1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kılavuz Kaptan Yeterlikleri Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı

11 Kasım 2003 05:26
+Aa- Yazdır

Kılavuz Kaptan Yeterlikleri Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı

8.11.2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır

Ulaştırma Bakanlığından:

Kılavuz Kaptan Yeterlikleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 ? 31.12.1997 tarihli ve 23217 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kılavuz Kaptan Yeterlikleri Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin değişik (f) bendi aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

"f) 7 nci madde gereğince staj görmek,"

MADDE 2 ? Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin (I) numaralı bendinin değişik (a) ve (d) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"a) Stajyer kılavuz kaptan olmak için başvurular, ilgili liman başkanlıklarına yapılır. Liman Başkanlıkları, kılavuz stajına girecek adaylardan bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde belirtilen diğer şartlara uygun olanlara staj defteri düzenler ve adayları staj defteri ile birlikte iş hacmine göre varsa öncelikle kamu limanının kılavuzluk teşkilatına, yoksa iş hacmine göre ilgili kılavuzluk teşkilatına gönderir. Kılavuzluk teşkilatlarına bir yıl içinde gönderilecek stajyer kılavuz kaptan adaylarının sayısı; idare tarafından yetkilendirilmiş kılavuzluk teşkilatlarında fiilen çalışan kılavuz kaptan sayısı, l ila 3 kişi arasında olması halinde bir kişi, 3 ila 5 kişi arasında olması halinde iki kişi, 5 ila 10 kişi arasında olması halinde üç kişi, 10 kişiden fazla olması halinde ise 4 kişi olacak şekilde müracaat tarihleri ve Yeterlik Belgesindeki kıdem baz alınarak liman başkanlığı ile kılavuzluk teşkilatınca birlikte belirlenir. Gerek görülmesi halinde, bu sayılar idare tarafından değiştirilebilir. Kılavuzluk teşkilatları, kendilerine gönderilen adayı bir ay içinde staja başlatmak zorunda olup, staja başladığı tarihi ilgili liman başkanlığına bildirir."

"d) İlgili kılavuzluk teşkilatı, stajını tamamlayan kılavuz kaptan için stajyer kılavuz kaptanı yanında götüren bütün kılavuz kaptanlardan yazılı görüş alır ve ilgili stajyer kılavuz kaptanın stajının bittiğine dair belge düzenleyerek staj defteri ile birlikte ilgili Liman Başkanlığına gönderir. Liman Başkanlığı belgeleri değerlendirerek, aday için sınava giriş belgesi düzenler. Sınava giriş belgesi olmayan adaylar, kılavuz kaptan yeterlik belgesi sınavına giremezler."

MADDE 3 ? Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin (e) bendi aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

"e) Sınava girenler için, ilgili liman başkanlığınca iki nüsha sınav puan belgesi düzenlenerek sınav komisyonu üyelerine doldurtulup imza ettirilir. Sınavı kazananların, sınav puan belgesi, nüfus cüzdanı sureti, Uzakyol Kaptanı Yeterlik Belgesi, sağlık yoklaması, staj hizmet defterinin liman başkanlığınca onaylanmış birer nüshası ilgili liman başkanlığının bağlı bulunduğu bölge müdürlüğü kanalı ile idareye gönderilir."

Yürürlük

MADDE 4 ? Bu Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 5 ? Bu Yönetmelik hükümlerini, Denizcilik Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:28 - Mehmetçik, Barış Pınarı bölgesindeki faaliyetlerini sürdürüyor17:13 - Gaziantep Valiliği, pazarcının elinde kalan meyveyi satın aldı17:03 - Seyahatler için normalleşme döneminin ilk saatleri tercih edildi16:40 - Filistin'e destek veren Türk siyasetçi partiden ihraç edildi16:38 - Netanyahu, destek gördüğü ülkelerin bayraklarını paylaştı16:34 - Mercan Kimya halka arz oluyor
16:31 - Hakkari'de gösteri ve yürüyüşlere geçici yasak16:23 - Annesini öldüren ve 2 polisi yaralayan zanlı etkisiz hale getirildi16:21 - Tekirdağ'da zincirleme trafik kazası: 1 sağlık personeli yaralı16:14 - Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefonda görüştü15:53 - Şüpheliyi kovalarken düşen polis memuru kolundan yaralandı15:51 - Marmara Denizi'ndeki salya, su altını da sardı
15:46 - Araştırma: Görüntülü iletişim, bunama hastalığını geriletiyor15:44 - 'Koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun'15:41 - Ordu'da şelaleler turizme kazandırılıyor15:38 - Büyükada Rum Yetimhanesi her an çökebilir!15:36 - Prof. Dr. Saraçoğlu: Anadolu'nun yerel tohumları çok kıymetli
15:35 - AÜ'de görevli bilgisayar mühendisi, 6 gündür kayıp
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam