1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrik piyasası ile ilgili usul ve esaslar yeniden belirlendi.
28 Aralık 2014 20:38
+Aa- Yazdır
Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrik piyasası ile ilgili senkron paralel olmayan bağlantılar için verilen ithalat veya ihracat başvuruları ile enterkonneksiyon hat kapasitelerinin tahsisine ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, senkron paralel olmayan bağlantılar konusunda ithalat veya ihracat faaliyeti için başvuru yaparken, imza tarihi eski olmakla birlikte başvuru yapılacak süre için yürürlükte olan bir anlaşma sunulması halinde söz konusu anlaşmanın geçerli olduğuna ilişkin başvuru sahibi tarafından yazılı taahhütname verilecek.

Senkron paralel olmayan bağlantılar için verilen ithalat veya ihracat faaliyetine ilişkin iznin süresinin dolmasından önce faaliyetin devamına ilişkin kuruma lisans tadil başvurusu yapılması ancak başvuruya ilişkin sürecin zamanında tamamlanamaması durumunda, elektrik enerjisi ithalat veya ihracatına ilişkin kuruma yapılan başvurunun sonuçlandırılmasına yönelik işlemler tamamlanıncaya kadar; söz konusu ithalat veya ihracat faaliyetinin kesintiye uğramamasını teminen ve gereklilik olması durumunda, faaliyetin devamına kurul tarafından izin verilebilecek.

Enterkonneksiyon hat kapasitelerinin tahsisi, enterkonneksiyon hat kullanımının takibi ve bu hatlardaki kısıt yönetimi, sistem işleticisi tarafından yürütülecek.

TEİAŞ ilgili fıkra kapsamındaki hak ve yükümlülüklerini uluslararası kuruluşlar ile yapacağı anlaşmalar çerçevesinde ve kurul onayı almak kaydıyla söz konusu uluslararası kuruluşlara kısmen veya tamamen devredebilecek.

Kapasite tahsisine ilişkin usul ve esaslar sistem işleticisi tarafından hazırlanarak kurul onayına sunulacak. Onayı müteakip işletici tarafından hazırlanan ihale dokümanları internet sitesinde duyurulacak.

TEİAŞ'ın hak ve yükümlülüklerini uluslararası kuruluşlara kısmen veya tamamen devretmesi şeklinde yapılacak kapasite tahsislerinde ayrıca usul ve esasların onaylanmasına gerek olmayacak. Kurul tarafından onaylanan ihale dokümanları çerçevesinde kapasite tahsisleri gerçekleştirilecek.

TRT
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:55 - Göbeklitepe'deki 5,5 metrelik dikili taşın kopyası BM'de sergilenecek11:45 - Muş Ovası, baharın gelmesiyle göç eden leylekleri ağırlamaya başladı11:23 - Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılacağı müjdesi Van'da bayram sevincini ikiye katladı11:20 - Sivas'ta KKKA şüphesiyle tedavi gören kişi hayatını kaybetti11:20 - Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı11:18 - Şanlıurfa'da iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
11:16 - Küresel piyasalar enflasyon endişesiyle negatif seyrediyor11:15 - Çekici kiralayıp, park halindeki araçları çalan zanlı tutuklandı11:15 - Yargıtay, eşinin cinsel içerikli görüşmelerini ortaya çıkaran kadına tazminat yolunu açtı11:00 - MEB 8 bin 439 personele ödül verdi10:59 - Thodex kurucusu F. Fatih Özer'in yakalanması an meselesi10:57 - 22 yıl sonra duymaya başlayan Rabia, şimdi de konuşmak için can atıyor
10:32 - İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak10:28 - Profesör 'bayram temizliği gürültüsü' nedeniyle dövülerek hastanelik edildi10:15 - Öğretmen ve okul çalışanı 499 bin kişinin aşı olma imkanı sağlandı10:05 - İdari izinli memurlar ve diğer kamu personeli Pazartesi günü mesaiye gidecek mi?10:05 - Sivas'ta tek kulaklı doğan buzağı görenleri şaşırtıyor
09:57 - Salgın döneminde çocuklar için D vitamini önerisi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam