1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İstanbul'da 12 bin öğretmenin yeri değişti

4+4+4 uygulaması ile dönüşümlere devam emri verilmesinin ardından yapılan planlamaya göre İstanbul’da tüm okulların dönüşümünün tamamlanması öngörülürken bu uygulamadan vaz geçilmiş ve bir çok yerde kademeli geçişe devam kararı alınmıştır.
24 Mayıs 2013 12:28
+Aa- Yazdır
İstanbul'da 12 bin öğretmenin yeri değişti

Aldığımız bilgilere göre Güngören, Zeytinburnu ve Beylikdüzü gibi bazı ilçelerde tümden (yada tüme yakın) dönüşüm gerçekleştirilmiştir. Bu dönüşümler yapılırken gerçekten mantıksız uygulamalar da gördük. Bazı ilçelerde yapılan müdahalelere direnişler de oldu. Sonuçta bir çok yerde aklın yolu kazandı.

Daha önce sorunsuz bir dönüşüm örneğini haberleştirmiştik.

Şimdi de İstanbul'da bu yıl yapılan dönüşüme göre 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için kadrosu aktarılan öğretmenlerden bahsedelim.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü dönüşümlerde olduğu gibi dönüşen okulların atamalarında da topu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, Kaymakamlara atmıştır. A okulu İlkokul, B okulu Ortaokul yapıldı ise B okulundaki tüm sınıf öğretmenleri A okuluna aktarılıyor. A okulundaki branş öğretmenleri de B okuluna.

Bu yapılırken öğretmenlerin bilgi sahibi edilmediklerini söyleyebiliriz. Süreç hızlı başladı ve kısa sürede tamamlanması gerekiyordu. İstanbul'da dile kolay dönüşümden etkilenen 12bin civarında öğretmen var.

Bu atamaların yapılabilmesi için okulların eşit olmasına özen gösterilmesi gerekiyordu. Aksi halde sorunlar artacaktı.

Dönüşümle beraber bazı okullarda oluşacak fazlalıkların giderilmesi için de çalışma başlatılıyor. Normlar belirlendikten sonra bu daha da netleşecek. Bu durumda öğretmenin isteği de göz önüne alınarak yer değiştirmesi yapılacak.

Bunun için tek engel bakanlığın desteklemesi ve mevzuat ve takvim olarak da alt yapıyı oluşturması.

Tüm bu süreçleri kısa sürede tamamlayan ekip ise gece gündüz demeden çalışma yaptı. Kararnameler vali beye sunulmadan önce her aşamada bilgi sahibi olan İl Müdürü Dr.Muammer YILDIZ bir kez daha incelenmesini talep etti. Bu kadar çok atamanın söz konusu olduğu bir ortamda münferit hatalar olması da doğal. Bu hataları da süreçte çözmeye kararlılar.

Ekibin başında İnsan Kaynaklarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Vacip Kemal ALKAN var. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan ALKAN sohbetimiz sırasında “ekibi göstererek ben bu ekiple gurur duyuyorum. Gece gündüz demeden çalışıyorlar. Atama dönemlerinde gece 2-3 lere kadar çalışıyoruz. Kimse de sızlanmıyor bu nedenle çok iyi ekibe sahibim. Çok şanslıyım” derken İl Müdürü Dr.Muammer YILDIZ'ın kendilerine verdiği desteği de söylemeden geçmiyor. Her gün her saniye il müdürünün yanlarında olduğunu manevi desteklerini hissettirdiğini söylüyor. Şef Serkan Beyden, Memur Mustafa beye kadar herkese teşekkür ediyor İstanbul adına, öğretmenler adına.

Bizi en çok sevindiren ise ekibin uyumu ve iyi niyeti ile herkese eşit yaklaşma ve adil davranma çabaları. Bu tür çalışmaların anlamlı olabilmesi için engel konulmamalı ve mevzuatın tıkadığı hususlar açıklığa kavuşturularak desteklenmelidir. Aksi halde her türlü çaba heba olur, öğretmen de yönetici de mağdur olur.

Son söz olarak; ekip başı sayın Dr Muammer YILDIZ'dan başlayarak Vacip Kemal ALKAN ve ekibini kutluyor, olumlu her adımı yazacağımızı, olası aksaklıklarda da uyarma vazifemizi sonuna kadar yerine getireceğimizi belirtmek isteriz.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:58 - Eski eşini öldüren 'kırmızı ayakkabılı' şüpheli tutuklandı13:48 - Milli füzeyle bugüne kadarki en uzak hedefe atış yapıldı13:46 - FETÖ yeniden yapılanma içinde13:42 - Memurlara rüşvet verip devleti milyonlarca lira zarara uğrattılar13:37 - Gümüşhane'de ağlayan kadını andıran kaya dikkat çekiyor13:23 - Sokak ortasında darp edilen kadın ve çocuğu koruma altında
13:19 - O il bugün tam kapandı! Sokaklar sessiz13:06 - Karadeniz'in 'yüksek ve çok yüksek risk' kategorisindeki 6 ilinde sessizlik hakim12:57 - Kemik suyunda 50 kavanozdan 5 bine: Hedefi dünyaya açılmak12:51 - Mezarlıkta çiçek satarak kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor12:40 - EGM'den 'Kadın cinayetleri intihar olarak kapatılıyor' haberine yalanlama12:33 - Koronavirüs tedbirleri altında muhtarlık seçimi
12:25 - Sakarya'da 2 okulda tedbir sebebi ile yüz yüze eğitime 1 hafta ara12:20 - Özel uygulama okullarının tamamına Tasarım Beceri Atölyesi kurulacak12:14 - Kadın özel harekatçılar Hakkari'de PKK'nın korkulu rüyası oldu11:53 - Virüse rağmen gece açık olan ünlü restorana polis baskını11:41 - Tartıştığı esnafı 12. kattan aşağı attı, o anlar kamerada
11:39 - İtfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam