1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurluğa, sınavsız geçiş hakkı olan kamu statüleri...

Memurluğa, sınavsız atanma hakkı olan diğer kamu personeli kimlerdir?
20 Mayıs 2014 10:35
+Aa- Yazdır
Memurluğa, sınavsız geçiş hakkı olan kamu statüleri...

Bilindiği üzere memur kadrolarına atanabilmek için KPSS'ye girmiş olmak gerekmektedir. KPSS'ye girmeden atanılabilecek sınırlı sayıdaki özel kadro ise istisnai kadro olarak adlandırılmaktadır. Bu istisnai kadrolar, 657'nin 59. maddesinde tek tek sayılmıştır. Tıklayınız.

Bu yazıda ise kamuda memur statüsünde değil de, diğer statülerde çalışanlardan memuriyete geçiş hakları olanlara yer vereceğiz.

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLAN STATÜLER

En az 2 yıl çalışmış olmak kaydıyla, memurluğa geçiş hakkı olan diğer kamu statüleri şu şekildedir:

1- Subay ve astsubaylar

2- Sözleşmeli subay ve astsubaylar

3- Uzman jandarmalar

4- Hakim ve savcılar (hakim ve savcı adayları hariç)

5- Profesör, doçent ve yardımcı doçent

6- Uzman erbaş

7- Öğretim görevlisi, okutman, çevirici, araştırma görevlisi ve 2547'e tabi uzman

ORTAK ŞART

Bunlardan memur kadrosuna atanmak isteyenlerin şu 2 ortak şartı taşıması gerekmektedir.

1- En az 2 yıl bu statülerde çalışmış olmaları gerekmektedir.

2- Kendi istekleriyle görevlerinden çekilmiş veya görev süreleri sona ermiş olmaları gerekmektedir. (Atılma kabul edilmemektedir)

BU DURUMDAKİLER KİM ATIYOR?

Bu durumda olan kamu personelini atayan merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu şartları taşıyan birini, herhangi bir kamu kurumu atayabilir ama merkezi olarak bu işi yürüten bir kurum bulunmamaktadır.

BUNLAR İÇİN, BEKLEME SÜRELERİ UYGULANMIYOR

Normalde bir memurun istifa ettikten sonra başka bir memur kadrosuna atanabilmek için, istifa ediş şekline bağlı olarak, en az 6 ay geçmesi (beklenmesi) gerekmektedir. Ancak yukarıdaki yer verilen statülerden memur kadrolarına yapılacak geçişlerde, bu 6 aylık bekleme süreleri uygulanmamaktadır.

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLMAYAN DİĞER STATÜLER

KPSS ile atama yapılmış olun veya olmasın, sözleşmeli personel, işçi, geçici işçi ve taşeron işçilerinin, yukarıda yer verildiği şekliyle belirli bir süre çalıştıktan sonra memur kadrolarına atanma hakkı gibi bir hak bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:42 - ABD konsolosluk görevlisine FETÖ'ye yardımdan ceza17:40 - 2020 Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Kayıt İşlemleri Hakkında Duyuru17:36 - Hatay'da yangında alevler yerleşim yerlerine sıçradı17:36 - Pfizer'in ilk aşısı, Ankara'da profesörlere uygulandı17:32 - Ermenilerin atadığı Dağlık Karabağ sorumlusu vuruldu17:30 - Kılıçdaroğlu AİHM davasını kazandı
17:27 - MEB, sınavların nasıl yapılacağına dair yazıyı illere gönderdi17:25 - Kariye Camii 30 Ekim'de cuma namazı ile ibadete açılacak17:17 - Dolar günü yine rekorla kapattı: 8,17 TL17:07 - Bakan Gül: Şu bir gerçek, AYM kararları bağlayıcı17:01 - FETÖ'nün sözde 'fakülte sorumlusu' etkin pişmanlıktan yararlandı16:58 - Üç ilden yeni karantina haberleri geldi
16:55 - TOKİ 2021'de dar gelirli vatandaşlar için 100 bin sosyal konut yapacak16:46 - Eski Sağlık Bakanı Durmuş son yolcuğuna uğurlandı16:42 - İYİ Parti İl Başkanı Kavuncu, hakkında soruşturma başlatıldı16:37 - Yerlikaya: İmamoğlu'nu davet ettik, genel sekreterini gönderdi16:34 - Gram altın günü 500 TL'yi aşarak kapattı
16:32 - 'Sakarya Gaz Sahası'ndan üretilen gaz 2023'de kullanıma sunulacak'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam