farkını öğrenmek için tıklayın.
6225 bilgisayar işletmenliği sertifikası hakkında bilgi için tıklayınız
Muhasebe sertifikaları hakkında bilgi için tıklayınız.
Askerlik ve tercihler hakkında bilgi almak için tıklayınız
Bakaya kalanların tercih durumu için tıklayınız.
Yabancı dil belgeleri ve tercihler için tıklayınız
Mezun olamayanların tercih durumu için tıklayınız.
Tercih şifrenizi öğrenmek için tıklayınız.
Çift diploma ile tercih için tıklayın.

Bu yazının tüm hakları memurlar.net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber