4 yıllık okurken ilişik kesenler, nasıl tercih yapacak?

Bazı adaylar bir an önce işe girme hevesiyle lisans (4 yıllık) öğreniminin en az iki yılı tamamlayınca üniversiteden ayrılmakta ve KPSS'ye önlisans düzeyinde tercih yapmaktadır. Yanlış tercih yaparak mağdur olmamak için bu haberimizi dikkatle okuyunuz.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 30 Haziran 2014 17:33, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
4 yıllık okurken ilişik kesenler, nasıl tercih yapacak?

Kısa bilgi

Lisans (4 yıllık) okumakta iken bunun en az iki yılını tüm dersleri vererek tamamlayanların üniversiteden ilişik keserek önlisans diploması alma imkanları bulunmaktadır. Bu adaylar diğer mezunlar gibi önlisans düzeyinden KPSS'ye başvurabilme hakkına sahiptirler.

Bu adayların hangi alandan tercih yapacakları kafa karıştırıyordu

Yukarıda belirttiğimiz durum sonucunda bazı konular kafa karışıklığı yaratmaktaydı

1- Bu adaylar KPSS'ye başvururken kendilerini hangi bölüm mezunu olarak sisteme tanıtacakları konusunda kararsız kalmaktaydı

2- Bu adaylar tercih yaparken hangi alandan tercih yapacaklarını bilemiyorlardı.

3- Kamu kurumları bu adayları atama konusunda tereddüde düşmekteydi.

31 Mart 2011 tarihli YÖK kararı her şeyi netleştirdi

YÖK Başkanlığı bu konuda bir karar alarak tartışmalara son noktayı koydu. YÖK'ün bu kararını detaylı incelemek için tıklayınız. http://www.memurlar.net/haber/198936/

Kararın özeti son cümlede yer almaktadır ve şu ifadeler kullanılmıştır:

"Fakültelerin Kimya, İşletme, Muhasebe, Maliye vb. programlarının dört yıllık öğrenim süresini tamamlayarak öğrenimden ayrılan ve ilk dört yarıyılında başarılı olanlara verilen önlisans diploması ""alan belirlememekte"" kişinin lise üstü 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olduğunu belirtmektedir."

"Alan belirlememekte" ifadesi ne anlama geliyor?

Bazı bölümlerin hem lisans(4 yıllık) hem de önlisans(2 yıllık) öğrenimleri bulunmaktadır. Örneğin muhasebe, işletme, sosyal hizmetler gibi.

Bu ifadeye göre, bu gibi bölümlerin 4 yıllık öğrenimlerini okurken ayrılarak önlisans diploması alanlar bu bölümlerin önlisans mezunu olarak değerlendirilemezler. Bu adaylar da bir önlisans mezunudur ama herhangi bir alanları bulunmamaktadır.

Örneğin, işletme okurken önlisans diploması alarak ayrılan bir kişi işletme önlisans programı mezunu değildir. Önlisans mezunudur ancak bir alanı yoktur.

Bu durumun riski nedir?

Tercih kılavuzuna göre, kontenjanlar için aranan şartları taşımayan adayların atamaları yapılamaz ve bu kişiler bu konuda herhangi bir hak iddia edemezler.

YÖK kararı gereğince herhangi bir önlisans alanından mezun sayılmayan bu adayların tercihler sırasında önlisans programlarından mezun olanlar gibi tercih yapması yanlış olacaktır. Çünkü bu adaylar sadece "3001- Herhangi bir önlisans programından mezun olmak" kodunun yer aldığı kontenjanları tercih edebilirler.

Bu adaylar yerleşmiş olsalar dahi kurumlar tarafından atamaları yapılmayacaktır. Söz konusu YÖK kararından sonra bu şekilde hatalı tercih yapan adayların atamaları yapılmamıştır. Bu kişiler herhangi bir hak da iddia edememişlerdir.

Ayrıca bu adaylar yerleştirilmiş oldukları için sonraki merkezi yerleştirmelerde puanlarını kullanamamışlardır.

Olası bir mağduriyet yaşamamak için ne yapmak gerekiyor?

1- Öncelikle adayların Genel Amaçlı Dilekçe Örneği doldurarak ÖSYM'ye başvurmaları ve başvuru kodlarını "9005" olarak değiştirmeleri gerekmektedir. Çünkü bu adaylar alan belirten bir önlisans programı mezunu değildirler.

2- Bu adaylar kontenjanlar arasında sadece 3001 kodunun yer aldığı kontenjanları tercih etmelidir. ( Ancak, 3001 ile beraber özel koşul şartları(Sertifika, ehliyet, dil belgesi gibi) aranıyorsa bunları da taşımaları gerekir.)

Bu Habere Tepkiniz