1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, il içi yer deştirenleri de kapsama almalı

MEB, Temmuz ayı il içi duyurusunu yayımladı. Duyuruda daha önce il içi yer değişikliği yapanlar kapsam dışında tutuldu
17 Temmuz 2014 18:45
+Aa- Yazdır
MEB, il içi yer deştirenleri de kapsama almalı

MEB il içi yer değiştirme duyurusuna çıktı ve bu duyuruda Haziran ayında il içinde yer değiştirenleri göz ardı etti. memurlar.net olarak, bu konuyu tam bir ay önce ele almıştık.

Onları bir kez değil birkaç kez mağdur ediyor.

1-İl içinde Haziran'da norm güncellemesi ya da dönüşüm nedeniyle boş olmayan okullara atanamayan öğretmenler başka yere atandılar diye oraya razı olmak zorundalar.

2-İl içi tayin isteyen ve atanan öğretmen yönetmeliğin verdiği sıra tayininden yararlanamıyor. Yararlansa sıra çalıştırılır ve belki de bir üst tercihine atanabilirken bu hakkından mahrum oluyor.

3-Sıra çalıştırılsa bile Sınıf öğretmeni o dönemde ilkokul olmayan ama şimdi ilkokula dönüştürülen okula yer değiştirme isteyememiştir. (Branş öğretmeni de ortaokula)

Bunları arttırmak mümkün.

Neler oldu? Neler yaşanacak bir de bu konuyu örneklerle açıklayalım.

-İl dışından öğretmen geldi. Başladı ve okulu dönüştü. Yani gelir gelmez okulu değişti. Birini fazlaya çıkardı ya da kendisi fazla oldu. Hadi yer değiştirmeye.

-A öğretmen İl içi istedi puanı yetmediği 1-2-3 tercihlerine atanamadı 4. tercihine atandı. Bir başkası da aynı okulları tercih etti puanı düşük olduğu için hiçbir yere atanamadı. Şimdi isteyecek ve kendinden yüksek puanlı öğretmenin atanamadığı 1-2-3. Okullarda norm güncellemesi ya da dönüşüm nedeniyle boşalan kadrolara atanacaklar.

-İl içi istedi atandı başladı. Okul ortaokul oldu. Başka okula devredildi bu öğretmenler. Bu öğretmen yer değiştirme isteyecek ve yukarıdaki 1-2-3 e atanacaklar.

-Yani yüksek puanlının gidemediği yere düşük puanlı öğretmenlerimiz atanacaklar.

Bu işin vebali norm güncellenmeden, okullar dönüşmeden yer değiştirmeyi başlatanlarındır. Özellikle de yer değiştirme aşamasında bize cevap verirken tedbir almayanlarındır.

Bütün tedbirleri aldık diyorlarsa bu atama neden? Yani bir yılda iki kez il içi yer değiştirmeyi nasıl açıklayacaksınız?

Bu atamalarda, kimsenin hakkı yenmesin mağduriyetler giderilsin (minimize edilsin) isteniyorsa il içinde yer değiştirenlere de başvuru hakkı vermelisiniz diyoruz.

Bu mümkün mü? Evet mümkün daha dün İstanbul'a gelen öğretmenimizin okulu dönüştüğü için, norm fazlası olduğu için başvuru hakkı verebiliyorsak bu öğretmenlere de pekala verebiliriz.

Bir de il dışı yer değiştirmeler var...

İl dışı yer değiştirmelerle ilgili kılavuzda yer alan;

"11- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. "

Madde kafaları karıştırdı ve il dışı atama bekleyen öğretmenleri umutlandırdı. Benim şahsi görüşüm bu kılavuz Mayıs dönemindeki kılavuzdan kopyala yapıştır olarak gelmiştir. Aksi halde bakanlığın evet biz il dışı atama yapacağız deyip açıklaması kafidir. Bakanlık bunu yapar mı? Bizce yapmaz ama ümit ediyoruz ki yanılırız. Yapmaz çünkü açacağı kadroyu açtı, yapacağını kendince yaptı. Yani norm güncellenince yeni kadro oluştu diyenler yanılıyorlar. Kadro oluşsa bile önemli olan onu bakanlığın açıp açmayacağıdır. Haziran'da İl dışı atama yapılırken de tüm kadrolar açılmamıştı. Var olan tüm kadrolar değil bakanlığın uygun gördüğü kadrolar açılmıştı. Bu nedenle anlayış değişmediği sürece yaraya merhem olmaz...

Öğretmenler adına MEB'i mağduriyetleri gidermeye yönelik yaklaşım ve anlayışa davet ediyoruz...

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 2 11
151 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği
15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu
15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu
14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam