1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK'ün Açıköğretim tutarsızlığı ve hukuk lobisi

Geçen hafta Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı.
03 Haziran 2014 11:05
Yazdır
YÖK'ün Açıköğretim tutarsızlığı ve hukuk lobisi

2014 DGS kılavuzunda, Açıköğretim fakültesi Adalet bölümü mezunlarına yapılan haksızlığı bir kaç gün önce ele almıştık.

Bugün, Star Gazetesi yazarı Bekir S. Gür de aynı konuya değindi ve üniversiteye giriş sınavı üzerindeki baskıyı hafifleten önemli araçlardan birisi olan DGS'deki esnekliğin bozulduğunu ve bu bozulmaya hukuk fakültesi lobilerinin neden olduğunu yazdı.

DGS kılavuzunda hukuk ayrımı

İşte Bekir S. Gür'ün yazısı

Geçen hafta Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. DGS, iki yıllık yani ön lisans programlarından lisans programlarına geçiş için yapılan bir sınav. DGS, hem Meslek Yüksekokulları (MYO'lar) hem de açıköğretim ön lisans programlarını kapsıyor.

DGS, lisans eğitimi almak isteyen ön lisans öğrencilerini yeniden üniversite giriş sınavına mecbur bırakmaması açısından, oldukça iyi bir fırsat. Son yıllarda üniversite kontenjanlarının artırılmasına paralel olarak DGS'nin kontenjanları da artırıldı. Çok da iyi oldu. YÖK'de geçmişte danışmanlık yaptığım için, başta MYO'lar ve DGS'den sorumlu YÖK üyesi Durmuş Günay olmak üzere YÖK Başkanları Yusuf Ziya Özcan ve Gökhan Çetinsaya ile üyelerinin bu konudaki gayretlerini iyi biliyorum.

Hem YGS/LYS hem de DGS kontenjanlarının artırılması sayesinde, üniversite giriş üzerindeki baskı daha da azaldı ve ön lisans öğrencilerine yeni fırsatlar sunuldu. Dahası, artan DGS imkanları sayesinde, MYO'ların ve mezunlarının saygınlığı arttı.

DGS kontenjanlarının artırılması, zaten katı olan Türkiye yükseköğretim sistemindeki en esnek uygulamalardan biri. Yani, YÖK, DGS uygulamasının korunması ve geliştirilmesi konusunda oldukça hassas davranmalı. Ancak geçen hafta yayımlanan kılavuz, YÖK'ün tutarsız bir kararla mevcut esnekliği de azalttığını gösteriyor. Daha önemlisi, aşağıda belirteceğim nedenlerden ötürü, yanlış bir karar söz konusudur.

Açıköğretime haksızlık

2014 DGS kılavuzunda geçmiş yıllara göre bir değişiklik yapıldı ve açıköğretimlilerin hukuk fakülteleri kontenjanları sınırlandırıldı. Buna göre, devlet üniversitelerinin hukuk fakültesi kontenjanları ikiye ayrıldı. Bu kontenjanların yarısına sadece, yüz yüze (örgün) öğrenciler başvurabilecek. Diğer yarısına ise, hem yüz yüze hem de açıköğretimliler başvurabilecek.

Yani, iki farklı öğretim biçimi kullanan ancak içeriği bizzat YÖK tarafından onaylanan programlar arasında bir ayrımcılık yapılıyor.

Açıkçası, YÖK'ün açıköğretimlilere karşı, -orijinaline kıyasla insaflı ama yeni- bir katsayı kararıyla karşı karşıyayız. Çünkü bu uygulama, notu ve DGS puanı yüksek olanı değil, nereden mezun olunduğunu esas alıyor. Tıpkı üniversite girişteki yıllarca uygulanan orijinal katsayı kararı gibi. Yani bireysel liyakat değil, mezun olunan okul belirleyici oluyor.

Bu kararın en tuhaf tarafı, hak ve hukukun öğretildiği hukuk fakültelerine ilişkin olmasıdır. Tahminime göre, hukuk fakültelerinin talebi üzerine alınmış bu kararın maalesef hiçbir hukuki dayanağı olduğunu sanmıyorum. Dahası, bu tür belli bir zümreyi veya alanı korumaya yönelik yama kararların, YÖK'ün yükseköğretim sistemindeki hakem ve bütünleştirici rolünü zedelediğini düşünüyorum.

Açıköğretim (adalet) tercih edip halen okuyan veya oradan mezun olanların çoğu zaten hukuk fakültesine DGS ile geçiş imkanından dolayı bu tercihi yapmışlardı. Bu öngörülemez karar, onların geçmişteki tercihlerine saygı duymuyor.

Sendikalılık ve harranlılık

YÖK'ün bu kararı, Kemal Sunal'ın unutulmaz bir repliğini akla getiriyor.

Kibar Feyzo rolündeki Kemal Sunal'la birlikte işçiler maaş almak için sıraya girmiştir. Kibar Feyzo'dan önce bir kişi maaş alır; saymanın "300" diye sesi gelir ve parayı işçiye verir. Sonrakine de aynı şekilde "300" der ve parasını verir. Sıra Kibar Feyzo'ya gelince, sayman "100" der ve parasını Kibar Feyzo'ya verir.

Sonrasında Kibar Feyzo ile sayman arasında şu ünlü diyalog geçer:

Kibar Feyzo: "Hepsi, bu kadar mı, kurban?"

Sayman: "Evet"

Kibar Feyzo: "Benimki niye ötekilerden eksik?"

Sayman: "Onlar sendikalı."

Kibar Feyzo: "Ben de Harranlıyam."

Sayman: "Git ulan işine."

Bunun üzerine Kibar Feyzo geriye doğru adım atar ve oradan uzaklaşırken aksanıyla şöyle der: "Patron da sendikalı herhalde. Hemşehrisini kori [koruyor]."

YÖK'ün "hemşehrisi"ni korumayacağını ve bu yanlış kararından dönmesini umut ediyorum.

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 4 11
63 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:31 - Akar'ın CHP'li Özel'e açtığı tazminat davası görülmeye başlandı17:27 - Kapanışta çeyrek altın ne kadar oldu17:26 - Irak'ın kuzeyine hava harekatında PKK hedefleri imha edildi17:16 - Nevşehir'de FETÖ'dan 18 kişiye adli işlem yapıldı17:13 - Gaziantep'te tonlarca sahte deterjan ele geçirildi17:10 - Dolar ve evuro'da son rakamlar16:59 - Kılıçdaroğlu: YSK kararıyla kendini yok saymıştır16:57 - EPDK'den kar marjı açıklaması16:45 - Yıldırım'dan, İmamoğlu ile televizyona çıkma sorusuna yanıt16:37 - Sağlık Bakanı'ndan mülakat açıklaması
16:35 - Tüfekle selfie yaparken kendini vurdu16:32 - Cezaevinde ölü bulunan casusla ilgili adli tıp raporu çıktı16:23 - FETÖ'cülerin cezaları onandı beraatleri bozuldu16:13 - Antalya'da faytonlar kaldırılacak16:11 - İmamoğlu: İstediği yerde, istediği ekranda, istediği kişiyle16:09 - Cihaner'i gözaltına aldıran FETÖ savcısına 11 yıl hapis16:00 - Pendik'de İETT otobüsünün feci kazası kamerada15:56 - Binali Yıldırım: İstanbul'da ihtiyacın 7 katı kamu görevlisi var
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam