1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, Müdür yardımcılığında yanlış yolda

18 Temmuz 2014 00:05
+Aa- Yazdır
MEB, Müdür yardımcılığında yanlış yolda

A-2011 Sınavını kazananlar

MEB 2011'de sınav kazanmış müdür yardımcısı ve başyardımcı adayları için yönetmeliğe geçici madde koymuştur. Madde şöyle:

"(2) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre yöneticiliğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında görevlendirilebilir."

Bu maddede başka şart aranmaksızın demekte ise de bu adaylar müdür yardımcısı olabilme şartlarını zaten taşımaktadırlar. Başyardımcılık için de büyük bir kısmı şartlara haizdir. Yani bu madde anlamsızdır.

Bu nedenle MEB bu öğretmenleri mağdur etmemek için bu yönetici adaylarını öncelikli olarak görevlendirebilir. Bunu gerekirse kendi kurumu ile sınırlı da tutabilir fakat bir önceliklerinin olması gerekir. Bu noktada yayımlanacak bir emir haksızlığı ortadan kaldırmaya yeterli gelir.

B-Görevlendirme Takvimi

MEB'in bir başka ve önemli hatası ise Müdür yardımcısı görevlendirmelerini 08-19 Aralık tarihlerine atması. O döneme kadar ne olacağını bilmeyen ya da okulda boş kadrolarla eğitim öğretimin sürdürülmesi gerçekten mümkün değil.

MEB bu konuda daha mantıklı ve hukuki bir yolu seçebilirdi.

Şöyle ki;

-Şu anda 4 yılını doldurmayan okul müdürlerinin 08-19 Aralık tarihlerini beklemesinin bir mantığı yoktur. Bu müdürlerimiz şu andan itibaren görevlendirme yapabilirler. Çünkü bu müdürlerimiz değişmeyeceklerdir.

-Değerlendirme sonucu 75 puan alıp kurumunda kalacak müdürlerimizin de Aralık ayını beklemelerine gerek yoktur. Çünkü bunlar en geç 12 Eylül tarihinde yeniden görevlendirilmiş olacaklardır. Kendi durumu net olan bir okul müdürünün müdür yardımcılarını görevlendirmek istemesinde de bir sakınca olmamalıdır.

-Son olarak da ilk ya da yeniden görevlendirme suretiyle müdürlük yapacaklar kalıyor ki onların sözlü sınav süreçleri de bulunduğundan görevlendirme Kasım ayının sonunu bulmaktadır. Bunlar da bu aşamadan sonra müdür yardımcısı görevlendirmesi yapabilirler.

İşte MEB bu noktada yanlış yapmaktadır. Bu şekildeki bir takvim ve yayımladığı takvimi sıkıştırarak görevlendirmeleri eğitim öğretim öncesinde tamamlamayı amaçlamalıdır.

Kaldı ki bu yıl bu süreci ertelemek daha önce detaylı olarak açıkladığımız üzere en mantıklı yaklaşım olacaktır. http://www.memurlar.net/haber/475886/ Bu erteleme sürecinden sınav kazanmış müdür yardımcılarını muaf tutmak dahi mümkündür.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkarma gemisi gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı
16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı
15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam