1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TEOG'da meslek lisesi tercihlerinde dikkat

TEOG sistemi ile beraber bu yıl sınavsız alan okul bırakılmadı. Meslek Liseleri de puanla öğrenci alacaklar. Sistem çok konuşuldu, tartışıldı fakat bir nokta hep gözden kaçırılıyor.
14 Temmuz 2014 12:20
+Aa- Yazdır
TEOG'da meslek lisesi tercihlerinde dikkat

TEOG sistemi ile beraber bu yıl sınavsız alan okul bırakılmadı. Meslek Liseleri de puanla öğrenci alacaklar. Sistem çok konuşuldu, tartışıldı fakat bir nokta hep gözden kaçırılıyor.

Yeni sisteme göre 6 tür okul var:

Tercih yaparken öncelikle tercih etmek istediğiniz okulları seçeceksiniz.

Sonra da zorunlu olarak 4 tane okul türü seçeceksiniz.

Gerek tercihlerinize gerekse tür olarak seçiminize "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" yazdıysanız sizi bekleyen tehlikeyi anlatmak istiyoruz.

Geçmiş yıllarda öğrenci Sınavla bir Meslek Lisesine yerleştiğinde alanı belli idi. Örneğin Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine yerleşen öğrenci 9-10-11-12.sınıfta okuyacağı alanbelli idi. Yiyecek İçecek Alanının seçmişse sonuna kadar bu alanda devam ediyordu.

Şimdi ise;

Tüm meslek liselerinde alan tercihi kaldırıldı. Okulların adı da kaldırıldı zaten. Listelere bakarsanız okullarda tür yazmıyor. Örneğin: Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi kaldırıldı yeni adı Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Bu durumda ben bu okulu kazandım ben turizm okuyacağım diyemezsiniz. Siz Turizm okuluna yada sağlık meslek lisesine yada Denizcilik okuluna değil "Meslek Lisesi"ne yerleşmiş olacaksınız. Ülkemizdeki tüm meslek liselerinde 9.sınıfta aynı dersler okutulacak. Hatta ve hatta Anadolu Liselerinde okutulan derslerle aynı sayıda ders okuyacaksınız. (Meslek Liseleri sadece 2 saat mesleki gelişim dersini farklı okuyacaklar.)

Bu durumda 10.sınıfa geldiğinizde alanınız belli olacak. Fakat 10.sınıfta bu okulda mı olacaksınız bu belli değil.

Çünkü: kılavuza göre;

"YEP'e göre öğrenci alan tüm resmi ve özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kayıtlar Anadolu meslek lisesi programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10'uncu sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9'uncu Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır."

Bunun anlamı şudur.

Sizin hangi alanda okuyacağınız 10.sınıfta belli olacak ve bunun için de bu yılki TEOG'da hesaplanan YEP ve 9.sınıf başarınız dikkate alınacak. Bir de okulun özel şartları. Örneğin mülakatla alan okul ise mülakat değerlendirmeleri.

Ve sizin 10.sınıfta hangi okula gideceğiniz de şimdiden belli değil. Okulunuz da değişebilecek.

Bu nedenle bu yıl için tavsiyemiz meslek lisesi tercih edecekseniz;

9.sınıfı rahat okuyabileceğiniz, ulaşımı kolay olan, 10.sınıfta sizi istediğiniz okula taşıyacak ya da bu okulda bırakacak şartları gördüğünüz okullardan birkaç tanesini tercihlerinize alınız.

Yine tercihler için en önemli tavsiyemiz:

-Okumak istediğiniz okulu tercih edin.

-Puanı düşük diye istemediğiniz bir okulda mutsuz olmayı da tercih etmeyin, puanı yüksek diye daha düşük puanlı okuldan da vaz geçmeyin.

-Tercih listeniz istek listeniz olsun.

-Ama tercihleriniz mantığa , puanınıza ve yüzdelik diliminize uygun olsun.

MEB'e de tavsiyemiz: lütfen velileri yetkili ağızdan bilgilendirsinler ve 10.sınıfta okullarının değişebileceğini söylesinler. Ayrıca MEB gerekirse 10.sınıfta öğrencilerim meslekten Anadolu'ya Anadolu'dan Mesleğe geçişleri için de tedbirler alsın. Örneğin 9.sınıfta çok başarılı olan bir öğrencinin bu başarısını ödüllendirsinler.

Kamuoyuna:MEB bu yıl 8.sınıfta yaptığı TEOG benzeri sınavı 9.sınıflara da yaparsa şaşmayalım. Aksi halde 10.sınıfta bu kadar alana, bu kadar okula daha objektif yerleştirmeyi nasıl yapacak?

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 5
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası
16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı
15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam